1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Ak Parti In, Chp Ve Mhp Out… Ama!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Parti In, Chp Ve Mhp Out… Ama!

A+A-

Seçim atmosferine bürünen ülkemizde kılıçlar çekildi. Bu süreçte herkes büyük bir çabayla koşturarak halkın gönlünde yerini alabilmek için çabalayacak. Büyük masraflar edilerek büyük mitingler organize edilecek. Çeşitli zamanlarda provokatif eylemler için senaryolar yazılacak. Bunları zaten hepiniz biliyorsunuz.
Ama AK Parti için çok zor süreçli bir seçim dönemi olacağını da bilmek gerekiyor. Çeşitli medya patronlarının ellerinde ki tüm imkânları sonuna kadar CHP için zorlayacakları görünüyor. Halkımızın yoğunlukla takip ettiği kanallardan Kanal D, Show TV, Fox TV, Kanaltürk, STV, BUGÜN TV’nin başı çektiği yayın organlarında ki haber bültenlerinde uzunca zamandır süregelen hummalı bir iktidar partisinin yıpratma çabası var. Mesela Kanal D Sabah haberlerini sunan İrfan Değirmenci ve FOX TV Çalar saat programını sunan İsmail Küçükkaya gibi isimler, patronlarından aldıkları talimat gereği CHP lehine tavır alarak AK Parti’yi tarafsızlık kisvesini de ihmal etmeden yıpratmak için gayret gösteriyorlar. Burada bu arkadaşlara yönelik bir tepki oluşturma amacı gütmüyorum. Herkes kendi fikrine uygun siyasi görüşü benimseyebilir ve sonuna kadar destekleyebilir. Ama özellikle bu iki kanalda haber sunan ve oturum yöneten arkadaşlarımızın halkı saf yerine koymaya yönelik çabaları bana 2002 öncesi Türkiye’yi hatırlatıyor. AK Parti’yi tasvip etmekle birlikte yeri geldiğinde açık ve net şekilde eleştirme hakkımı sonuna kadar kullandığımı yazılarımı takip eden okurlarım bilirler. Benim eleştirilerim yapıcı anlamda karşıdakini ikaza yönelik amaçlı olup, yıkım amaçlı değildir. Ama seçmen kitlesinin aklını karıştırmaya yönelik statüko artığı medya patronlarının yaptıkları gibi CHP gibi hiç umut ermeyen bir zihniyeti kendi çıkarları uğruna pohpohlamanın da hiçbir yararı yoktur.
Neden mi?
CHP, yenilenmeyi meclise Roman ve Ermeni vekiller sokmakla sağlayacağı gibi saçma bir düşüncenin gölgesine sığınmıştır. Fikirlerinde demokrasi adına değişiklik sağlamakla tüm halkı kucaklayacak bir planlama yapamaması milletimizin zihninde CHP’nin hedefine ulaşıncaya kadar her kesime; “ağam paşam” içerdiği net şekilde sırıtmaktadır. CHP’nin yasakçı anlayışında zerre kadar geri adım atmadığı bugünkü yapılarıyla bile satır aralarından yansıyor.
CHP sadece laf üretiyor. Ülkenin geleceğine dair bugüne değin sundukları net bir proje ortaya koyabildiler mi? Ekonomik refah için daha öncede ardına sığındıkları ve hiçbir faydasını göremediğimiz Kemal Derviş’ten medet umuyorlar. Bunca senedir meclis sandalyelerine taşıdığınız onlarca aday içerisinde ekonomik yönde katkısı olabilecek bir babayiğit vekiliniz olmadı mı? İktidara geldiğiniz takdirde kendisine Ekonomi bakanlığı teklifi götürdüğünüz Sayın Kemal Derviş, maazallah emri hak tecelli edecek olursa sizin durumunuz ne olacak?
Dört işlemi bile tam bilmeyecek kadar aciz vekilleri meclise taşıdığınız sürece siz halka ekonomik özgürlüğü nasıl vadedebilirsiniz?
AK Parti’nin ekonomide sırtını dayadığı genç ve yetenekli isimler her zaman vardı. Örneğin Ali Babacan, Mehmet Şimşek gibi. Hataları vardır veya yoktur. Onu tartışmıyorum. Ama en azından konuya hâkim isimlerin varlığının verdiği bir dâhili sekine vardır.
AK Parti’nin başarısının ardında yatan bir diğer sır, savunduğu düşüncesinin ardında durmasından başka bir şey değildir. Başörtüsü sorunu, İmam Hatiplerin açılması gibi sahibi olduğu düşüncelerin çözümünde gösterdiği gayretidir.
CHP gibi çarşaf giydirilmiş kadınların sahte üyelikleriyle halkın aklını boyamak, İslami kesme kalbinin reddiyesine rağmen verdiği politik mesajlar ve şık görüntüler, halkın algı gelişiminde ki gücü sayesinde inandırıcılığını kaybetmiş çabalardır.
MHP konusuna girmek bile istemiyorum. Adaylar belirlenirken dahi genel başkan Devlet Bahçeli’nin iki dudağı arasından çıkan isimler listede yer bulabildiler. İyi de be kardeşim! partinizde ki isimlerden bana ekonomik alanda etkin olabilecek birkaç örnek verebilir misiniz? Sizin her şeyden önce ipleri ele aldığında kendi yandaşlarını devlet kadrolarına ve diğer makamlara taşıdığına dair verdiğiniz torpilci mantık görüntünüzden sıyrılmanız gerekiyor. Bakın son iktidarınız üzerinden bunca zaman geçtiği halde bugün dahi devletin önemli noktalarına yerleştirdiğiniz yandaşlarınız ortaya çıkıyor. Liyakat sahibi iseler başımız üstünde yerleri var. Ama neyse! Bana anlattırmayın bunları şimdi…
MHP’de olası birkaç puanlık yükselmenin sebebi, AK Parti’ye tepki verip te gidecek kapı bulamayan seçmenin tepki oylarıdır. Tasvip ve güven amaçlı oylar değildir.
AK Parti’nin seçim çalışmaları süresince yazımın başında ifade ettiğim medya organları dışında yine onlara paralel fikir düzeyinde çaba gösterecek olan birde paralel yapı ile mücadele dönemi söz konusu olacak. Onlarda CHP için koşturacaklar. Nitekim STV, BUGÜN ve Kanaltürk televizyonları bu konuya can baş koydular. Onlarda seçim çalışmasında görev alacaklar.
Zamanında ezanı yasaklayan, başörtüsünü yasaklayan, camileri ahıra çeviren bir zihniyetin şakşakçılığını yapacaklar. Bunu yaparken dini kisvelerini ön plana çıkaracaklar. Milletin gözünde CHP’nin muhafazakâr kanadı rolünü oynayacaklar. Ezan, başörtüsünü, Kuran-ı Kerim’i okumayı yasaklayanlarla kol kola girerek İslam adına oy isteyecekler. Bunu yapmalarında samimiyet değil, menfaat beklentileri etkili olacak.
Bir kardeşiniz olarak şunu ifade ederek yazımı bitirmek istiyorum. AK Parti’nin ardında bu kadar net durmam her icraatını onaylamak anlamında değildir. Statükocu zihniyetlerin tekrar dönerek ülkemizi kaosa sürüklemeleri endişesidir. Müslüman gençlerle cedelleşmeleri ve onları pasifize etmeye dönük görünmeyen yüzlerinin nüksetmesi endişemdir. Yeri geldiğinde bazı başlıklarda AK Parti’yi acımasızca eleştirebilen biriyim. Daha iyi ve samimi bir oluşum ortaya çıkması durumunda arkasına düşer ve desteğimi vermesini de bilirim.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.