1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Aidiyet Gereksinimi
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Aidiyet Gereksinimi

A+A-

İhtiyaçlar, bizlerin hayatına yön veren, bizi harekete geçiren, karşılanması kişide güven ve mutluluk uyandıran gereksinimlerdir. Bireyleri ve toplumları yönlendiren, harekete geçiren, gelişmesinin ya da gerilemesinin kaynağı temel ihtiyaçlardır.

Maslow’ un ihtiyaçlar hiyerarşisi kuramına göre, ihtiyaçlar, yaşamı idame ve devam ettirme, güvenlik ihtiyacı, ait olma, sevgi, saygı ve nihayetinde toplumda kabul görmüş değerli bir insan olmak olarak sıralanmaktadır. Hepsi birbirinden önemli bu ihtiyaçlar bizim duygu ve düşüncelerimize yön verirler, adeta bizi yönetirler. İhtiyaçlar, bize duygu ve düşünce veren isteklendirme kaynağıdır. Kişi neyi murad ederse onu karşılamaya yönelik davranışlar gösterir. Bu nedenle davranışlar, dışarıdan gözlenebilen ve kişi ile ilgili bilinen ilk bilgilerdir.
Bizi motive eden, yönlendiren duygu ve düşüncelerimizi harekete ihtiyaçlarımız geçirmektedir. Hatta, depresyon yaşayan kişilerin yoğun yaşadığı ilgisizlik, halsizlik, hayattan zevk alamama vb. sorunlar, aslında kişinin bu motivasyon kaynaklarının azalması veya kaybı ile alakalıdır. Çünkü ihtiyaç düzeyi azalmış birey harekete geçmek için yeterli sebepler bulamayacaktır. Özellikle deprem, travma, bir yakının kaybı gibi çok önemli olayların getirdiği stres tepkileri, bireylerin bu ihtiyaçlara olan gereksiniminin azalmasına ve yoğun bir depresyon yaşamasına neden olmaktadır.
Bunun yanında özellikle ait olma ihtiyacı, bireyin bir dine, millete, bir zümre veya bir gruba bağlılığı, kişide aidiyet duygularını karşılamaktadır. Konyalı, Erzurumlu, Bozkırlı, Fenerbahçeli, meslek odası, ya da öğrenci kulübü gibi mensubiyet ve aidiyet duyguları birey için önemlidir, çünkü her canlı bir gruba, zümreye bir millete kendini ait hissetme ihtiyacı yaşar, insanlardaki bu durum hayvanlarda da görülür, yalnız yaşayan bir hayvan mutlaka kendi benzerlerine yakın olmak ister.
Çocuklar açısından, gelişim ve büyüme döneminde bu ihtiyaçlarının ebeveynleri tarafından karşılanması gerekmektedir. Anne, baba, ya da diğer bir büyük, ya da öğretmen bir ailesi olduğu, bir sınıfı, arkadaşları olduğu ve onlar için önemli ve değerli bir birey olduklarını hissettirmek bu ihtiyacın karşılanmasında çok önemlidir.
Bireylerdeki aidiyet ihtiyacı karşılanması gereken en önemli ihtiyaçlardandır. Bazı grup ve sosyal yapılarda, çok aykırı gelen normalde tercih edilmeyecek tutum ve davranışların bu aidiyet ihtiyacının çok güçlü bir şekilde karşılanması nedeniyle gerçekleştirilmektedir. Örneğin, terör örgütleri bu ihtiyaçtan yararlanırlar, illegal yapılar ya da çocuk ergen gruplarında da bu örnekleri görebiliriz.
Davranış bozukluklarının sağaltımında, zararlı alışkanlıklardan korunma, riskli tutum ve davranışlardan kaçınmada aidiyet ihtiyacı koruyucu olmaktadır. Çocuk, anne, babası ya da öğretmeni için önemli olduğunu düşündüğü zaman, onların yardımına ilgisine ihtiyaç duyup onlara güvenebileceğine inandığı zaman daha çok yardım alma eğiliminde olmakta ve onlarla iletişime geçmektedir.
Çocuklarımıza mensubiyetlerini çeşitli vesilelerle hatırlatmalı ve bu ihtiyaçları giderilmelidir. Bir dine, millete ve topluma olan mensubiyetlerinin gereği olarak dinimiz emir ve yasaklarını, kültürümüze ait tutum ve davranışları kazanmalarına yardımcı olmamız gerekmektedir. Dinimizin kul hakkına, hoşgörü ve sevgiye, anne ve babaya saygıya verdiği değer ve önemi mutlaka öğretmeliyiz. Ayrıca, Mevlana, Şeyh Edebali, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli ve sayamadığımız diğer zenginliklerimizi de anlatmalı ve öğretmek zorundayız.
Çünkü bütün bu değerlerimiz ve zenginliklerimiz zannettiğimizden daha fazla çocuk ve gençlerimizi eğitmekte ve yetiştirmektedir. Hoşça kalın.
 

Bu yazı toplam 349 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.