1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. AK PARTİ’NİN UYGULAMA HATALARI CHP’YE YARADI MI?
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

AK PARTİ’NİN UYGULAMA HATALARI CHP’YE YARADI MI?

A+A-

AK Parti’nin 2002 yılından itibaren başarıyla yürüttüğü sosyal medyadan mesajlarla halka ulaşma alışkanlığını ve başarısının tavsadığını ve bunun başarıya giden yollardan birini bu esnada çözen ve tüm gücüyle o yöne yönelen CHP’nin devraldığını gözlemliyorum. Her yerden bastırıyorlar. Halkın köşe bucağına girerek akıllarını diledikleri yöne çevirmede ki bu plan kimin aklıysa CHP bunu başarmaya başlamıştır. AK Parti’nin eskisi kadar etkin olmadığını gözlemlemek beni açıkçası şaşırtıyor. Buna yapılan hatalar da eklenince nahoşluk ortaya çıkıyor. 
Bir rehavet havası oluşmuştur. Çalışıp, çabalamadan seçim kazanma döneminin geçtiğinin anlaşılması çok pahalıya patlıyor. İstanbul’un tekrarlanan seçimlerinde fazla bir değişiklik olacağını şimdilik pek sanmıyorum. Bunun başarılabilmesi için sandıkta gerçekten hile yapıldığının açık ve net delillerinin ortaya konularak tüm ayrıntılarıyla halka izah edilmesi gerekir. Eğer AK Parti bunu başarabilirse son seçim sonrası düşüşe geçen potansiyel oy kaymasında ki negative durum tamamıyla pozitife dönüşür. Eğer bu ispatı şu bir aylık dilim içerisinde halka izah ve ispat edemezlerse sonuçları olumsuz olacaktır. Hatta korkarım CHP oylarında artış bile söz konusu olabilir. Çünkü halkımız zahire göre oy kullanan yapıdadır.
Bakıyorum, yerel seçimler öncesi ve sonrasında CHP yanlısı tüm kuruluşlar, partililer, halktan gönül verenler, Halk Tv, Oda TV gibi kanallar, taraflı sanatçılar, işadamları ve daha niceleri twitteri mekan tutmuşlar alabildiğince saldırıyorlar. O kadar yoğun çalışıyorlar ki takip etmede zorlanıyorum. Çünkü sosyal medya denilen gerçeği çok iyi kavramışlar. Halkın ruhuna oradan giriyorlar. Twitter, Facebook Grupları ve daha niceleri seçim çalışmalarında kaymağın üstüne sürülen bal gibi oluyor. İşi kolay kılıyor. Mazlum rolünü oynamalarında destek sağlıyor. 
Halbuki biz CHP’li yılları da unutmuş değiliz. Şimdi ki iktidarın hataları olsa da daha şeditlerini onların döneminde yaşadık. Kapkaranlık yıllardı. Teknolojik anlamda daha gerilerdeydik. Üniversiteler sınırlı sayıdaydı. Öğrencilerin giyimiyle kuşamıyla uğraşırlardı. Öğrenim hep ikinci plandaydı. 
AK Parti’nin yanlışları da vatandaş olarak gördüğüm kadarıyla, eğitim sistemini yap boz tahtasına çevirerek öğrencilerin akıllarını inanılmaz oranda karıştırdı. Evet bir türlü başarılı olunamayan alan bu idi. Her dönemde farklı uygulamalarla bir yerlere varmaya çalıştınız. Ama o hedefe bir türlü ulaşamadınız, doğruyu bulamadınız. Hala yok ortalıkta. Çocuklarımız şimdi okumuş birer cahil olarak cafe köşelerinde lak lakta…
Sağlık sisteminde çok güzel yatırımlar yaptınız. Bunu kimse inkar edemez. İnkar edenin gözüne dizine durur. Ama ilk dönemlerde başlattığınız her hastanede muayene olma, her eczaneden ilaç temin edebilme gibi avantajları sonradan çarçur ettiniz. Şimdi reçeteyi eczacının önüne koyduğunuzda sizden yığınla katkı payı, bilmem ne ücreti istemekteler. 
İstanbula yapılan köprüleri, yolları, havalimanını, bazı illerimize çekilen hızlı tren hatlarını kimse inkar edemez. O köprüleri eğer giderse Konyalı ömründe bir kaç defa görecek. Hızlı tren hatlarını şehrinden hat geçen vatandaş binip bilecek. Ama halkın geneline hitap eden hizmetlerden; sağlık, ekonomi, eğitim gibi alanların girdiği gerileme süreci size halkın gözünde geri plana itmeye devam edecek. Bu da ortalama bir kaç senedir hız kazandı. 
İnsanımız arasında ülfeti sağlayacak alanlarda çaba sarfetmediniz. Tabi bunu tek yanlı görmüyorum. Bu dönemde ki imkanlarla sağlanan bolluk sonrası enaniyet vatandaşın olağan yapısı haline dönüştü. Doyumsuzluk hakim oldu. Dünya sevgisi galebe çaldı. Fakir ile zengin arasında ki uçurum oldukça büyüdü. Bugün Konyamızın merkezi bir yerinden daire almaya kalkışsanız 350-400 Bin TL altında daire bulamıyorsunuz. İnsanımızı bankalara yamadınız. Ömürlerinin kalan kısmında banka faizi ödemeye mecbur bıraktınız. Aynı sıkıntıyı taşıt kredilerinde de yaşattınız. 
Halk evinde otururken, arabasını kullanırken asla o malın yüzde yüz sahibi olamadı. Uzun yıllar boyunca bankayla ortak sahibi olduklarıyla avundu. 
Ucunu bu kadar açmaya gerek var mıydı? Hızlı ve haksız zenginlik olunca kişilerde de değişik bir kibir ve üstünlük yapısı oluşmaya başlıyor. Etrafını görmezden gelmeye başlıyor. Açmayacaktınız ucunu bu kadar… Millet elinde ki imkanla ve helal yoldan az da olsa bir şeylere sahip olmasını bilmeliydi. Hedef çok zenginlik değil, çok kanaat sahibi olmak olmalıydı. 
İşte bu hatalar ve CHP’nin sosyal medya stratejisi bugünü durumu ortaya çıkardı. Şimdi uzun yıllardır yıkılan bu egemenliğin ilk zamanlarında ki haşmetli yapısına bürünmesini bekliyorsunuz ya! Bunu ispat ve samimiyet bekleniyor.
CHP sizce değişti mi?
Ne değişecek?
Daha bir inat ve hınçla sarılmaya başladı. İç dünyasından beslenen intikam duygularıyla hareket ediyor. Süslü ve yumuşak mesajlarla ekran görüntüsü veren CHP zihniyetinin ardında ki yapıda hiç bir değişiklik olmuyor. Eğer bir güç elde etsinler, bıraktıkları yerden devam edecekler. Halka yukarıdan bakan geçmişlerinin çizgisinde yol almaya devam edecekler. Adım kadar eminim ki olacak olan budur.
Her iki tarafta sos veriyor. Halkımız çaresiz sığınacak bir yuva, dayanacak bir dal arıyor.

Bu yazı toplam 1042 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.