1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. AK PARTİ VE 16 YIL
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

AK PARTİ VE 16 YIL

A+A-

Siyasi tarihimize baktığımızda  1946 dan itibaren bir çok parti  Türkiye’de boy gösterdi ve bir çoğu kurulduğunda  yıldız gibi parladı. Halkın sevgilisi, ümidi oldu, bir çok parti de kurulmasından kısa bir süre sonra ya kapatıldı ya da bir varlık gösteremeden kendisini  partiler mezarlığına gömdü.

Bazı partiler ise kapatılmasına rağmen, adeta budanmış ağaç gibi, kökünden, külünden yeniden siyasi arenada yerini aldı.

Şöyle gerilere gidip Cumhuriyet tarihine bakarsak, Türkiye’nin bu anlamda ilk partisi Atatürk’ün kurduğu CHP’dir. Amblemi ise  altı ok.

Atatürk’ün kurduğu ve altı ok amblem olarak seçilen partinin bu okların ne anlama geldiğini birçoğunuz bilmektedir.

Ancak ben yine de bunların ne almama geldiğini hatırlatayım.

Cumhuriyetçilik,

Halkçılık,

Milliyetçilik,

Laiklik,

Devletçilik,

İnkılapçılık,

Kimse öküz altında buzağı aramasın ama  bu ilkelerle kurulan CHP acaba kuruluş felsefesinin neresinde kaldı?

Ya da bu ilkelerin hangisi uygulama alanı buldu ve bunlarla yoluna devam ediyor. Bu soruların cevabını elbette birileri çıkıp verecektir.

 Savaştan çıkmış, toprakları küçülmüş, nüfusu azalmış, toplu iğneye muhtaç, savaş tazminatı ödemeye mahkum edilmiş bir ülkede CHP tek başına yaklaşık 20 yıldan fazla ülke yönetimini elinde bulundurdu. Yapılanlar vardır, yapılmayanlar vardır.  Böylesi bir ortam ve dünyada sıkıntılar içinde Türkiye tek parti ile boğuşmuştur.

Daha sonra kurulan parti ise Demokrat Parti’dir.

Bu parti ise hayata :
“Yeter söz milletindir” sloganıyla başladı ve  önce 1946 meclise girdi, daha sonra da 1950 yılında iktidar oldu. 1960 yılında ise  darbe ile başbakan merhum Adnan Menderes  önce indirildi ve sonra da bazı bakan arkadaşları ile idam edildi. Bu olay halkımızın büyük çoğunluğunun gönlünde bir yara olarak durmaktadır.

Yazılarımı okuyan, takip edenler bilirler. 4. Cumhurbaşkanı olan Cemal Gürsel  yaptığı itirafında:
“ CHP ve İnönü’nün baskılarına dayanamadım ve Menderes’i astırdım. Bu içimde yaradır”  dediğini yazmıştım.

Arkasından kurulan Adalet Partisi de halktan bir süre teveccüh aldı. Çalkantılı bir dönemde Türkiye’yi  partinin yöneticileri  artısı, eksisi ile idare etti. İktidarda iki dönem, çoğunlukla, daha sonrada  koalisyonlarla ve muhtıralarla  ülkenin yönetimine damga vurdu.

12 Eylül Darbesi yaşandı.

Mevcut tüm partiler bu darbe ile kapatıldı.

Bu süreç sonrasında CHP’nin çizgisinde  Necdet Calp’ın kurduğu Sosyal Demokrat Halkçı Parti, Necdet Sunalp’ın kurduğu MDP  merhum Özal’ın kurduğu   ANAP  Türkiye’de boy gösterdi ve en başarılı olan ve halktan teveccüh gören parti oldu. Tek başına iktidar olup, ülkeyi yönettiler.Daha sonra kurulan ve AP’nin devamı niteliğindeki  DYP’de yıldızı parlayan partilerdendi.

Merhum  Alpaslan Türkeş’in partisi    MHP de  12 Eylül’de kapatılan ve daha sonra yeniden hayata dönen partilerdendir.

Merhum Erbakan’ın kurduğu çok sayıda parti ise  hep  duvara çarptı, kapatıldı ya da kapandı.

Sıra  AK PARTİ’ye geldi. AK Parti’nin kurucusu ise Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan.

Zaman nasılda su gibi akıp gidiyor. AK PARTİ   kurulalı 16 yıl olmasına rağmen genel  başkanlığını, R. Tayyip Erdoğan yaptı. Daha sonra  Erdoğan’ın yasaklı olması nedeniyle Abdullah Gül,   Ahmet Davutoğlu,  Binali Yıldırım Genel Başkanlık koltuğuna oturdu. Son olarak  16 Nisan referandumu sonrasında yeniden R. Tayyip Erdoğan genel başkan oldu.

2002’de göreve gelen Ak Parti bugüne kadar girdiği tüm seçimlerden ve referandumdan galip çıktı.

Ancak Erdoğan’ın son konuşmalarında   partinin metal yorgunu durumunda olduğu şeklindeki değerlendirmeleri de dikkat çekicidir.

Bu kısa zaman sürecinde  AK Parti adeta ezber bozan ve halkın büyük çoğunluğun teveccühünü alan parti oldu.

İşte AK Parti’nin 16. kuruluş yıldönümü kutlamaları Ankara'daki Sincan Harikalar Diyarı’nda yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşma yaptığı kutlamalara 6 bin kişi davet edildi. Davetliler arasında bulunan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ise kutlamalara katılmaması yoruma neden oldu.

2018 veya 2019 seçimler yapılacak. Başkanlık sistemi başlayacak. Her başlangıcın bir sonu olduğu düşünülürse, bakalım icraatları ile AK Parti ülkeye ne getirecek birlikte göreceğiz. Ancak halkın teveccühü yeni bir oluşum ve yeni bir dünya kurulmaz ise devam edecek gibi görünüyor.

16 yıla baktığımızda ise AK Parti iktidarı ülkede birçok işleri yaptı.  Yapılan seçimlere bakılırsa halk icraatlarını beğendi ama elbette icraatlarından rahatsız olanların da var olduğu, muhalefetin sert eleştirilerine muhatap olduğu da bir gerçektir.

Bizim diyeceğimiz o dur ki, her doğan büyür, gelişir ve ölür. Siyasi partilerde de durum aynıdır. Bunun örneklerini görmek mümkündür. AK Parti icraatları ile  halkın beğenisini kazanırsa daha çok 16 yıllar geride kalır. Yok yetersiz kalırsa bir gün  oda siyasi partiler mezarlığındaki yerini alacaktır.

Bu yazı toplam 630 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.