1. HABERLER

  2. BOLU

  3. AİBÜ Senatosundan Terör Olaylarına Ve Almanya’ya Tepki
AİBÜ Senatosundan Terör Olaylarına Ve Almanya’ya Tepki

AİBÜ Senatosundan Terör Olaylarına Ve Almanya’ya Tepki

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Senatosu, İstanbul ve Mardin’de yapılan terör saldırılarını ve Almanya Federal Parlamentosunun 1915 olayları ile ilgili iddiaları soykırım olarak kabul etmesine sert tepki gösterdi.AİBÜ Senatosu’ndan...

A+A-

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Senatosu, İstanbul ve Mardin’de yapılan terör saldırılarını ve Almanya Federal Parlamentosunun 1915 olayları ile ilgili iddiaları soykırım olarak kabul etmesine sert tepki gösterdi.
AİBÜ Senatosu’ndan yapılan açıklamada, “Devletimizin kararlı mücadelesi ile büyük darbe alarak bitme noktasına gelen bölücü ve hain terör örgütü, alçak yöntemlere başvurarak özellikle son günlerde bombalı araçlarla kahraman güvenlik güçlerimizi ve sivil vatandaşlarımızı hedef almaktadır. En son 7 Haziran 2016’da İstanbul Vezneciler’de, 8 Haziran 2016’da Mardin Midyat’ta gerçekleşen saldırılar başta olmak üzere şehit ve sivil kayıplar verdiğimiz tüm bu menfur saldırıları Üniversitemiz Senatosu olarak şiddetle kınıyoruz. Ülkemizde son dönemde terör eylemlerinin tırmandırılarak, ülkemizin birlik, beraberlik ve huzur ortamının bozulması hedeflenmektedir. Ülkemize yönelik bu tür provokasyon ve planlarla, yakın tarihte dahil olmak üzere defalarca karşılaşmış olan milletimiz, dün olduğu gibi bugün de bunların üstesinden gelebilecek güç ve kudrettedir” denildi.
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
“Devlet ve Millet olarak birlik beraberlik içerisinde, destek ve dualarımızla, kahramanca mücadele eden güvenlik güçlerimizin her zaman yanında olduğumuzu belirtiyor; tarih boyunca pek çok örneğini gördüğümüz bu tür hain saldırı ve planlar karşısında yılmayarak kararlı mücadelenin tereddütsüz sürdürüleceğine ve bu mücadeleden başarıyla çıkılacağına yürekten inanıyoruz. Terörle mücadelede büyük bir fedakarlıkla, canlarını ortaya koyarak şehadet mertebesine erişen güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.”
"Almanya Federal Parlamentosu’nun 2 Haziran 2016’da aldığı ve 1915 olaylarını soykırım olarak adlandıran kararı tek yanlı olması ve tarihi gerçekleri çarpıtmasının yanında hukuka aykırıdır. Birleşmiş Milletler 1948 Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşmeye göre Soykırıma ancak yetkili mahkeme kararıyla hükmedilebilir. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi Perinçek-İsviçre davasında verdiği kararla 1915 olaylarının meşru bir tartışma konusu olduğunu ve bu tarihte yaşananlara ilişkin farklı görüşlerin ifade özgürlüğü kapsamında koruma altında olduğunu ifade etmiştir. Böylece hukuki açıdan saptanmış bir gerçek olan Holokost ile 1915 olaylarının karşılaştırılmasının asla mümkün olmadığı da ortaya konmuştur. Almanya Federal Paramentosu’nun tarihi gerçekleri ve hukuku hiçe sayıp yetkisinde olmayan bir konuda ön yargılı davranarak 1915 olaylarını “soykırım” olarak niteleyen kararını üniversitemiz senatosu olarak şiddetle kınıyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.