1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Ak Parti’nin Gidişatında İlk Dönem : İnanç
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Parti’nin Gidişatında İlk Dönem : İnanç

A+A-

Türkiye’miz 12 yıldır tek başına iktidar koltuğunda olan AK Parti tarafından yönetiliyor. Bu üç dönemlik süreçle alakalı bazı düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Bu yazdıklarımdan kimsenin gocunmasına gerek yok. Sonuçta benimde her zaman destek verdiğim hatta bir dönem yönetiminde dahi bulunduğum bir parti için özeleştiri yapma hakkımı kullanmakta fayda görüyorum. Bu yazı dizimi dikkatle okumanızı istirham ediyorum.
AK Parti’nin 2002 yılında ki seçim başarısıyla ülkemiz uzun bir aradan sonra yeniden tek başına seçilen ve aykırı seslerin yükselmediği ve umutların sönmeye başladığı bir dönemden kurtularak yeniden umutların yeşerdiği günler yaşamaya başladı. Kısacası insanlarımızın dibi görünmeyen bir felakete gittiği dönemde imdada yetişen bir parti ile yükselme süreci başladı. O dönemde yapılan icraatlarla halkımızın nefes alması sağlandı. En önemlisi koalisyon hükümetlerinin birbirleriyle didişmeleri neticesinde enkaza çevirdikleri ekonomi, güven vermeyen siyasi seyir ve toplumsal gerginlik bitmiş, yeniden toparlanma sürecine giren bir dönem başlamıştı. Halkımız alternatifi olmayan, liderlerinin güven vermediği, ANAP, DYP, DSP, MHP gibi oy oranları en yüksek olan üç beş parti arasında devridaim eden bir yönetime mahkum olduğu düşüncesinde iken o dönemlerde yıldızı parlayan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan partinin ilk seçim sınavından bu kadar büyük bir başarıyla çıkacağına inanç zayıftı. Ama AK Parti başarıya inandı ve imkansızı başardı. AK Parti 2002 yılında yapılan böylesi bir sonbahar ayında büyük bir oy patlaması yaparak ülkenin dizginlerini eline aldı. Önceki dönemleri kabusa çeviren yüzsüzler ordusu tarafından bu başarı hazmedilemeyince üst üste entrikalarla hükümete elinde ki imkanlarla saldıran statükocu çetelerin tüm girişimleri başarısız kaldı. Bunda elbette ki AK Parti tarafından gerçekleştirilen halkımızı rahatlatıcı icraatların varlığı en büyük etkendi.

AK Parti ilk seçildiği 2002 yılı ile bir sonraki 2007 yılları arasında halkımızın beklentisi olan birçok icraatı hayata geçirdi. Bunlardan kısaca bahsedeyim. Mesela 2002 yılında kişi başına düşen milli gelir 3.500 USD iken bu rakam 10436 USD’ye yükselmiştir. Ülkemizin 23 Milyar 500 Milyon Dolar olan dış borcu 8 Milyar Dolara gerilemiştir. İhracatımız 36 milyar USD iken bu rakam 132 Milyar USD’ye yükselmiştir. Enflasyon % 30’lu rakamlardan % 5’li rakamlara gerilemiştir. Borsada işlem hacmi büyük oranda artmıştır. Can çekişmekte olan Devlet Bankaları zarardan kara geçmiştir. Asgari ücret 2002 yılında 184 TL iken bu rakam 2008 yılında 503 TL’ye yükselmiştir. Bol sıfırlarıyla komik duruma düşüren paramızdan altı sıfır atılmıştır. TOKİ projeleri ile gelir düzeyi düşük halkımızın kolayca ev sahibi olması sağlanmıştır. Bu projeler günümüzde halen devam etmektedir. Türk müteahhitlerimiz dünyansın dört bir köşesinde destanlar yazmaya başlamışlar hatta bir çok ülkede havalimanları projelerini almışlardır. Özellikle çiftçiye olan destek bu dönemde zirve yapmış ve tarım-hayvancılık desteklerinde ciddi bir iyileştirme gerçekleşmiştir. Çiftçimizi mutlu edecek olan icraatlardan biride tarım sigortalılarının ana ve babaları sosyal güvenceye alınmıştır. Bugün hala devam etmekte olan ve çiftçimize nefes aldıran tarımsal kredi 16 kat, traktör desteği ise 5 kat artmıştır. Bu destekler sayesinde çiftçilerimiz modern teknoloji ürünü traktör ve tarım makineleri teminini kolayca yapar hale gelmiştir. Birçok köyümüzde çiftçilerimizin bu gelişimini gözlemleyebiliriz.
AK Parti iktidarının bu dönemde ki en hoşa giden icraatlarından birisi de okullarda ücretsiz kitap dağıtımı olmuştur. O dönemlerde veliler olarak çocuklarımızın kitaplarına afaki rakamlar ödediğimizi çok iyi hatırlıyorum. Kitap bulabilmek için kırtasiyeden kırtasiyeye koşan velilerin yaşadığı çileler o dönemde son bulmuştur. Diğer bir hizmet ise üniversite sayılarının artırılarak tüm şehirlere üniversite uygulamasının başarıyla hizmete geçmiş olması olmuştur. Birçok şehrimizde aile ve mahalle baskısı yüzünden okula gidemeyen kızlarımız için “Haydi kızlar okula” kampanyası başarıya ulaşmış ve çevre ve velilerin inadı kırılmıştır. Bizzat bakanların giderek bu konuda insanları iknaya çabası ise takdire şayan bir çalışma olarak zihinlere kazınmıştır. Ülkemizin kanayan yarası çift yolların azlığı yüzünden yaşanan trafik kazalarında ölen vatandaşlarımızın sayısı savaş dönemlerini aratmıyordu. İşte AK Parti iktidarının ilk döneminde 6101 km olan çift yollar 10.513 km’ye yükselmiştir. Konya’mızı örnek alırsak, Konya’dan Ankara’ya giderken Kulu makasına kadar geliş gidiş tek yoldan sağlandığı için karşı yönden gelen araçla kaza riski yüksek olduğundan onlarca tır ve kamyonun arkasından ağır ağır gitmek zorunda kalırdık. En değerli şey olan zamanımız yollarda geçerdi. Bugün tamamen çift olan yollar sayesinde trafik çilesi yerini rahatlığa bırakmıştır. Karadeniz halkının rüyası olan Karadeniz sahil yolu bu dönemde tamamlanarak bir hayal daha gerçekleşmiş oluyordu.
Gelecek yazımda kaldığımız yerden devam.
 

Bu yazı toplam 275 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.