1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. AK PARTİ VE TOPBAŞ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

AK PARTİ VE TOPBAŞ

A+A-

Yazılarımı takip edenler, hatırlayacaklardır.

AK Parti’de  hem güçlü bir değişim, hem temizleme ve metal yorgunluğu yaşayanların bir kenara çekileceğini  Cumhurbaşkanı Erdoğan söylemişti.

Erdoğan bu düşüncelerini her fırsatta  açıkladı. Yine geçtiğimiz günlerde İl başkanları ile yaptığı toplantıda ise  sanki sözlerini perçinledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  içte ve dışta verdiği sınav ve mücadele oldukça büyüktür ve problemlerin çözümü için yoğun çaba harcamaktadır. Ayrıca içte ve dışta yapılan bu mücadelenin en  önemli kısmı ise FETÖ  ve PKK terörüdür. Ekonomideki dalgalanmaların önüne geçme çabasıdır.

Terör ve FETÖ mücadelesinde süreç  zaman zaman alevlenmekte, zaman zamanda  yapılan işlerin ortalığı fazla bulandırmadan ve partiye zarar vermemesine dikkat edildiğini düşünmekteyim.

Bu noktada hatırlayacaksınız uzunca bir  süredir;
Görevden alınacağına dair adından fazlasıyla bahsedilen, işin içine damat olayının da girmesi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifası, kuşku yok ki beraberinde pek çok yorum da getirdi.

Topbaş’ın yıl başında istifa edeceği veya ettirileceği  söylentilerini çok duyduk. Gerekçe ise sağlık konumuydu. Ancak  Topbaş’ın istifa sonrasında  yaptığı açıklama kafaları oldukça bulandırdı.
Topbaş; kendi ifadesiyle "yorgun olmadığını" ve "heyecanını kaybetmediğini" ifade etti.

 İşte böyle olunca da Topbaş'ın, buna karşın ne sebeple İstanbul gibi bir şehrin başkanlığını bıraktığı uzun süre tartışılacak görünüyor.
Peki ama;
Yorgun olmadığını söylemesine rağmen Başkan Topbaş, neden görevinden istifa etti?
Ya da ettirildi mi?

Bir çoğunuzun bilgisi içindedir.Türkiye'ye yönelik girişilen  15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde, Topbaş'ın ABD'de bulunması çok tartışılmıştı.TBMM'de kurulan Meclis Araştırma Komisyonu da ifadesini istemişti Topbaş'ın, kamuoyunda cevap arayan bu sorular üzerine.Hakkındaki iddialar üzerine komisyona gönderdiği yazıda 12-20 Temmuz tarihleri arasında ABD'de olacağının İstanbul Valiliği kayıtlarında bulunduğunu belirtmişti.
Ya damat meselesi,

İşte işin püf noktası da burada…

Tarih, 1 Mart 2014
Paralel yapıya yakınlığı ile bilinen TUSKON'un 5. genel kurulu yapılıyor İstanbul'da.
Halen;
Yardımcılarıyla birlikte kaçak olan ve aranan TUSKON'un Genel Başkanı Rızanur Meral, tarihe geçecek bir konuşma yapıyor.
Hedefinde direkt olarak dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan var.
Belleğinizi yenilerseniz şunu diyordu kameraların önünde.
"Yakın gelecekte, kimlerin inlerde yaşayacağını, kimlerin saklanacak in arayacağını, kimlerin müsvette, kimlerin asıl olduğunu herkes görecek"
Rızanur Meral'in bu sözleri üzerine salondaki herkes ayağa kalkıp, elleri kopasıya kadar dakikalarca alkışlıyor Meral'i.
İşte; bu  toplantıda Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı da dikkat çekmişti.

Ve bu durum o zaman da çok eleştirilmişti.

Bunun yanı sıra 16 Nisan referandum sonuçlarının da etkileri yavaş yavaş kendisini gösterecek görünüyor.İstanbul sandıklarından "hayır" oyu çıkması da belki bir başka nedendi, Topbaş'ın görevden ayrılmasında ya da el çektirilmesinde.
Siyasette kural, işin ya sonundan, ya başından başlanılmaktadır. İstanbul sanki işin başı gibi geliyor. Bundan sonra diğer belediyeler içinde de operasyonlar yürütülebilecek gibi görünmektedir.

AK Parti kurucularından Bülent Arınç'ın, kendisini "paralelci" olmakla suçladığı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek için söylediği "Ankara'yı paralel yapıya parsel parsel satmıştır" sözleri hatırlatılıyor.
Ardından da;
Tıpkı İstanbul gibi Ankara'da da referandumda sandıktan "hayır" oyu çıkması, bu söylentilere ilave edilerek, "sıradaki kim" sorusunu sordurtuyor.

Bekleyip görelim, bakalım Ekim ve Kasım ayları  siyasette neler  olacak ve nasıl bir

 rüzgar esecek?

+++  

Güneş,

Her şeyin üzerine eşit doğar.

Lakin leş başka,

Gül başka kokar. Hz. Mevlana

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.