1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Aileyi yaşat ki devlet yaşasın
Aileyi yaşat ki devlet yaşasın

Aileyi yaşat ki devlet yaşasın

Ribat Eğitim Vakfı ve Karatay Belediyesinin işbirliği ile düzenlenen “Aile Paneli ve Çalıştayı” programının basın bildirisi, yapılan basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşıldı.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Ribat Eğitim Vakfı ve Karatay Belediyesi ile ortaklaşa, yoğun bir katılımla düzenlenen Aile Paneli ve Çalıştayı programının Sonuç Bildirgesi, düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Konya Mutfağında düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına Ribat Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Büyük, Çağdaş Aile Derneği Başkanı Hüseyin Bulut, Hanım Kolları Başkanı Hanife Aydoğan, Ribat Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Kayahan ve Abdullah Çay ile basın mensupları katıldı.

AİLEDE BİREYSELLİK ARTTI

Sonuç bildirgesini kamuoyuyla paylaşan Ribat Eğitim Vakfı Başkanı Muzaffer Büyük, modern dünyanın aileyi oluşturan unsurları ve değerleri zayıflattığına dikkat çekerek, aile içinde bireyselliğin arttığını ve buna bağlı olarak boşanmalarında arttığını vurguladı. Sonuç bildirgesinin dikkat çeken yönünün cinsiyetlerin rol değiştirmesi olduğu değerlendirmesinde bulunan Başkan Büyük, “Kadın kodları ve rolleri değişti. Cinsiyetlerin rolü değiştirildi. Gündelik hayatı aile değil, medya oluşturur oldu. Bütün bunlardan Müslüman aileler zarar gördü. Bunları aşmak ve sorunları gidermek için Peygamber efendimiz(sav)’in aile hayatındaki şeffaf ve ince ruhuna bakmak gerekiyor. Peygamberimiz için öncelik ailesiydi ve bütün Müslümanlarla ilgilendiği gibi kendi ailesini de asla ihmal etmezdi. Hem aile içinde hem dışında sözlü ve fiili incitici davranışlarda bulunmazdı” ifadelerini kullandı.

EVLİLİK EĞİTİMİ MÜFREDATA GİRDİRİLMELİ

Devletin sürekliliğini devam ettirmesi için aile olgusunun en güçlü şekilde yaşatılması gerektiğini aktaran Başkan Büyük, şunları dile getirdi: “Aileyi yaşat ki devlet yaşasın. İnsanlarımızın bilinçlendirilmesi ve evliliğin kutsiyetini tekrar kavramasına zemin hazırlanmalıdır. Medyada öne çıkan evlilik programları, arkadaş bulma programlarına sıkı tedbirler alınmalı ve özellikle okullarda aile olgusunun işlenmesi ve müfredata girdirilmesi gerekiyor. Gayri meşru birliktelikleri özendirecek ve teşvik edecek faaliyetlerin önü kapatılmalıdır. Günümüz gençlerinin aile ve akraba ilişkilerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmalı.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.