1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Ak Parti’nin Gidişatında İkinci Dönem : Azim
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Parti’nin Gidişatında İkinci Dönem : Azim

A+A-

Bir önceki yazımda kısaca özetlediğim çoğunun başlangıç menşei iktidarın ilk dönemi olan bu hizmetlerden çoğu hayata geçirilince halkımızın beklediği iktidara kavuştuğu inancı perçinlenmiş ve AK Parti 2007 yılında ki ikinci seçim sınavından da başarıyla çıkmıştır. Az önce bahsi geçen icraatların birçoğu o dönemde büyük gerileme yaşayan ülkemizin yeniden şahlanmasına vesile olmuş ve kendine güveni artan halkımız bu vesile ile ekonomik özgürlüğüne büyük oranda kavuşmuştur. Bunun ödülü olarak ta bir öncekinden yüksek olan yeni oranla ülkenin direksiyonunu statükocu partilere teslim etmemiştir. Hatta birçoğu AK Parti ilk seçim başarısının ardından kepenk kapamıştır. Halkımızda onların yokluğuyla rahat bir nefes almıştır. Senelerce kendini aldatarak oyunu gasp eden ANAP ve DYP gibi sahte vaatler yumurtlayan partilerden esame kalmamıştır. DYP’nin o dönemde vaat ettiği çift anahtar sözüne bile inanacak kadar temiz yürekli halkımız öncekilerin şifresini kırmış ve onları siyaset mezarlığına defnetmiştir. ANAP’ın başında iken yıllarca başbakanlık koltuğunu işgal eden Mesut Yılmaz’ın Budapeşte’de suratına patlatılan bir yumrukla kırılan burnunun sırrı halen tam olarak çözülebilmiş değildir. Ama bugünün aklıevvelleri tarafından yeniden yıkanıp allanıp pullanarak akıllarınca alternatif gibi gösterilmek suretiyle bu adamın pohpohlandığına çok yakın bir tarihte üzülerek şahit olduk.
AK Parti’nin ikinci döneminde, birinciye göre çok daha oturmuş bir sistemle idare yetisine ulaşmış ve acemilikten kurtulup kendi ayakları üzerinde dört dörtlük durabilir konuma ulaşmıştır. Bu döneminde yaptığı icraatlardan kuşkusuz en beğenileni sağlık alanında ki yatırımlar olmuştur. Hatta birçok vatandaşımızın gitmeye çekindiği özel hastaneler bile her türlü sosyal güvenceye sahip vatandaşları kabul etmeye başlamıştır. Devlete bağlı hastaneler birleştirilmiştir. Bu vesile ile halkımız kendine en uygun gördüğü hastaneden hizmetini rahatça alabilir hale gelmiştir. Bu dönemde sağlık ocaklarının sayısı da artırılmıştır. Halkımızı en mutlu eden eczane serbestliği ile AK Parti bir döneme daha son vermiş ve bağlı bulunduğu sosyal kuruma ait eczaneden ilaç alma zorunluluğu gibi bir komedi sona ermiştir. Bunun diğer bir yönü daha var. O dönemde SSK’lar bünyesinde ilaç temin edilebilen eczaneler, emiştikleri firmalara ait ilaçları muadili safsatasıyla gelen hastalara dayatmaktaydılar. Bunu bizzat kendim yaşadım. SSK’dan aldığım bir ilacın içeriğini okuduğumda tedavi olduğum hastalıkla hiç alakası olmadığını gördüm. Konuyu hastanenin yetkilileriyle paylaştığımda hepsi şaşkına uğramışlar ve doktorun yazdığı ilaçla hiç alakasının olmadığını beyan etmişlerdi. ilacı güç bela değiştirebilmiştik. Diğer yaşadığım bir hadise ise yine bir tedavi sonrası SSK’nın eczanesinden ilaç alırken görevlinin barkod okuturken ilaçları çift girdiğini yani benim hakkım olan dışında birer de fazladan ilaç satışını benim üzerimden yaptığına şahit olmuştum. Bu durumun ucunun nereye gittiğini az çok tahmin edersiniz. İşte bu dönemleri de yaşayan halkımız, iktidarın müspet icraatları sayesinde nefeslenme imkanına kavuşmuştur. Yine sağlık icraatlarına getirilen 18 yaşa kadar ücretsiz hizmet verilmesi de iktidarın karnesine artı puan olarak yansımıştır.
Köydes projeleri ile köy yolları asfaltlanmış ve birçok köyümüz içecek suyuna kavuşmuştur.
Adalet sarayları ile hantal eskiden kalma adliye binaları yerini modern hizmet binalarına bırakmıştır. Yani adalet mercileri lafta değil gerçek anlamda saraylar haline dönüşmüştür.
Sivil havacılıkta Türk Hava Yolları’nın hem filosunu yenileyip uçak sayısını artırmada hem de yolcu taşımada ulaştığı destansı konuma hiç girmeye gerek yok.
Hidroelektrik santrallerinin sayısının artmasıyla dışa bağımlı olan elektrik ihtiyacımız asgarilere çekilmiştir.
Doğalgaz hizmetinin yurt sathında geldiği nokta ortadadır. Bu da kirli hava ile mücadelede önemli bir rol oynamış ve zehir soluduğumuz atmosferin daha da Berraklaşmasına vesile olmuştur.
Diğer bir başarı hikayesi de çetelerle mücadelede alınan başarılı sonuçlar olmuştur. Bunların birçoğu temizlenmiş ve kirli ellerinin ülkemiz istikrarından çekilmesinde iktidar büyük bir sınavı daha başarıyla atlatmıştır. Yine ikinci dönemin takdire şayan gelişmelerinden birisi de bölgede ki liderlik konumunda ulaştığı girişimleri olmuştur.
TSK ile hükümet arasında buzların eridiği ve asker ile siyaset ilişkisinin net ayrıştırıldığı güvene dayalı kurumlar arası kaynaşma ise bambaşka bir Türkiye çehresini ortaya koymuştur.
Devam edeceğim.

 

Bu yazı toplam 266 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.