1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. AK PARTİ’NİN SEÇİMDEN ÇIKARACAĞI DERSLER!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

AK PARTİ’NİN SEÇİMDEN ÇIKARACAĞI DERSLER!

A+A-

Geçtiğimiz yerel seçimler sonrasında siyasileri gözlemlediğimiz zaman ortaya çıkan tablo ülkemizin geleceği açısından yeterince umut vermiyor. Asıl üzücü olan ise bu tabloda kendisinden gerekli olgunluğu fazlasıyla beklediğimiz siyasi partilerin demeç ve açıklamalarında ki üslubun zihinlere bir türlü oturamaması yatıyor.   
Yaklaşım tarzı oldukça önemlidir. Siz hangi mevkide olursanız olun muhatabınız siyasiler ve halktır. Kırıcı ve incitici bir üslup tercihinin açıkçası yanlış olduğunu seçim sonrasında değil seçim öncesi icraatlerde de görmekteydim. Hata bazı yazılarımda bu konuya ilişkin eleştirel yazılar paylaştığım halde nezaketen bir cevap dahi alamadığım gibi üslup metodunda da bir ilerlemenin olmadığına şahit oldum. 
Örneğin seçim sonuçlarına bakarak buna ilişkin topal ördek ve benzeri yakıştırmaları açıkçası tasvip etmiyorum. 
Yine ifade etmeliyim ki CHP’yi tırnak ucum kadar dahi tasvip etmem. Hiçbir zaman iktidar olmasını da istemem. Çünkü CHP’nin uzun yıllardır halkın zihninde yaratığı imaj tepeden bakan, karşısındakini küçümseyen ve adam yerine dahi koymayan anlayışın yansıması olduğunu bilir görürüm.
Peki, ne oldu da bunca yetersizliğine rağmen, projeden yoksun, zavallı görünümüne rağmen ana muhalefet oy yüzdesini artırdı?
Kılıçdaroğlu gibi dar zihniyet erbabına rağmen bu partinin oy yükselişine geçmesi AK Parti’nin kendi bünyesinde belki de gayri ihtiyari oluşmaya başlayan ve kemikleşen halkın karşısında güç şovmenliğine yeltenen kısacası CHP’yi eleştirdiğimiz hususların kendilerinde cereyan etmesi olmuştur. 
AK Parti’nin diğerlerine bakarak strateji belirleme mantığını bırakıp, kendine ve davranışlarına bakarak yenilenme ihtiyacının hasıl olduğunu bilmeli ve bu yolda yürümelidir. 
Bırakın artık dışınızdan suçlular aramayı!
Siz de Allah’ın günah işleyen, her zaman hata yapmaya meyilli birer fani kullarısınız. 
Bunu anlamanız bu kadar mı zor?
Örneğin seçim öncesinde EYT’lilerin hak taleplerine beklenti amacıyla yaptıkları yoğun faaliyetleri ve mitingleri aşağılamak suretiyle o insanların gönlünde büyük yaralar açmadınız mı?
Bu adamlar erken emeklilik istemediler ki. Sadece 1999’da çıkan EYT kanununun geriye dönük işletilmesi sonucu kendilerine vaadedilen emeklilik şartlarının bir şey yokmuşçasına değiştirilerek üç beş sene için yaş bekleyen adamların karşısına uzun yıllar koymanız sebebiyle büyükçe bir ailenin size karşı nefret beslemesine sebebiyet verdiniz. Çünkü halk size oy veriyordu. Üç beş çapulcu gibi görüp türedi sıfatı yakıştırdığınız bu insanların beklentileri sizin için anlam ifade etmiyordu. Nasılsa ceketinizi koysanız halk oy veriyordu. İşte böylesi cephelerin birer ikişer birikerek koca yığınlar vücuda gelmesi sizin hesaba katmadığınız bir düşüş ve yenilgiyle muhatap olmanıza sebep teşkil eder. Üstüne bir de EYT gönüllülerini çeşitli ithamlarla aşağılamaktan geri durmadınız. Diyelim içlerinde art niyetli insanlar karışmıştı. Ama siz bunu genellediniz. Benim bildiğim ve benim gibi yığınla insane, tamamen saf duygularla çıktığı bu talebine karşılık AK Parti’ye uzun yıllar verdiği desteği bir anda çekerek size son seçimde sırtını dönmüştür.
Sayın kardeşlerim, insanları küçük görmeyin. Ne olursa olsun, kucaklayıcı olun. Vatana ve vatandaşa zarar getirecek konularda cühdü olanları tespit ederek onları en ağır cezalarla cezalandırın. Alkışlamayan namerttir. 
Bizim insanımızın türedi olmadığını bilin…
Bizim insanımızın topal ördek olmadığını bilin…
Bizim insanımızın saf olmadığını da iyi bilin. 
Hatayı farklı cephelerde değil, içinizde arayın. Bakın bende AK Parti’de bir dönem yönetim kurulu üyeliği yaptım. İçeride nasıl tiplemeler olduğunu iyi bilirim. Hatta bazılarının halen görevde olduğunu ibretle müşahede ediyorum. Kendini beğenmiş edalarıyla etrafında ki insanları beğenmeyen onları hor ve hakir gören küçücük beyinli şekiller halen mevcuttur. Bunları partiden kazımalısınız. Onlar durdukça cerahat akıntısı artıyor. Dilediğiniz zaman isim verebilirim. Şu akıntıyı bir temizleyin artık!
Akabinde de hemen kalkınmanın yollarını arayın. Güzel insanlarla yola çıkın. Dürüst olanlarla yol alın. Paracıklarıyla adam olduğunu sananların cukkalarına cukka katma dertlerine matufen o bünyede yer aldıklarını bir anlayın. 
Anlamazsanız, geçenki seçimlerde olduğu gibi halkımız size bunu anlatır. Hem de en sert şamarı indirerek anlatır. Bundan sonra alınmayan her önlem size çukura doğru sürüklemeye başlayacak. Benden söylemesi!
Abdurrahman Dilipak’ın aşağıda ki tespitlerine aynen katılıyorum:
Eğri oturup, doğru konuşalım. Sonuç ne olursa olsun, sonucu hazırlayan sebebler üzerine doğru tesbitler yapalım ve bundan dersler çıkaralım. Bir özeleştiri yapalım. Yoksa bu kriz derinleşerek devam eder.    
Seçim kampanyasında kullanılan dil yanlıştı. Bir yandan sertlik vardı, bir yandan “aşk ve sevda” şarkıları çalınıyordu.
AK Parti’ye yönelik eleştirilere karşı verilen tepkiler yanlıştı.
Cemaat yapıları ile parti arasındaki mesafe iyi ayarlanamadı. Bazı noktalarda bir cemaat ile iç içe girildi, bazı cemaat yapıları ile araya ciddi mesafeler konuldu. 
Yanlış mı?

Bu yazı toplam 1035 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.