1. HABERLER

  2. KONYA

  3. AİD’den Suriyeli çocuklar için Zeytin Dalı Projesi
AİD’den Suriyeli çocuklar için Zeytin Dalı Projesi

AİD’den Suriyeli çocuklar için Zeytin Dalı Projesi

2011 yılında faaliyete geçen Uluslararası Doktorlar Birliği Derneği (AID), İHH ile beraber, farklı organizasyonlarla koordineli olarak ya da bağımsız olarak çalışmalarını sürdürüyo

A+A-

Din, dil, ırk, etnik köken, milliyet ayrımı yapmadan tüm dünyada tıbbi çalışmalar yürüten uluslararası bir organizasyon olan ve 2011 yılında faaliyete geçen Uluslararası Doktorlar Birliği Derneği (AID), İHH ile beraber, farklı organizasyonlarla koordineli olarak ya da bağımsız olarak çalışmalarını sürdürüyor.

AİD Uluslararası Doktorlar Birliği’nin çalışmaları hakkında AID Başkanı Mustafa Necati Özkan, ‘Acil tıbbi yardım, kalıcı ve koruyucu sağlık hizmetleri, sağlık eğitimi ve psikolojik rehabilitasyon.’ şeklinde açıklayarak, “Birleşmiş Milletler’in yayımlanan verilerine göre, Suriye’de yaşanan kriz altıncı yılına girerken çocukların üzerindeki yıkıcı etkisi giderek artmaktadır. Çocukların birçoğu fiziksel ya da psikolojik yaralar almış ya da her ikisine birden maruz kalmıştır. Ayrıca çocuklar, çocuk işçiliği, silahlı grup ve güçlere alınma, erken yaşta evlendirilme ve toplumsal cinsiyet temelli şiddetin diğer biçimleri gibi her türlü olumsuzluğa ve sömürüye açık hale gelmişlerdir.” dedi.

Mustafa Necati Özkan AİD Konya Zeytin Dalı Projesi’ni başlattıklarını ifade ederek proje hakkında şunları söyledi, “Suriye’de devam eden savaş nedeniyle Meram, Karatay ve Selçuklu ilçelerinde ikamet etmek zorunda kalan Suriyeli kadın ve çocuklar için savaş yaşantılarına maruz kalmanın veya tanık olmanın ortaya çıkardığı olumsuz etkilerini hafifletmeye yönelik psikososyal destek programları sunmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede AİD Konya olarak dernek binasında odanın bir tanesini bu projeye ayırarak fiziki şartları oluşturduk. Gönüllü psikologlarımız ve rehberlik uzmanlarımız Şubat ayı başından itibaren çocuklarımıza psikolojik destek vermeye başladı. Proje başlangıcını 5 gönüllü arkadaşımız ve 16 çocukla gerçekleştirmiş bulunuyoruz.” sözleriyle savaş mağduru çocukların özellikle psikolojik travmalarını azaltmayı ve çocukların daha sağlıklı bireyler olmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Karatay Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Seher Akdeniz,” Küçük yaş ve bedenlerine rağmen pek çok travmaya maruz kalmış bu çocuklar için sağlıklı ekonomik destek projelerinin yanında tabi ki psikolojik destekte çok önemlidir. Bu nedenle biz çocuklarla en iyi iletişim kurabilmenin en iyi yolunun oyun olduğunu düşündük. Dernek bünyesinde çok güzel bir oyun odası kurduk ve bireysel oyun terapileri düzenliyoruz.” diyerek ilerleyen zamanlarda aile eğitimlerinin de olacağını vurguladı.

Nagihan ÇAPKIN-Hakimiyet.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.