1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Ak Partide Yenileme Olmalıdır
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Partide Yenileme Olmalıdır

A+A-

16 Nisan referandum sonuçları gösterdi ki C.Başkanımız Erdoğan kendi oyunu almıştır. Veya Ak Partili olup da oy vermeyen % 4 veya 5 oranında bir kitle yerine MHP’den aynı oranda oy gelebilmiştir. Saadet Partili üyelerin çoğu sandığa gidip oy kullanmamışlardır. Bu oy kullanmama vatandaşlık borcunu yerine getirilmesinde açıkça affedilmez bir hata olarak görülmektedir. Madem tercihini kullanmadın o zaman siyasi idareye veya memleketin gidişatı konusunda şikayet etme sitem etme hakkın da bulunmamaktadır. Siyaset bilimde geçerli olan hüküm budur.

Diğer taraftan Konyalı olan Davutoğlu uzun günler boyunca evet konusunda kesin tavrını nasıl koydu bilemiyorum. AK Parti'nin referandum kampanyası sürecinde gözlerden uzak olan Davutoğlu, 'birlik' mesajları verdi. 'Deniz dökme' sözleriyle gündeme oturan CHP'li Hüsnü Bozkurt'a da gönderme yapan Davutoğlu'nun 'Evet' mitinginde 'Evet' çağrısı yapmaması dikkat çekti.

Dolayısıyla Başbakan Binali Yıldırım'ın Konya'daki mitinge katılmama kararının nedeni ise eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kürsüye çıkmasıyla belli oldu. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Konya mitingine katılıp katılmayacağı tartışması da sona ermiş oldu. AK Parti Konya milletvekili olan Davutoğlu, memleketi Konya'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mitingine katılıp kürsüye çıktı.

Referandum sonuçlarının siyasi partiler, medya ve tüm toplum katmanları tarafından iyi okunması gerekir. Genel yargıya göre AKP ve MHP bloklaşmasının kaybı veya başarısı olarak değerlendiriliyor ama bunların ötesinde bazı beklentilere ilişkin endişe ile bakılması yer almaktadır.

Birincisi Hayat tarzına ilişkin kısıtlamaların gelebileceği endişesi bu aşamada yer almaktadır. Akdeniz ve Ege ile Trakya sahil kıyı bölgelerinde hayır çıktı. Bu iller turizmde, sanayide daha ileri, eğitilmiş insan yüzdesi daha yüksek olan illerdir. Bu illerde yaşayanlar, alıştıkları yaşam tarzına müdahale edilebileceğinden endişe etmişlerdir.

İkincisi, MHP grubundan bazı kesim hayır yönünde oy kullanmışlardır. Mersin, Adana ve diğer bazı illerde Ak parti ve MHP’nin oyu %60’ları geçmektedir. Bu bölgelerde yine AK Parti ve MHP’den kaymaların olduğu görülmektedir.

Üçüncüsü Partili: C.Başkanlığı sistemine ülkemizde siyasi kültür seviyesi açısından henüz hazır durumda olmadığımız ortaya çıkmış oldu. Gerçi M. Kemal Paşa o dönemlerde hem parti başkanı hem de C.Başkanı idi. Ama aradan yıllar geçti. Partisiz C. Başkanları ile70 yılımız geçti. Partili belki Cumhurbaşkanlığının getireceği muhtemel sorunlar, Sayın Erdoğan'ı yıpratabilir. Bunun için Cumhurbaşkanı, Aynı zamanda hayır tercihini destekleyen partilere karşı da kapsayıcı olmalıdır. Evet ve Hayır diyen grupları da kucaklamalıdır. Partili olunduğu zaman bu konuda kamuoyunda siyasi kültür bakımından belirli seviyeye gelinememiştir.

Ülkemizde üç büyük şehrin tercihi her zaman Türkiye'de siyasetin geleceğini etkileyebilmektedir. ANAP ve Ak Parti İstanbul sayesinde iktidara geldiler. Şimdi Ak Parti için İstanbul ve Ankara aksi yönde sinyal verdiği görülmektedir.

Dolayısıyla Önümüzdeki seçimlerde yine İstanbul, Ankara ve İzmir etkili olacaktır. Özellikle Ankara bölgesinde Ak parti oylarındaki azalma konusunda 2019 yerel seçimlerde daha makul adaylara yer vermelidir. Bunun gibi Ak parti bürokratlarının da yenilenmeye ihtiyacı var. Yönetişimin önemli unsurlarından birisi de açıklık ve şeffaflıktır. Ama adamlar A’dan gözüküp diğer gruplara her kademede gizli gizli(bazen açık)destek vermesine rağmen hala onlara itibar ediliyorsa o zaman bir değil birçok sorun var demektir. Bunların ayıklanması ve yenileşmenin olması gerekir.

Bu yazı toplam 5150 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.