1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. AK PARTİ'DEKİ DEĞİŞİM RÜZGARI SERT ESECEK !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

AK PARTİ'DEKİ DEĞİŞİM RÜZGARI SERT ESECEK !..

A+A-

Herhangi bir kurumda yozlaşma ve yıpranma ne kadar erken tespit edilir ve bunun tedavisi için teşhis konursa tedavisi de o ölçüde belki sıkıntılı ama, başarılı olur diye düşünüyorum.

Bu durum siyasi partilerde de öyledir.

Değişim yapamıyorsanız,

Değişime ayak uyduramıyorsanız,

Değişimin gereğini ve gerekçesini açıklayamıyorsanız,

Yıkım mukadderdir.

Görüyoruz ki bu noktada en başarılı siyasi parti  AK Parti’dir.

Genel Başkan  R. Tayyip Erdoğan bunu görmekte ve son zamanlarda da  gerek parti içinde, gerekse parti dışında açık bir şekilde dillendiriyor.

Yani AK Parti’de değişim bağıra bağıra geliyor.

Yine Erdoğan’ın söylediği gibi bu tempoya ayak uyduramayanlar, kenara çekilmek zorunda kalacaklar.

Öyle büyük bir değişimin ayak sesleri geliyor ki, anlaşılan yakında pek çok kişi bu değişime fazlasıyla şaşıracaktır. Çünkü bu noktada  Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı R. Tayip Erdoğan çok kararlı görünüyor.

Konya’da  yakın geçmişte delege seçimleri belirlendi. Belki bazı serzenişler oldu ama netice itibariyle işlemlerin tamamlandığını biliyorum.

Bilindiği üzere;

Türkiye genelinde kongre sürecine giren iktidar partisi,  görüyorum ki özellikle 16 Nisan'da gerçekleştirilen referandumdan kıl payı bir şekilde galip gelmesiyle ve bu sonuç partiyi, daha doğrusu üst yönetimi  fazlasıyla etkilendi.Hatırlanacağı üzere 16 Nisan Referandumunda AK Parti'nin kaleleri olarak görülen İstanbul ve Ankara'da büyük yaralar aldı.Pek çok il, ilçe ve beldede alınan kötü sonuçlar ise cabası oldu. Konya başarılı gibi görünse de, ince hesaplar yapıldığında  kayıp olduğu kabul ediliyor.

Cumhurbaşkanı  R.Tayyip Erdoğan, kurucusu olduğu partinin başına yıllar sonra yeniden geçtikten sonra iplerin önemli kısmını değil, tamamını bu kez eline aldı.Sıkça sert uyarılar yapıyor .Erdoğan, parti içinde yapılması muhtemel değişimin çıtasını yükseğe çıkartırken, aksamalarında farkında olduğunun farkında olduğuna işaret ediyor.Yani değişim hedefi büyüdü.

Öyle ki;

Buna, belde, ilçe ve il teşkilatlarının yanı sıra, belediye başkanları ile milletvekilleri de girdi elbette.İşaretler İlk büyük değişim ilçe kongrelerinin başlamasıyla  görülüyor.Anlayabildiğimiz kadarıyla topun ağzında önce, ilçelerinde  16 Nisan referandumunda"hayır" oyu çıkan teşkilatlar var.

Yine görebildiğimiz kadarıyla bu silsile, bazı şehirlerde il yönetimlerinin değişmesiyle sürecek, Son il başkanları toplantısında  yine bazı il başkanlarının görevden ayrılması bunun açık işaretidir.

Ardından da Mart 2019'daki yerel seçimlerde belediye başkanları ile devam edecek gibi görünmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partinin grup toplantılarında  yaptığı konuşmadan, mevcut milletvekillerinin de çoğunun 2019'da değişeceği  izlenimi sızıyor.Mevcut seçim sistemi içinde iktidar olmak, AK Parti için kolaydı.Tek zorlanılan seçim, 7 Haziran seçimiydi.Şimdi ise çıta daha yükseldi, yüzde 50 ve üzeri oldu iktidar olabilmek için.

Bu nedenle  bu seçim sistemi nedeniyle 2019 yılı bir milat olacak.Kim olursa olsun, kime yakın olursa olsun ve hatta bugüne değin çeşitli başarılarıyla bilinen bile olsa, hata ve uyarı verenlerle artık aynı yolda yürünmeyecek.

Genel bir FETÖ temizliğinden, zafer sarhoşluğundan şımarmış, doymuş kadrolara, gücünü koltuktan alan belediye başkanı ve vekillere değin geniş bir tasfiye amaçlanıyor ki, yakında başlayacak bu radikal kararlar çok kişiyi şaşırtacağa benziyor.

Türk siyasinde ve iktidar partisindeki değişimi, yada rüzgarı birlikte bekleyip, izleyip göreceğiz.Bu arada  AK Parti  ve hükümet özellikle  Kuzey Irak’taki gelişmeleri yakınen izliyor. Yanan ateşi söndürmeye çalışıyor. Bakalım ne olacak ?

Yazımı Şeyh Edibali’nin söz ile bitireyim:

Eğer kendini başkalarıyla kıyaslar durursan,

Ya mutsuz olursun,

Ya da kendini beğenmiş olursun.

Çünkü her zaman senden daha iyi, ya da  daha kötü durumda birileri olacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.