1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ak Parti 12 Yaşında
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Parti 12 Yaşında

A+A-

Osmanlı’nın son dönemlerinde partili hayat başlamıştır. 1859 dan başlayan bu hayat ile yaklaşık 150 yıllık siyasi tarihimizde 175 kadar parti kurulmuş, bu partilerden 30 kadarı Anayasa Mahkemesi ve zamanın idareleri tarafından kapatılmış, bir kısmı iltihak etmiştir.
Bugün Türkiye’ de yine yaklaşık 40 kadar irili, ufaklı, kütle, bölgesel, marjinal partiler hayatlarını idame ettiriyorlar. Ancak 150 yıllık siyasi tarihimize baktığımızda ise Türk halkının sorunlarıyla ilgilenen, Ülke siyasetine damgasını vuran siyasi parti sayısı 3-5 kadardır.
Aslında 1923’den sonra Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasıyla tek partili dönem başlamış, 1946 da ise yeniden çok partili dönem başlamıştır ama, esas itibariyle bu dönem ikinci dönemdir.
AK parti bugün bu partiler içinde 12 yaşına giriyor. Siyaset tarihinde kırılması güç bir rekora imza atıyor. Bir yıl içinde kurulup, iktidara gelen ve bu dönemde 3 genel seçim, referandum yapıp, her seçimde oyunu artıran bir parti dünya siyaset tarihinde ender görülür.
Bunun bence iki nedeni vardır. Birincisi geçmiş partilerin halkın genelinin beklentisine cevap verememesi, ikincisi darbeler sonrasında lider kalmayışıdır. Bugün Türkiye’de iktidar ve hükümet sorunundan çok muhalefet sorunu bulunuyor. Bunun nedeni de liderlerin çok inandırıcı olmayışıdır.
AK parti 11 yıllık iktidarı döneminde neyle mücadele etti?
Kuruluş felsefesinde bulunan
Yasaklarla mücadele,
Yoklukla mücadele,
Yolsuzlukla mücadele idi.
Bunları ne ölçüde yaptı bunun takdirini de sizlere bırakıyorum.
İçeride İstikrar, Dışarıda itibar bir başka konuydu. İstikrar var göründü ama yine ne ölçüde? İtibar nasıl bilemiyorum. Ancak bize anlatılanlar doğru ise itibarlı bir ülke olduk ama bir zamanlar komşularımızla sıfır sorun vardı. Şimdi komşularımızla sorunumuz olmayan ülke yok. Avrupa ile ilişkilerimiz çok iyi değil. ADB ile ise fena görünmüyor.
AK Partinin bir başka sloganı da “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın”dır. Devlet için millet değil, millet için devlet ilkesi ön plandadır.
Türkiye bugün için 2001 şartlarında değil, iki, kötü, yanlış ve doğruları eksiklerimizi de görmemiz gerekir. Elbette Türkiye her haliyle “Tozpembe” değil.
Siyasette bir yanlış doğruyu götürmüyor. Yanlışa ayrı, doğruya ayrı bakmamız gerekir. Şimdi AK partinin 11 yıllık iktidarına bir projektör tutalım.
2001 yılında Türkiye en büyük ekonomik krizi gördü. Bugün ise Türkiye dünyanın ekonomide 16. Büyük ülkesi konumunda. 11 yıl önce IMF’ye olan borcumuz 25.6 milyar dolar iken, bugün bu kuruma borç bitirildi. Ancak diğer kurumlar ve iç borçlanma da olabildiğince büyüdü. Enflasyon çift haleni rakamlarda iken bugün tek haleni halde. İhracata 25 milyar dolardan, 150 milyar doları aştı. Kişi başına milli gelir 3 bin dolar civarında iken, bugün 10 bin dolarlar seviyesinde. Anca tabiî ki birçoğumuz yine doların ne olduğunu bilmiyor. Cebinde ekmek parası yok, yada asgari ücretle hayatını idama ettirmeye çalışıyor. TOKİ 640 bin civarında konut yaptı. 11 yıl önce bölünmüş yol 6 bin 100 Km. iken, bugün 22 bin Km. oldu.
Bütçeden sağlığa ayrılan pay 6,5 milyar TL iken, şimdilerde 64 milyar lira, Eğitime yaklaşık 6,5 milyar ayrılırken bugün 68 milyar lira ayrılmış durumda.
Bu tablo genel bir tablo. Birde Konya’mıza bakalım.
14 adet ambülâns 150’yi aştı. Sağlık personeli 3bin 800 kişi iken 18 bin oldu. Sağlık yatırımı 11 yıl önce 4,5 milyon iken, bugün 450 milyonu aştı ama, Hastane inşaatı durmuş durumda. Uçak yolcusu 60 binden, 700 bine baliğ oldu. Hızlı tren Konya ile ulaşımda reform yaptı. Yıl sonuna doğru hızlı tren ile İstanbul’a da gideceğiz. Mavi tünel tamamlandı. Konya’da 12 bin kadar olan derslik vatandaşında desteği ile 16 bini aştı.
Konya tarım kenti. Tarımsal destekte de çığır açıldı. 269 bin TL’den bugün 329 milyon TL yi çiftçi cebine koydu.
Ne var ki 11 yıl önce işçilik, tarımdaki girdi fiyatları, akaryakıt fiyatları da fersah fersah arttı. Çiftçi bütün bunlara rağmen çoğunlukla mutlu değildir.
Özel idare yatırımlarında büyük artış gösterdi. 11 yıl önce 1.6 milyon olan bu alandaki yatırım bugün 450 milyon lira civarında. Bunlar bize anlatılanlar.
11 yıl önce ile bugünkü noktada ben projektör tuttum. Değerlendirme size aittir. Elbette Konya’mız daha büyük yatırımlara layıktır ve eksiklerimiz vardır. Dileyelim bunlarda tamamlanır.
 

Bu yazı toplam 191 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.