1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Ailenin Kurtuluşu da İslam’da
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Ailenin Kurtuluşu da İslam’da

A+A-

Yüce kitabımız Kuran’da anlatılan peygamber kıssalarına; “Bir dönem yaşanmış ve geçmiş. O günün şartlarında insanlara ders veren hikayeler” gözlüğü ile bakarsak Allah’ın (cc) sonsuz ilme sahip olduğu, ezelin de ebedin de onun bilgisi dahilinde şekillendiği gerçeğinden uzaklaşmış oluruz. Bu sebeple Kuran’da geçen peygamberlere, kişilere, milletlere ait kıssaları, kıyamete kadar geçerliliği olan ve tüm insanlara kıyamet kopana kadar rehberlik ve öncülük edecek olan hikâyeler olarak görmeliyiz.
Bu anlamda ilmi, bilgisi sonsuz olan Allahü zülcelalin her konuda verdiği hükümlerin, müminlere ve tüm insanlara emrettiği emirlerin kıyamete kadar en doğru hükümler ve en doğru gerçekler olduğunu kabul etmek zorundayız. Musa’ya anlatılan aslında bize anlatılmıştır, İsa’ya söylenen gerçekte bize söylenmiştir, İbrahim için anlatılanlar bize rehberlik etsin diye dile getirilmiştir. Bu manada günlük hayatımızda, aile hayatımızda, ticaret hayatımızda, alış verişlerimizde fert olarak, cemiyet olarak uymamız gereken kuralların en iyisi Allah’ın koyduğu kurallardır.
Bu görüşten yola çıkarak şu gerçekleri bilmemiz gerek. Bu gün karşılaştığımız tüm sorunlarla ve problemlerle öyle veya böyle tüm ümmetler, tüm insanlık karşılaşmıştır. Ve yine bu sorunların çözümü aslında kuranı kerimde vardır.
Aile Hayatımızı Kuran’a Göre Şekillendirirsek
Bugün ümmetin karşılaştığı ve çözemediği birçok problem var. Ticaret hayatı, trafik, eğitim, israf, içki, zina… Ümmetin önderleri, alimleri sözü geçenleri aksaklıkları görerek bunlara Kuran’dan ve sünnetten çareler üretiyorlar. Merhum Esad Coşan Hoca Efendi yazdığı makalelerle, yaptığı konuşmalarla milletin aksayan yönlerine çareler göstermiş bir önderdi. Bu babtan olmak üzere merhumun üzerinde durduğu konuların başında Aile sorunları gelmekteydi. Esad Coşan Hocaefendi bu konuya o kadar önem vermişti ki Aileyi sağlamlaştırmak dinimizin bu konuya verdiği önemi anlatmak için mevzuu ile ilgili sadece konferans vermemiş sadece makale yazmamış bunların yanında büyük otellerde bazen de kendi deyimi ile çok yıldızlı otellerde (sahralarda kırlarda) toplantılar yapmıştı. Elan Akra Fm’deki konuşmalarında bu mevzuyu aydınlatmaya devam ediyor.
Nureddin Yıldız Hoca Bayrağı Devralmış Gibi
Bu günlerde aynı mevzuyu en çok irdeleyen Nureddin Yıldız Hoca sanki bayrağı devralmış gibi. Nureddin Hocanın konu ile ilgili o kadar çok aydınlatıcı sohbeti var ki konu ile ilgilenenlerin mutlaka bu sohbetleri dinlemesi gerek: “… Umudumuz Saliha kadın, en yakın cennet evimiz, helva yapma sanatı, kız çocuğu rehberi, çekirdeğe ne oldu, hanımlar inciler, evlilik cihaddır, annelerin yeri, çocuk sopası, erkeklik başka adamlık başka, cennet vizesi, erkeklerin en naziği, kıblegah evler …” Kıblegah Evler adı ile bir de kitabı olan hoca efendi, “Günümüz Müslümanlarının en büyük cihadının iyi bir yuva kurmak ve cennete aday Müslüman çocuklar yetiştirmek” olduğunu söylüyor.
Evet dünyadaki cennetimiz evlerimizdir. Evlerimizi bizleri bu dünyada huzur verecek yuvalar, ahrette de cennete götürecek mekânlar olarak dizayn edebilirsek büyük bir başarı elde etmiş oluruz. Şairin dediği gibi:

Deh dedin mi yürüdü mü at
Tut dedin mi tuttu mu evlat
Eğer birde güzel huyluysa avrat
Ne işin var düğün evinde
Düğün senin evinde
Gir oyna çık oyna


Deh dedin mi yürümedi mi at
Tut deyince tutmadı mı evlat
Eğer birde çirkin huyluysa avrat
Ne işin var ölü evinde
Ölü senin evinde
Gir ağla, çık ağla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.