1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ak Parti Açık Ara
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Parti Açık Ara

A+A-
Artık seçimle yatıp, seçimle kalkıyoruz.
Parti liderlerinin bir birlerine salvolarını izliyoruz.
Bir taraftan da Türkiye Büyük Millet Meclisinde “İç güvenlik yasası” kavgalar, gürültüler ile devam ediyor. Belli maddeler muhalefetin dayatmasına rağmen kabul ediliyor.
Bir taraftan da araştırma şirketleri seçim öncesi harıl harıl araştırma yaparak çalışmalarını devam ettirmekte ve en doğru anket sonuçlarına ulaşmak istemektedirler.
İşte bir anket daha.
Bir araştırma şirketinin yaptığı son 26 vilayette yaptığı araştırmaya göre , 'Bugün seçim olsa' AK Parti'nin, tüm muhalefet partilerinden daha fazla oya ulaşacağını ortaya koyuyor.
Anket sonuçlarına göre,yüzde 47.7'lik oy oranıyla CHP, MHP ve HDP'nin toplamını geçen AK Parti, 7 ayrı bölgenin 6'sında da rakiplerini geçmeyi başardı.
17-19 Şubat tarihleri arasında 26 ilde 5 bin 202 kişiyle yüz yüze görüşerek yapılan kamuoyu araştırması, AK Parti’nin, Meclis’te grubu bulunan diğer partilerin toplamından daha fazla oya ulaştığını gösterdi. CHP, MHP ve HDP’nin toplam oyu ankette yüzde 47.4 çıkarken, AK Parti’nin tek başına oyu yüzde 47.7 olarak beliriyor. ‘Bugün seçim olsa’ siyasi partilerin milletvekili çıkarma dağılımı ise bu anket sonuçlarına göre şöyle gerçekleşti: AK Parti yüzde 47.7, CHP yüzde 25.1, MHP 13.4, HDP/BDP ise 8.9.
Araştırma şirketinin genel seçim araştırmasında AK Parti, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinin 6’sında önde görünüyor. Araştırmaya göre yalnızca Ege Bölgesi’nde CHP, AK Parti’nin üzerinde görülüyor. İç Anadolu’da yüzde 69.6 olan AK Parti oyu, Doğu Anadolu’da ise yüzde 65.4’i buluyor. Karadeniz’de yüzde 54.5 olan AK Parti oyu Güneydoğu Anadolu’da yüzde 42.7 olarak ölçülüyor. HDP ise bu bölgede ittifak yaptığı partilerle birlikte yüzde 70’lere ulaşıyor. Bunun yanında AK Parti’nin oyu Marmara’da yüzde 39.3, Akdeniz’de yüzde 33.6, Ege’de ise yüzde 29.8 olarak gerçekleşiyor. CHP’nin Ege’deki oyu yüzde 44.1 olarak öne çıkıyor.
AK Parti’nin oy oranında tavan yaptığı 2011 Haziran’ına göre yüzde 2.1’lik bir düşüş göze çarpıyor. Ancak 13 yıldır kesintisiz iktidar olan; yerel, genel, referandum ve cumhurbaşkanlığı seçimleri olmak üzere 9 seçim yapan AK Parti’nin bu durumda bile hâlâ vatandaşın en fazla destek verdiği parti olması dikkat çekiyor. 2011 seçimlerine göre CHP de oylarında yüzde 0.9’luk düşüş yaşıyor. MHP ise 2011’e göre oyunu yüzde 0.4 artırırken HDP/BDP-Bağımsız bloğu ise oy oranını yüzde 2.6 oranında artırmış görünüyor. Araştırmada Türklerin ve Kürtlerin hangi partiye oy verecekleri de ölçümlendi. Buna göre Türklerin yüzde 50’si AK Parti’ye, yüzde 28’i CHP’ye, yüzde 16.1’i MHP’ye, yüzde 1.1’i de HDP/BDP’ye oy vereceğini söylüyor. Kürtlerin ise yüzde 40.1’i AK Parti’ye oy vereceğini beyan ederken “HDP’ye oy vereceğim” diyenlerin oranı yüzde 45.5 olarak öne çıkıyor.


Araştırma, gençlerin ve kadınların tercihlerinin de AK Parti yönünde olduğunu ortaya koydu. 18-24 yaş aralığındaki gençlerin yüzde 50.2’si AK Parti derken bu oran bir üst yaş grubunda da değişmiyor. 25-34 yaş aralığındaki gençlerin de yüzde 48’i AK Parti’ye oy vereceğini ifade etti. Ankete katılan kadınların ise yüzde 49.8’i “Tercihim AK Parti olacak” dedi. Üniversite mezunları arasında ilginç bir dağılım göze çarparken, ‘yaş yükseldikçe’ AK Parti’nin oy oranının düştüğü saptandı. Araştırmaya göre en az bir üniversite bitirmiş kişiler arasında yapılan araştırmada üniversite mezunu 18-24 yaş aralığındaki gençlerin tercihi yüzde 35.6 ile AK Parti oldu. İkinci sırada ise yüzde 29.7 ile CHP geliyor. 25-34 yaş aralığındaki üniversite mezunlarının tercihi de yüzde 37 ile AK Parti olurken, 35-44 yaş aralığındaki üniversite mezunlarının tercihi ise yüzde 41.5 ile CHP olarak gerçekleşti. 45-54 arasındaki üniversite mezunları da yine öncelikli tercih olarak CHP’yi gösteriyor.
Araştırmada bir diğer başlık ise seçmenlerin en fazla hangi partiler arasında kararsız kaldığının ölçülmesi oldu. Buna göre yüzde 43’lük bir kitle AK Parti ile MHP arasında kararsız kaldığını dile getirdi. Araştırmada tüm partiler arasında yüzde 34’lük bir kararsızlık hali göze çarparken, CHP ve MHP arasındaki kararsızlar yüzde 22, AK Parti CHP arasındaki kararsızlar ise yüzde 14 olarak ölçümlendi. Ayrıca katılımcıların yüzde 66.8’i HDP’nin yüzde 10’luk barajı aşacağına inanmıyor.
 
Bu yazı toplam 129 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.