1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. AK Parti ile MHP nasıl anlaşacak?
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti ile MHP nasıl anlaşacak?

A+A-

2019 yılında Türkiye çok önemli bir yıl yaşayacak. Eğer erken seçim gündeme gelmez ise, yerel seçimler 2019 yılının Mart ayında yapılacak. Ardından Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler yapılacak. 2019 hedefiyle bütün siyasi partiler adımlarını daha dikkatli atmaya başladı. Herkes bu seçimlerden galip çıkmak istiyor.
Bu nedenle AK Parti-MHP ittifakı gündeme geldi. AK Parti ve MHP, 2019’un öyle çantada keklik gibi görülemeyeceğini ilk anlayan partiler. 2019’un kolay olmadığını gören AK Parti, MHP’nin flörtüne karşılık verdi ve bir ilişki doğdu. İki partinin milletvekilleri ittifak komisyonunda çalışmalarını yapıyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yasal altyapısını ve kurulacak ittifakın şartlarını konuşuyorlar. 
Burada önemli iki nokta var. İttifak kaç seçimi kapsayacak ve ittifak hangi şartlar altında kurulacak?
MHP’nin niyeti belli… Zira sadece Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile sınırlı bir ittifak MHP’nin işine yaramayacak. Bu nedenle özellikle Genel Seçimler ve olursa Yerel Seçimlerde de ittifakın devam etmesini istiyor. AK Parti’nin önünde duran engel ise Genel Seçim ittifakı… MHP’nin desteğine karşılık AK Parti Yerel ve Genel seçimlerde MHP’yi desteklemek zorunda… Yerelde bu ittifak belli düzeyde kurulabilir, ancak Genel Seçimde ittifakın nasıl kurulacağı tartışmalı…
Bu nedenle seçim sistemi değişikliği gündeme gelecek. Seçim ittifaklarında gündeme gelen bir formül şu; illerin seçim bölgelerine ayrılması. Aralarında Konya’nın da bulunduğu 31 ilde seçim bölgeleri oluşturularak, MHP rahatlatılmaya çalışılacak.
Yeni sistem umarım ülkemize hayır getirir. Ancak son bir uyarı ile yazımızı tamamlayalım: Sadece iki partinin çıkarları gözetilerek, 80 milyonun menfaatleri düşünülmeden getirilen her sistem sorunludur.
 

Bu yazı toplam 772 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar