1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Ak Parti Aday Listesi Memnuniyet Vericidir
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Parti Aday Listesi Memnuniyet Vericidir

A+A-

Uzunca bir maraton sonrasında vekil adaylarımız belli oldu. Listede ismi geçen adayların tercihinde daha önce de zikrettiğim gibi akademik yönü güçlü isimlerin tercih edilmesi yerinde oldu. Listeden memnun kalanlardan biriyim. Beklediğimiz silkinme parti teşkilatlarında ki revizyonun ardından milletvekilliği koltuklarında da sağlanmış oldu. Hayırlara vesile olsun.
İtiraf etmeliyim ki Sayın Başbakan bende dâhil çok sayıda yorumcuyu ters köşeye yatırdı. En azından önceki dönemden 3 veya 4 ismin kalacağını tahmin ediyorduk. Koltuğunu koruyabilen tek vekilimiz Mustafa Baloğlu oldu. Bu durum, rahatsızlık verici değil, aslında beklentilerin karşılığıdır. Bunu çok iyi okuyabilen Davutoğlu’nu halkımız takdir edecektir. Kızanlar, sövenler, sayanlar olacak ki bu durum normaldir. Şok sürecinin olağan gelişmeleridir. Çünkü cephe sayısı fazla olduğu için durumdan memnun olmayanların tepki vermesi doğaldır. Mesela listelerin oluşumunda Tahir Akyürek’in etkisinin olacağı düşüncesi alabora oldu. Bu liste açık ve net tabirle Başbakan Davutoğlu’nun listesidir. Ama iki dudak arası değil, istişareyle olgunlaşmış bir liste olmuş. Mevcut listede yer alan ve her zaman takdir ettiğim Ömer Ünal kardeşimin çok daha fazla yorulacağını buradan ifade etmeliyim. 12. Sıra imkânsız değildir. Ama 13. Ve 14. sırada mümkün değildir.

Peki, büyük revizyonda başlıca sebep ne olabilir?
Bugüne kadar geçmiş dönemde görev almış milletvekillerinin büyük çoğunluğu istenen ve bekleneni maalesef verememiştir. Konya adına bu bahtsız gidişatın sona ermesinde listede adı geçen adayların geçmiş dönemdekinin aksine aktif görev alacaklarının umudunu taşımaktayım.
Konya’mızın bekleyen sorunları var. Ama özellikle bir konuda şimdiden düşünce ve beklentilerimi burada ortaya koymakta yarar görüyorum. Konya’mızda lütfen belediyeleri kendi hallerine bırakmasınlar. Belediye hizmetlerinde yapılan icraatlerin usta birileri tarafından teyit edilmesi gerekiyor. Anlaşılan o ki belediyelerimiz şehri yönetme inisiyatifini kendilerinde fazlasıyla görüyorlar ki istedikleri zaman hiç danışıp istişare etmeden yapacaklarını yapabiliyorlar. Bugüne kadar tramvayın rengi dışında hangi konuda vatandaşın görüşlerini alma ihtiyacı duydular ki? Zannediyorlar ki vatandaş bizi seçtiğine göre yapacağımız her icraatı de sonuna kadar destekleyecektir.
O zaman Sayın Tahir Başkana bir soralım: Kendisine oy veren kitle yapılan icraatlarına sonuna kadar ardında mıdır? Yapılan her şeyi tasvip ediyorlar mı? Ben gerçeği ifade ediyorum. Kendisine oy veren çok sayıda seçmenin oy tercihinde ki kriteri Akyürek değil, Sayın Erdoğan idi. Dolayısıyla AK Parti idi. Bugün yerel seçim olsa yine AK Parti’ye olan destek sayesinde oy alabilir. Sanmasın ki oylar kendisine olan yoğun teveccühten kaynaklanıyor. Buna herkes güler.
Gelelim, milletvekili seçileceklerden belediye adına yapmalarını beklediğimiz icraatlere;
1-Mevcut tramvayların içinde ki oturma şeklinin insani değerlere göre tanzim edilmesi ve kadın erkek diz dize oturak düzeninin değiştirilmesi.
2-Yeni yapılmış olan taşıt altgeçitlerinin yaya ve araç trafiğini bağımsız kılacak ve tramvayları tamamen mevcut sistemde bağımsız işleyebilmesinin sağlanması. Ayrıca belediye önünde ki kavşakta, Emniyetten Kule Site’ye gelen kavşakta, derhal altgeçit uygulamasının başlatılması
3-Konya’nın tüm girişlerine Mevlana Diyarına geldiklerini gösteren orijinal kapılar yapılması
4-Çok yakında Konya’yı tümden kilitleyeceğine kesin bakılan noktalarda trafik akışının sağlanmasına dair yeni yollar ve altgeçitlerin inşa edilmesi.
5-Mevcut tramvay güzergâhında ki yanlışlardan biri olan Kampüs hattının Bosna Hersek Mahallesine girecek şekilde tanzim edilmesi ve Aliya İzzetbegoviç Caddesinden organize sanayiye kadar uzanan bir hat çalışması yapılmasıdır ki bu durumda sabah ve akşam vakitlerinde koca koca otobüs ve midibüslerden kaynaklanan trafik keşmekeşine son verilmiş olur. Daha da önemlisi insanımızın can ve mal güvenliği bu vesile ile sağlanmış olur.
Bunları belediye ile görüşerek sağlamaları halkımızın beklentisidir.
Diğer açıdan;
Bu şehrin kemikleşmiş ve bekleyen sorunları var.
1-Konyaya yakışır bir havaalanı isteniyor. Askeri hava sahası ve alanını kullanmak yerine sivil bir alana kurulacak dev bir terminale ihtiyaç var.
2-Mevcut Konya fuar alanının bazı dandik fuarlara göre ihtiyacı görse de birkaç hafta önce kurulan tarım Fuarında stantların yetersiz kaldığı, Ticaret Odasının bunun hakkından bile zor gelebildiği bir ortamda, iktidar partisine en büyük desteği veren bir şehrin imajına yakışır bir fuar alanı halen tesis edilememiştir. Özellikle tarım fuarının mart veya nisan aylarına denk gelmesi sebebiyle yağış alan bölgede vatandaş, otopark diye oluşturulan alana araçlarını park ederek mıcırlı alana rağmen su deryasını geçerek fuara ulaşmak zorunda kalmaktadır. Yetersiz otopark alanında ki asıl sebebin düzenli bir otopark alanı oluşturulamadığından kaynaklandığı malumdur. Bu sebeple birçok sürücü de aracını tarla içine sokarak çamur çaylak içinde fuara girebilmektedir. Ayrıca fuar alanına oluşturulması beklenen açık hava çay bahçesi ve çocuk parkının kazandırılması gerekiyor.
Sayın vekil adayları, seçildiğiniz takdirde umumi maslahatlarımıza yönelik çabalarınızdan kalan vakitlerinizde bu işlere de vakit ayırınız. Sizlerden daha büyük çaplı beklentilerimizi seçim sonrası yazılarımızda nasipse işleyeceğim. Örneğin, Konya ovasında verimin artırılması çalışmaları, geç kalınmadan başlaması gereken metro çalışmaları gibi.
Haydin bakalım, buyurun… Meydan sizin

 

Bu yazı toplam 236 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.