1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. AK Parti’nin 10 Yılı: Tek Kanatla Uçulmaz
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti’nin 10 Yılı: Tek Kanatla Uçulmaz

A+A-

Çok partili dönemde iktidarda kalma süresi açısından rekor kılan AK Parti birçok alanda devrimler yaptı. Bunlardan hemen akla geliverenler, “ enflasyondaki başarı, ihracattaki artış, çift yollar, eğitime ayrılan pay, daha çok ve kaliteli tüketim, Türk parasının değerindeki artış, dış politikada söz sahibi olma, askerin siyasetten uzaklaştırılması, sermayenin Anadolu’ya yayılmasıdır.

Bir millet, bir devlet, bir ülke için sadece bu alanlardaki başarı yeterli midir? Elbette hayır. Bu alanlarda olumlu gelişmeler olurken acaba milletin geleceğini, toplumun yarınlarını oluşturacak gençlerin ve çocukların gerek eğitimleri, gerek öğretimleri ve gerekse ahlaki ve manevi yönleri ne durumda? Bu konularda da olumlu gelişmeler mi var yoksa?
İktidarın elbette ki başarıları hepimizin çıkarına bunları bilmeliyiz, yazmalıyız ve alkışlamalıyız.( En son daha dün uluslar arası derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu BB 'dan BBB-'ye yükseltti. Ülke tavanını ise BBB-'den BBB'ye yükseltti.)

Fatih Fethe Karar Vermeden Milletini Sınamıştı
Yalnız “dost acı söyler sözü gereği” icabınca iktidarın yanlışlarını, eksiklerini de elbette dile getirmeliyiz. Bu baptan olmak üzere AK Parti iktidarı döneminde sosyal politikalarda, eğitim politikalarında pek başarı sağlanamadı. Örnek verecek olursak Türkiye’de 2002 yılında ki suç oranları ile 2012 deki suç oranları normalin üzerinde bir artış gösteriyorsa, Türkiye evlenme yaşı gittikçe yükseliyorsa, doğurganlık oranları gittikçe düşüyorsa(Türkiye İstatistik Kurumu, 2011 yılına ilişkin doğum istatistiklerini açıkladı. Buna göre, 2010 yılında 1 milyon 253 bin 309 olan canlı doğum sayısı, 2011 yılında 1 milyon 237 bin 172 olarak gerçekleşti.)suça, sigaraya, uyuşturucuya, fuhşa başlama yaşı gittikçe düşüyorsa (Yeşilay'ın yaptığı son araştırma, Türkiye'de uyuşturucu kullanımında yüzde 300'lük bir artış olduğunu ortaya koydu. ürkütücü sonuç Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi… Yeşilay'ın araştırmasına göre, gençlerin yüzde 15'i herhangi bir uyuşturucu maddeyi kullanırken, uyuşturucuya başlama yaşı 13'e kadar düştü. Alkol kullanımında da Türk toplumunun geleceğini tehdit eden bir tablo ortaya çıktı. Gençlerde fert başına düşen alkollü içki tüketimi 17 litreyi aştı. Manevi ve ahlaki alanda yaşanan boşluğun sebep olduğu madde kullanımı ve bağımlılığının sona ermesi için iktidar ile muhalefet işbirliğine gitti. ..) bunların hepsi iktidarın başarısızlık hanesine yazılır. Gerisini boş verin de Başbakanımızın en çok üzerinde durduğu “3 çocuk isteriz ” diye dile getirdiği nüfusu artırma arzusundaki başarısızlığı çok dikkat çekiyor.

Bu sebeplerden dolayı hükümet, başarılı olduğu alanlardaki övüncüne devam ederken milletin geleceğini, toplumun yarınlarını oluşturacak nesilleri yetiştirmede daha etkin ve daha sonuç alıcı politikalara derhal yönelmeli. Gerçek bir lider olan Sayın Başbakan bu konulardaki başarısızlığı görerek bu sonuçtan sorumlu olanları görevden alarak işe başlamalı.
Nasıl ki atamız Fatih fetihten önce toplumun bel kemiğini oluşturan esnafı denetleyip onların tok gözlü davranışlarını görmüş ve bunun üzerine fethe karar vermişse Başbakanda toplumun güzel ahlaklarla ( temiz olmak, sade yaşamak, kanaatli olmak, israftan gösterişten kaçınmak, sabırlı, şefkatli, merhametli, çalışkan olmak ) hoş hasletlerle donanması için ne gerekiyorsa onu yapmalı. Başbakan, fatih gibi fetih (başarı)İçin sadece güçlü askere, güçlü toplara değil aynı zamanda tok gözlü, diğer gam fedakar bir millete sahip olmak gereğini iyi bilmeli. Yoksa ekonomi de, siyasette, yatırımda, borçlanmada sağladığı başarı eksik kalır, Fetihte tamamlanmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.