1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ak Parti'de temayül ve mülakat
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Parti'de temayül ve mülakat

A+A-

24 Haziran’da yapılacak seçimler için adaylar da, partilerde heyecanlı ve stresli bir çalışma temposu yürütüyor. Tabi ki, bu tempo belki aday adaylarının adaylıkları belli olunca biraz düşer mi bilmiyorum ama, partilerde temponun başkanlıklar nedeniyle de giderek artacağını sanıyorum.
24 Haziran seçimleri bir anda ortaya çıkıverdi. Diğer partiler ise başkan adaylarını ve milletvekili adaylarını belirlemede yoğun çalıştılar. Nabızlar yükseldi, heyecan arttı.
AK Parti+ MHP+ BBP  cumhur ittifakının adayı aylar öncesinden belli idi ve Cumhurbaşkanı  R. Tayyip Erdoğan başkan adayı olarak gösterildi.
Diğer kanatta ise epeyce temaslar yapıldı. Hatta bir ara Abdullah Gül’ün adı geçti.Ancak gül konsensüs sağlanmadığından aday olmadı. Bunun üzerine  Millet ittifakı yapan   CHP başkan adayı olarak Muharrem İnce’yi, İYİ Parti Meral Akşener’i, SP Temel Karamollaoğlu’nu aday gösterdi. Ayrıca  Vatan Partisi’de Doğu Perincek’i başkan adayı ilan etti.
Bu satırları yazdığımda  Meral Akşener aday olabilmek için yüz bin imzanın iki katını geçtiği, Temel Karamollaoğlu’da yüzbinin üzerinde imza’ya ulaştığı ve dolayısıyla  duruma göre başkan adayları  R. Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu başkanlık için yarışacaklar. Eğer  Doğu Perincek’te imzayı toplarsa bu kervana katılacak.
Seçimlerde yaklaşık 55 milyon seçmen oy kullanacak. Bu oyların yüzde 51’ini alan başkan olacak. Yüzde 51’in ilk turda  ulaşılmaması halinde 2. Turda en çok oyu alan iki aday yarışacak.
Allah sonunu hayır etsin.
Dileyelim Avrupa’ya ders verecek şekilde hilesiz, hurdasız, kavgasız ve ülke, millet, bayrak, dinimiz için hangisi aday olursa  Allah nun yardımcısı olur ve başkanı da millet böylece seçecektir.
Yukarıda da belirttiğim gibi seçim sürecinin çok kısa olması nedeniyle  seçime katılacak partiler ön seçim yapamadılar. Ancak AK parti’nin geleneksel hale getirdiği  temayül ve mülakatı vardı.
AK Parti'nin yerel ve genel seçimler öncesi klasiklerinden biri de temayül yoklamasıdır. Her seçim döneminde temayül öncesi aday adayları tüm teşkilatları dolaşır kendini anlatır sonrasında oyunu bekler ve temayüle umut bağlardı.
Gerçi bizde bir söz vardır:
“Cami ne kadar büyük olursa olsun, imam bildiğini okur.”
Ne demek istediğimi anlıyorsunuz. Geçmişte buna benzer temayül yoklamalarını ve sonuçlarını ve sıralamaları gördüğümüz için yazıyorum.
Bu dönemde de Konya’da  temayüle umut bağlayanların sayısı da hiç de az değildi.,
İşte o temayül cumartesi günü  Selçuklu Belediyesi spor salonu  ana-baba günü gibiydi.Yaklaşık  3 bin  teşkilat mensubunun katılımıyla temayül yapıldı.
 Dile kolay mevcut milletvekilleri hariç 250’ye yakın isim temayüle umut bağlamıştı. Bunun içinde engelliler, bayanlar , engelli,  genç aday adayı da temayül temayül yoklamasında ellerinden geleni fazlasıyla yaptı.
Aday adayları kendilerini tanıtmak için ellerinden geleni fazlasıyla yaptı.
Her ilçenin kadın, gençlik, ana kademe ve mahalle başkanları kendi aralarında oluşturdukları anahtar listeleri de temayüldeki en önemli ayrıntı idi.
Saat 10.00 gibi başlayan oy kullanma işlemi saat 16.00’ya gelmeden bitti. Arkadaşlarımız bu olayı takip etti. Heyecanın da hat safhada olduğunu söylemişlerdi.
Bize olaşan bilgilere göre oylar sayılmadan Ankara'ya gitti. İl Başkanı Hasan Angı bu temayülde doğru ve dürüst şekilde, kimseye haksızlık yapılmaması için çabaladığını biliyorum.
Ankara’da sayılacak raporlar halinde ilgili bölgelere aktarılacak.
Gözler şimdi mülakatta...
Geçtiğimiz pazartesi gününden itibaren bu işlemde başlatıldı. İnsanlar Ankara’ya gidiyor. Heyecanla kurulan komisyonun önünde ter dökerken, heyecan yaşıyorlar.
O da bu hafta içinde gerçekleşecek.
Ancak asıl merak edilen ise temayülde çıkan sonuçların sıralamaya hangi oranda etki edeceği.Sıralamayı merak edenler için bir kez daha açıklayalım.
Sıralamada seçilecek yerlerde bir genç ve bir kadın, bir dağlı, bir Balkan coğrafyasından göç eden kesin olacakmış.
Buna ilave muhtemelen bir de teşkilat mensubu.
Gerisini de siz yapın diyelim. Ayrıntıları ilerleyen günlerde yazarız...
Şimdilik aday adaylarına bol şans dileyelim.
Daha sonra seçimde de  tüm siyasi partilere şans dilemek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü kararı milletimiz verecektir.

Bu yazı toplam 354 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.