1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ak Parti Ve Konya
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Parti Ve Konya

A+A-

Yine seçim öncesi bir köşe yazısı yazıyorum.
Partilerde seçim öncesi hareketlilik artacak. Siyasi tansiyon yükselecek. Siyaset biraz daha ısınacak.
Türkiye’ye bakıyoruz. Listeler açıklandı ve Yüksek Seçim kuruluna verildi. Birkaç gün sonra listeler netleşecek. Bundan sonra listeler üzerinde çok ciddi bir değişime gidilemez. Şimdi Türkiye’deki listeler üzerinden siyaset yapılmaya başlandı. Bazı illerde, listelerde istediği sırayı bulamayan adaylar adaylıktan çekildiler.
Konya’da da özellikle AK parti listesi büyük sürpriz oldu. Bazı adaylar başka illere kaydırıldı. Bunlar bir strateji, bir düşüncenin ürünüdür mutlaka. İşin içinde başka ince hesaplar vardır.
Konya’da, önce AK parti listelerine bakalım. Mevcut vekillerden sadece Mustafa Baloğlu listeye girebildi. Birde Bakan yardımcısı Halil Etyemez var. Listeler açıklanmadan önce temayül yoklamaları, seçmenin tercihleri soruldu. Tabi ki, bunlardan çıkan sonuçlar ne kadar değerlendirildi bilemiyorum ama bence AK parti aday listesi Konyalının istediği liste değil. En azından büyük çoğunluğu öyle.
Mevcut Milletvekilleri; parti içi değerlendirmeler, vatandaşın tepkisi, vekillerin çalışması genel merkezi çok memnun etmemiştir ki, listelere giremediler. Bu bir kırıklık, küskünlük yaratır mı bilemiyorum ama bir sessizlik yarattı.
İsmi bizce malum, AK partili bazı yöneticiler Konya listesine sessiz bir tepki gösteriyor. “ Bu liste ve bu adaylarla mı 400 milletvekili çıkarcağız” sorusunu soruyorlar.
Bu soruları yine mutedil AK parti taraftarlarının da katıldığını dost – ahbap sohbetlerinde görmekteyiz. Bunun bir izahı elbette olacak. İnsanlar ya tatmin olacaklar, ya da tepkiler giderek daha da büyüyecek.
Tabi ki seçime siyaset adına daha uzunca bir zaman var.
Konya, AK Parti’nin bugüne kadar en güçlü, en yıkılmaz kalelerinden birisiydi. Her seçimde oy oranını yükselterek bu partiye büyük destek verdi. Bu seçimlerde daha da güçlü çıkması gerekir. Çünkü AK Parti’nin başındaki isim Konyalı Ahmet Davutoğlu. Listeler belli olmadan önce bazı ortada olan insanlar bile “Ahmet Davutoğlu için oy vereceğim” demekteydi. Şimdilerde ise iş biraz karıştı gibi görünüyor.
Neden mi?
Nedeni belli.
AK Parti’nin 14 kişilik listesindeki adayların yukarıda da belirttiğimiz gibi yarısından çoğunu Konyalılar tanımıyor. Üç bayan aday var. Bunlar seçilecek yerlerden listede yer alıyor. Hâlbuki isim vermek istemiyorum ama AK partiye yıllarca hizmet etmiş bayanlar vardı. Bunlar liste dışında kaldı. Yine bir başka değerlendirme de; Konya’nın öz evlatlarından, Konya ve Konyalıya birçok alanda hizmet etmiş, Konyalıların pek çoğunun kabulünü almış bir isim daha var. Bu isim Kombassan ‘da tepede bulunan, Kombassan’ın yeniden ayağa kalkmasında büyük katkısı olan, Torku Konyaspor’un da başkanlığını yapan Ahmet Şan liste dışında kaldı. Ahmet Şan aynı zamanda Türkiye’de spor dünyasında da saygın bir kişiliğe sahip isimdi. Bizim istihbaratlarımıza Ahmet Şan’ın listenin üst sıralarında yer aldığı, ancak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç arasındaki çekişmede listeden çıkartıldığı yönündedir. Bu doğru ise önce Konya’mıza, sonra Ahmet Şan’a ayıp edilmiştir. Kaldı ki, Ahmet Şan kendi ifadesiyle Konya’ya hizmette çıtayı yükseltmek için yola çıkmıştı.
Konya geçmiş iktidarlar zamanında da ithal vekillerin azizliğine uğramış ve yeterli hizmeti alamamıştı. Bu hastalığın yeni listede nüksetmesi Konyalıyı üzmüştür. AK Parti’den aday gösterilen isimlerden bazıları Konya’nın mahallelerini bile bilemezler. Bayan adaylar nasıl çalışma yapacak? Zaferden bıraksanız bunlar Sedirleri, Arapları, bulamazlar denilmektedir.
Diğer partiler CHP ve MHP’de de listelere kırgınlıkların olduğu gözlemleniyor. Bunun yanı sıra memnuniyet bildirenlerde var. Listelerin belli isimlerinin bu kez Konya listelerinde aday gösterilmemesi de bunun bir işaretidir.

 

Bu yazı toplam 224 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.