1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. AK Parti yükselişte gibi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti yükselişte gibi

A+A-
1 Kasım seçimlerine sayılı günler kala,  özellikle AK parti, CHP, MHP ve diğer partiler vatandaşa inmeye, politikalarını anlatmaya ve seçimden karlı çıkma adına son kozlarını oynamaya başladılar. Seçim öncesi ise araştırma şirketleri ve anketörlerde seçmenin tercihi ve nabzını tutmak, onları tespit edebilmek için sahalardadırlar.
PollMark Araştırma Şirketi'nin tarafından 3-7 Ekim tarihleri arasında 26 ilde 5 bin 184 kişi ile yapılan ankette AK Parti'nin oy oranı yüzde 43.9 yükseldiği görülmektedir. CHP'nin oy oranı yüzde 26.4, MHP'nin yüzde 14.8, HDP'nin yüzde 12.3 olarak belirlenirken diğerleri yüzde 3.6  ya çıkmış görünüyor.
Anket verilerine  göre ve yukarıda da belirttiğim gibi 5 bine yakın kişinin katıldığı ankette göre MHP'den AK Parti'ye  sanki  bir oy kaymasının olduğu yorumlanabilir.. Ankete katılan AK Partili deneklerin yüzde 93.5'i tekrar AK Parti'ye oy vereceğini belirtiyor. MHP'li adayların yüzde 12.4'ü ise oyunu MHP yerine AK Parti'den yana kullanacağı söylüyor. Yine 7 Haziran'da diğer partilere oy veren ve ankete katılan yüzde 11.3'lük bir kesim de oyunu AK Parti'ye vereceğini dile getiriyor.
Seçmen istikrarın sürmesi ve 7 Haziran'dan sonra yaşanan sıkıntıları yaşamamak için  arayış içinde görülürken, yine belirtmek gerekirse bu sıkıntıların hangi parti tarafından giderilebileceğini düşünmekte ve  seçime kadar bu konuda kim iyi  anlatır, hakli inandırır ve bilgilendirirse sandıktan o partinin önde çıkması kaçınılmaz olacaktır.
 Ankete katılanların yüzde 52'si, 'siyasi ve ekonomik istikrar için tek parti iktidarının şart olduğunu belirtirken, Yüzde 39’u  ise bu görüşe katılmıyor.  Ankete katılan kadın adayların yüzde 45.4'ü AK Parti'ye, yüzde 29.8'i CHP'ye, yüzde 13.9'i MHP'ye, yüzde 9.4'i de HDP'den yana oy kullanacağını söyleyor. Erkek adayların ise yüzde 41.4'ü AK Parti'ye, yüzde 23.7'si CHP'ye, yüzde 15.9'u MHP'ye, yüzde 15.5'i de HDP'ye oy vereceğini görülüyor.
 7 Haziran seçimlerinden bugüne kadar partilerin performansları sorulduğunda, yüzde 38.6'ı AK Parti'yi başarılı bulurken, MHP'nın her seçeneğe kapıları kapatan tutumu, CHP'nin koalisyona yaklaşmaması, HDP'nin PKK terör örgütü ile arasına mesafe koymaması, anketlere yansıdı. Ankete katılanların yüzde 64.5'i CHP'yi, yüzde 75.7'i MHP'yi, yüzde 70'i HDP'yi  bu noktada başarısız buluyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin takındığı tutumu başarısız bulanların oranı yüzde 76.8 iken, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu başarısız bulanların oranı yüzde 6.4, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı başarısız bulanların oranı da yüzde 69.3.
Barış sloganları atarak batıda oy toplayan Demirtaş yönünü doğuya dönmüştü. Demirtaş'ın ikiyüzlü tutumunun etkili olmadığı anketlerde de görüldü. Ankette, kırdan HDP'ye yüzde 6.5 oranında oy çıktığı gözlendi. Kırsal kesimde  yaşayanların yüzde 50.4'ü, kentte yaşayanların yüzde 42.6'sı seçimlerde AK Parti'ye oy vereceklerini bildiriyor. Kırda yaşayanların yüzde 25,1'i CHP'ye, yüzde 15,8'i MHP'ye, oy vereceklerini belirtirken, kentte yaşayanların yüzde 25,4'i CHP'ye, yüzde 14,6'sı MHP'ye, yüzde 13,4'ü HDP'ye, yüzde 3,9'u diğer partilere oy vereceğini söylemektedir.
Ankette Türkiye'nin en önemli sorunu olarak terör yüzde 54.3'le ilk sırayı alıyor. Çözüm süreci ise yüzde 0.9'luk oranda gösteriliyor ve her kesimden çözüm sürecine büyük tepki gösteriliyor.
Ankette en dikkat çeken noktalardan biri ise terör örgütüne yönelik başlatılan operasyonlar oldu. Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu operasyonları destekliyor.
Tabiî ki şunu belirtelim.  Merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in dediği gibi siyasette 24 saat çok uzun zaman. Sandıktan kim çıkacağını ancak ve ancak vatandaş belirleyecek. Seçim gününe kadar köprünün altından çok su akacaktır.
Bu yazı toplam 141 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.