1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. AK PARTİ’NİN ÇİZGİSİ BUNDAN SONRA NE OLUR!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

AK PARTİ’NİN ÇİZGİSİ BUNDAN SONRA NE OLUR!

A+A-

Kuruluşundan günümüze AK Parti’yi desteklemiş bir kardeşinizim. Ama yeri geldiği zaman bana yanlış gelen, eleştiriye hacet olan durumlarda asla geri adım atmadım. Çünkü bir futbol takımı destekler gibi değil, bir siyasi partiyi desteklerken tüm fikirlerini gözden geçirmeniz ve size ters gelen özellikle de şer’an yanlış gördüğünüz detaylarda uyarıda bulunmanız gerekir. Üzerinize düşen yükümlülüklerden sıyrılmanızın gerekli olduğu durumlar vardır. Eğer o konuda bir fikre sahip değilseniz yapmanız gereken islami çerçeveler dahilinde en uygun olan yolu benimsemeniz ve o noktada bir düşüncenin peşine takılmanızdır. 
Bugün halkımıza unutturulan detay burası. 
Yanlış ya da doğru denklemini mensubu olduğumuz siyasi oluşumun öncülüğünü yapan kişilerin takındığı tavra göre değil, yüce dinimiz islamın bize emrettiği kıstaslara göre tayin etmek ve o yolda adım atmamız gereklidir. 
Hz. Ömer’in kürsüde hatasını gördüklerinde nasıl davranacaklarına dair sorduğu soruya sahabenin “ Seni kılıçlarımızla doğrulturuz ya Ömer” diyen bir dinin mensubu olduğumuzu hiçbir zaman unutmayalım.
İnsanoğlu her zaman şaşabilir, yanlışın ardında gidebilir. Ama o yanlışı tespit etmede bize gönderilmiş ilahi bir dinin varlığı da bir realtedir. Bugün içine düşülen durumda bu noktaya tezat atılan adımların oldukça önemli rol oynadığını ifade etmeme izin verin. 
Çok güzel başlayan iktidar yolculuğunun belirli bir noktadan sonra sapma eğilimine girmesinde ki ana sebep, kişisel girintiler ve dünyaya meyildir. 
Oldukça işe hakim, liderlik vizyonu olan bir şahsın lokomotifliğinde düşülen yolda lokomotif dümdüz yolda ilerlemek istiyor. Ama lokomotif sonrasında dizelenmiş olan ikinci kademe teşkilat mensuplarının içerisine sızan birileri kendilerini lokomotifin seyri dışında diğer bir yola atlamaları sebebiyle tekerleklerin raydan çıkması sonucunda geriden gelen vagonlar lokomotifin aksine yön değiştiriyordu. İşin kötüsü kendilerine gönül veren masum halkı da gittikleri yanlış doğrultusunda çekmeye devam ettiler. Ama bu arada yolunda ilerlemekte olan lokomotif yapayalnız kalınca güçten düştü. 
İşte bu noktada AK Parti’nin dikkat etmesi gereken bir ayrıntı ortaya çıktı. O da yoldan çıkan ve sistemi alabora eden metastaz yapının ana yapıdan soyutlanarak daha gerçekçi ve dürüst kişilerle birlikte yol almasıdır. 
Çünkü bundan sonrası artık sizin attığınız adımlara göre şekillenecek, ama doğru ama yanlış bir yolda seyrine devam edecektir. Yanlış seyre giden yola devam edilirse bir zamanlar yıldızı parlayan ANAP misali yerle yeksan olacak ya da yenilenme ile ve daha düzgün kimselerle hedef çizildiği takdirde belki de uzun yıllar ülkeyi idare etme imkanını bulacaktır. 
Bugün muhalefete kazandıran onların çok çalışması yahut ta azmetmeleri değil. AK Parti’nin attığı yanlış adımların halk nezdinde kabul görmemesi olmuştur. 
Hiç kendimizi avutmayalım. Bu seçim, AK Parti’nin 2002 yılından bu yana yediği en sert sille oldu. 
Her şeye fikri olan her konuda lafı olan lazım değil bize. Bize hakkı ayakta tutacak ve halkın huzurunu tesis edecek bir yapılanma lazım. 
AK Parti’nin ne olursa olsun, halk bizi destekliyor bazlı yaklaşım tarzı bakınız eninde sonunda patladı. Bugünkü içinden çıkılamaz durum ortaya çıktı. 
Biz burada köşelerden vatandaşın ekonomik anlamda içine düştüğü buhrandan yol alarak bu yangının söndürülmesine ilişkin müspet adımlar atılması gerektiğini her fırsatta dile getirdik. Hiç ciddiye alınmadık. Bazıları gülüp geçti. Kimisi kendi kafasından yorumlamakla bizi küçümsedi, aşağıladı. Tepkilerimiz kişisel algılandı. Beklenti için adımlar attığımız gibi saçmalıklarla üzerimize geldiler. Buyurun bakalım. Şu an sistem dışındayım. Bu yapılanmada yeniden görev almak gibi zerre miskal bir beklentim de yok. 
Ama sizin içinde bulunduğunuz durum o kadar içler acısı ki; bunu sandık oyunları gibi, seçim hilesi gibi lafazanlıklarla değerlendirmiyorum. Ortada halkın sert bir şamarı yüzlerinizde patladı.     
Şimdi ne oldu?
Bu kez de ben sizinle dalga mı geçmeliyim! 
Hayır, ben onu yapmam. Dürüstçe uyarımı yapar, doğru olduğuna inandığım düşüncelerimi şu an okumakta olduğunuz satırlardan haykırırım. Kimisine web sitesinden, kimisine gazete sayfalarından ulaşır doğru olduğuna inandığım düşüncelerimi aktarır geçerim. 
Keşke bu yapı daha ciddi olsaydı da içine sızan çürükleri ayıklamak suretiyle 20 senede düştüğü bu duruma düşmeksizin nice 50 seneler daha vatana hizmet yolunda başarılarına devam edebilseydi! 
Vallahi de billahi de temennim buydu, budur…
Bundan sonrasına bakmak lazım. 
Ya doğru insanlarla yola devam etmek yahut ta çürükleri ayıklamaksızın çakılmak…
Tercih sizin!     
 

Bu yazı toplam 1001 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.