1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ailem beni şehit biliyordu
Ailem beni şehit biliyordu

Ailem beni şehit biliyordu

Konya’da yaşayan 87 yaşındaki Kore Gazisi Ahmet Aras, yaşadığı anılarını anlatarak bir buçuk sene savaştığını ve üç kurşun yediğini söyledi.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Kore Gazisi 1930 doğumlu Ahmet Aras, savaş yıllarını anlatmanın çok zor olduğunu ifade ederek 5 cephede, 5 bölgede savaşa girdiklerine dikkat çekti. Süngü ile savaştıklarını vurgulayan Aras, gözünün önünde şehit olan arkadaşlarının olduğunu ama hiçbir şey yapamadığını kaydetti. O zamanları Aras şu şekilde anlattı: “Savaş yıllarını anlatmak çok zor. Gözümüzün önünde bir sürü arkadaşlarımız şehit oldu. Çok zor günlerdi bir şey yapamadık yapamazsın da. Bu şehit oldu ya da yaralı oldu, gidecek, gidemeyecek hiçbir şey yapamıyorsun çünkü yaparsan düşman senin işini bitirir. Savaş alanında ufacık bir mermi dağ gibi adamı devirir. Savaşmak cesaret işidir. Asla panik olmayacaksın zekanı kullanacaksın. Bizler de öyle yaptık. Ölmeyi göze alarak süngülerimizi taktık ve savaştık.”

ÖLÜMDEN KORKMADIK

Ölüm korkusunun kendisinde ve arkadaşlarının hiçbirinde olmadığını ifade eden Gazi Ahmet Aras, bir buçuk sene savaştığını ve kollarından üç kurşun yediğini belirtti. ‘Kati suretle ölümden korkmadık’ diyen Aras, o zamanlar bekar olduğunu bu yüzden arkasında bıraktığı eşi ya da çocuğunun olmadığını söyledi. Aras, “O zamanların şimdi yaşanmasına imkan yok. Şimdi düğme işi var bizim zamanımızda süngü vardı. Düğme derken adam buradan topunu, tüfeğini, füzesini düğmeye basıp gönderiyor. Ama kara savaşında işler değişir.  Biz arpa bulamıyorduk ki ekmek yapalım. Arpayı un edelimde ekmek yapalım. Çarığımız yoktu. Üstümüzde başımızda hiçbir şey yoktu. Şimdiki gençler ekmek beğenmiyor. Şimdiki gençlerimize yazıklar olsun. Bizler vatanımızı onlara teslim ettik. Şimdi devletim beni istesin, göndersin; Güneydoğu’ya, Doğu Anadolu’ya, Suriye’ye, Irak’a, Mardin’e, Kars’a nereye olursa olsun ben giderim. Paralı askerlik var şimdi işte onlar vatanını düşünmeyen insanlar. Biz 2 buçuk hatta 3 sene askerlik yaptık. Askerken yatağımız ot ve samandı. Kumanyamızı Amerikan birlikleri gönderirdi.” şeklinde konuştu.

img_9197.jpg
ŞEHİT GAZİ OLUR, TOPRAKLARIMIZI ÇİĞNETMEYİZ

Gazi Ahmet Aras, yaralandığı Amerika’nın 25. Tümenindeki revirde yattığının altını çizerek, o zaman memleketine künyesinin gittiğini ve ailesinin kendisini şehit olduğunu sandığını bildirdi. Künyesinden 6 ay sonra kendisinin gittiğini kaydeden Aras, ailesinin çok büyük şok yaşadığını dile getirerek, “Hepimiz gider şehit olur, gazi oluruz ama bu topraklarımızı çiğnetmeyiz. En önemli konulardan biri teslim olmamaktır. Bir asker asla teslim olmaz. Ya savaşarak öleceksin ya da kazanıp zafer kazanacaksın. Teslim olmak korkaklıktır. Bizler Türk askerleri olarak korkmadan cesurca ölmeyi göze alarak savaştık. Bir buçuk sene savaştım ve 3 kurşun yedim kollarımdan. 3 parmağım gitti. Cenab-ı Allah bu memleketimize bir daha savaşlar yaşatmasın.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.