1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. AK Parti'de 2. Erdoğan dönemi başlıyor…
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti'de 2. Erdoğan dönemi başlıyor…

A+A-

     10 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı 27 Ağustos 2014'te Ahmet Davutoğlu’na devrettiği görevi 21 Mayıs'ta Başbakan Binali Yıldırım'dan devralacak olan Recep Tayyip Erdoğan 16 Nisan'da kabul edilen yeni anayasada Cumhurbaşkanının parti ile ilişkisi kesilir maddesinin değişmesinden sonra 2 Mayıs’ta kurucusu olduğu Aşkım, Sevdam, Evladım dediği Ak Parti'ye 979 gün sonra yeniden üye oldu.

İnşallah 21 Mayıs'ta yapılacak olağanüstü kongre ile de partinin başına geçecek şimdiden hayırlı olsun bu 979 günde her ne kadar resmi bir bağı olmasa da gönül bağını hiç koparmadı bunu da açık açık ifade etti.

Her ne kadar Erdoğan partiden gitti Ak Parti dağılır beklentisinde olanlar gördüler ki bu hevesleri gerçekleşmedi ve bu süreçte parti 2 genel seçim ve 1 Referandum geçirdi. Bu 3 seçimi de başarılı bir şekilde atlattı.

15 yıllık doludizgin iktidar olan bünyede elbette biraz yorgunluk, ufaktan da olsa maraz hali var. Erdoğan’ın 979 gün sonra kurucusu olduğu partisine, yuvasına, sevdasına dönmüş olma sebeplerinden biri de bu zaten.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın “Böyle gelmiş, böyle gider diyemeyiz. Böyle gelmiş böyle gitmez” demesi de ondan.

Türkiye’yi geleceğe taşıyacak olan bünyenin kutlu yürüyüş için her yönüyle sağlıklı kalması elzem… Kabine, Meclis, teşkilat, yerel yönetimler hatta bürokrasi…

Ak Parti’nin yeniden kıyamı için tepeden tırnağa bir tarama başlıyor.

Yek vücut olarak çok daha güçlü, çok daha kararlı şekilde geleceğe yürümek için.

Bunun içinde pek ala atılan önemli adımlar olacak; Erdoğan’ın resmen partinin başına geçeceği 21 Mayıs tarihi önemli.

Milletin bu değişiklikte en büyük beklentisi parti içinde oluşan tepeden bakan yöneticilerden kurtulmak istemesi ve partinin kuruluş felsefesi ne dönmesidir.

Öncelikle devletin vatandaşın sırtında bir yük olan bürokratik oligarşiden kurtarılması gerekir. Cumhurbaşkanı her zaman "çalışmadığı halde devletin sırtına yük olan" köhnemiş devlet memuriyeti anlayışına dikkat çekiyor;

"Bürokratik oligarşiyi yıkmadıkça devlete hep takoz olmaya devam edecektir.

Nedir bu bürokratik oligarşi?

 Emekliliği garanti, zammı garanti, hafta sonu tatili garanti, 9 güne varan bayram tatili garanti, işten atılmaması garanti, yasayla dokunulmazlığı garanti...

Sayıları 3.5 milyonu aşan 657'ye tabi memur içindeki tembel takoz bürokrasiden söz ediyoruz. İşini doğru dürüst yapan ve devletin işleyişine katkı veren memuru özenle ayrı tutarak diyorum ki yukarıdaki garantileri vererek geçmiş on yıllarda imtiyazlı bir örgüt kurduk.

Hani işini savsaklayan, güvencelerin ardına sığınıp bürokrasi üreten, devlet kapısını çile kapısına çeviren memur zihniyetidir Bürokratik Oligarşi.

Ak Parti 15 yıllık iktidar olmasına rağmen hala Yargıda ve Bürokraside yuvalanan bu oligarşiyi bitiremedi bu yeni kabul edilen Anayasa değişikliğinin bu oligarşi ile mücadele etmek için bir fırsat doğdu ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğini düşünüyorum.

Sadece bürokrasi değil teşkilatlarında elden geçirilmesi gerekiyor.

Değişimin Parti yönetiminden başlayıp Belediyeler ve Teşkilatlar ile devam etmesi gerekmektedir. Belediyeler ve Teşkilatlar hep nasıl olsa kazanıyoruz gibi bir rehavet içine girmektedir.

Şu unutulmamalıdır ki Türkiye her seçimde yeni genç bir seçmen nüfusu ile seçimlere giriyor ve bu genç nesil Ak Partinin 15 yıl önceki devraldığı Türkiye'yi bilmemektedir.

Teşkilatların tepeden bakma anlayışının dışında 16 Nisan Referandumunda yapılan bariz hataları görmeyip bahaneler ardına sığınmalarıdır.

Ak Parti teşkilatları kongrelerde yönetim listesi oluşturulurken ehli olana değil maddi gücüne ya da birilerinin yakını olup olmadığına bakıldığını bizzat bilenlerden biriyim yapılan bu ayrımcılığın yapılacak kongrede tekrarlanmaması gerekir parası olan ya da yakını olan değil işin ehline verilmesi gerekir...

Bu yazı toplam 668 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum