1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ahşap oymacılığını yaşatıyor
Ahşap oymacılığını yaşatıyor

Ahşap oymacılığını yaşatıyor

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte unutulmaya yüz tutmuş olan meslekler arasındaki ahşap oymacılığı, Konya’da yaşatılıyor. Tarihi Bedesten Çarşısı’nda asıl mesleğinin kürekçi olduğunu söyleyen İsmail Büyüközkan, ahşap oymacılığı mesleğini yaşatmaya devam

A+A-

Ahşap oymacılığı işini yapan ve mesleğini babasından öğrenen İsmail Büyüközkan’ın asıl mesleği fırın kürekçiliği yapımı ustası. Konya’daki bütün fırıncıların, etli ekmekçilerin, simitçilerin küreklerini yaptığını dile getiren Büyüközkan, bu küreklerin Konya’da yapılamadığını ifade etti. Büyüközkan, “Bu kürekler gürgen ağacından yapılır. Gürgen ağaçları Konya’da yok. Gürgen ağacı Bursa İnegöl’de var. Ben de oraya gidiyorum, oradaki tomruklardan birinci sınıf, ikinci sınıf, üçüncü sınıf kalite kalite seçip alıyorum. Örneğin birinci sınıf tomruğu alıyorum ve orada biçtiriyorum. Mesele 25 santime 150 santim. Her işlemi orada, yerinde yaptırıyorum. Çünkü tomruk orada ağaç orada. Ondan sonra onları Konya’ya getirip depoda 1 sene tutuyorum çünkü kuruması lazım. Islak ağaç fırına girmez. Bir seneye yakın depoda duruyor ve sonra buraya getirip ufak tefek işlemlerini yapıyorum. Sapını takıyorum, kalınsa inceltiyoruz falan.”diye konuştu.

SAĞLIKLI EĞİTİCİ OYUNCAKLAR YAPIYORUZ

Babası Muzaffer Büyüközkan’dan ahşap oymacılığını çocukluğunda öğrenen İsmail Büyüközkan, “Buraya kız meslek lisesi ve meslek liseleri öğrencileriyle, öğretmenleri gelir. Üniversite öğrencileri de geliyor. Mesela anaokulu öğrencilerine yönelik eğitici bir oyuncak için bir çizim çiziyor. Yapboz, şekil kavramlarını öğretmek için vs. Biz o çizilen oyuncakları burada ahşabı oyarak yapıyoruz. Hocalarından proje alırlar, biz yaparız boyamasını yaparlar ve ona göre notunu alırlar.” sözleriyle baston, merdane, oklava, havan, KOMEK ya da bayanlar Lokalinde ahşap bölümüne gidenlere de ahşap tepsi, kutu, sandık gibi ürünleri yaptıklarını ifade etti.

AHŞAP OYMACILIĞI ÖNEMLİYDİ

Muzaffer Büyüközkan, 55 yıldır bu işi yaptığını ve bazılarına göre unutulmaya yüz tutmuş bir meslek olarak görülse de bu mesleğin hiçbir zaman unutulmayacağını söyledi. 68 yaşında ve hala severek ahşap oymacılığı işini yapan Büyüközkan, meslek hakkında şunları kaydetti: “Bu meslek peygamber mesleğidir ve biz de severek yapıyoruz. 68 yaşındayım ama hala bırakamadım. Ağaç işi, ister erkek olsun ister bayan olsun, talebelerin dahil çok dikkatini çekiyor ve herkesin heves ettiği bir meslek. Ağaç işi ölmez. Ne kadar plastikte çıksa ağacın yeri dolmaz. Türk kültüründe ahşabın yeri ayrıdır. Hemen hemen her evde ahşaptan kaşıkları görürsünüz. Hem sağlıklıdır hem de güvenilir. Konya Selçuklu’nun başkenti. Osmanlı ve Selçuklu döneminde ahşap oymacılığının önemi büyüktür. Evlerin bir dönem ahşaptan olması Türk kültüründe ahşabın önemini gösteriyor. Camilerdeki mihrap ve minberlerin ahşap olması da yıllar önce yine bu sanata ne denli değer verdiğimizin kanıtıdır."

Büyüközkan, işlerinin iyi olduğunu ve işlerin Konya’da arz talep dengesine göre değiştiğini ifade etti. Ürünlerini arz talep dengesine göre ürettiklerini vurgulayan Büyüközkan, ”Konya’da etli ekmek meşhurdur ve binin üzerinde sayıda etli ekmekçi var. Ekmek fırınları da var. Hal böyle olunca bu işi mutlaka yapan olmalı bizde uzun süredir bu işi yapıyoruz. Fırın küreği sadece gürgen ağacından olur her türlü ağaçtan olmaz.” dedi.

ESKİ ZAMANLA GÜNÜMÜZÜN KIYASLAMASI OLMAZ

Son olarak insanların çok fazla para kazandığı zaman ve ardından işleri düştüğünde iyi kazandıkları günlere göre kıyaslama yaptıklarını belirten Büyüközkan sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Bugün biz 50 lira kazansak da çok şükür diyoruz. Aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz. Her günümüz aynı olmaz esnaflığın çilvesi bu. Sabit gelirli değildir esnaf. Bir atasözü vardır gün var haftayı besler, hafta var ayı besler, ay var yılı besler. Bu her gün aynı olsa zaten esnaflığın tadı olmaz. Çünkü olmadığı zaman da şükredecek. Veren ya hiç vermese. Eskiyle yeniyi karşılaştırmak pek doğru olmaz. Çünkü o zamanda alacağımızı alıp vereceğimizi veriyorduk bugünde öyle. Farkı şu o gün 5 fırın vardı bugün bin 500 tane fırın var. O günde karnımız doyuyordu şimdide doyuyor. Babadan oğula geçen bir meslek ben yapıyordum şimdi ben yaşlandım oğlum yapıyor.”

Ahşap oymacılığını yaşatıyor

Ahşap oymacılığını yaşatıyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.