1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Ak Parti’ye İl Başkanı Aranıyor
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Parti’ye İl Başkanı Aranıyor

A+A-

Geçen haftanın sürpriz gelişmelerinden birisi AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun’un 27 Aralık’ta ki olağan kongrede aday olmayacağını açıklaması oldu. Sorgun, kişilik olarak Konya’da dürüstlüğü ve tevazuuyla tanınmış ender kişilerden biridir. Kendine has bir üslubu ve hoş sohbeti onu birçoğundan farklı kılar.
Fakat partinin idaresinde tam etkin olamadığı konusunda ben dâhil birçok gözlemci arkadaşım maalesef ortak fikirlere sahibiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya’ya olan özel sevgisine rağmen şehrimiz için daha büyük kazanımlar elde edilebilirdi. Yeni dönemde de başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun Konyalı olmasına rağmen çekingen tarzımızla hareket ettiğimiz ve şehrimiz için daha fazla yatırım kotarılmasını sağlayabilecek bir çaba olmadığını görüyoruz. İşte bunun için yerine seçilecek yeni başkanın sahip olması gereken vasıf, kararlılık ve azim olmalıdır. Peki, bu özelliklere sahip kişilerin tespitinde biz hemfikiriz de AK Parti genel merkezin tavrı bu konuda ne olacak acaba?
Malum seçim dönemlerinde vekil adaylarımız belirlenirken bir koşturmaca başlar. Her kafadan ses çıkmaya ve her cepheden güç gösterileri tavan yapar. Ama iş döner dolaşır, genel merkeze dayanır. İsim tespiti de oradan gelen talimatlarla tamamen il başkanlığı dışında, yine ilimizde ki birkaç beyefendinin telkinleriyle netleşir. Bu yüzden meclise bugüne kadar Konya’yı gerçek anlamda temsil edecek vekil gönderemedik. Sayın Davutoğlu şu an itibariyle Konya’yı tek başına temsil eden tek vekilimizdir.
Ne kadar acıtıyor değil mi?
Ama bu gerçekleri benim gibi file getiren sınırlı sayıda yazar var. Çoğunluk, bir takım maslahatlar yüzünden fincancı katırlarının yanına bile yaklaşamadığı için olan olduktan sonra acınmalar yakınmalar başlar.
İl Başkanı seçiminde de değişen bir şeyler olur mu bilemem ama şu vitrinde adı geçenlerden bir uzak durun Allah aşkına!
Cevher aramaya çıkın. Memlekette yeterince şovmen var zaten. Partinin tepesinde şovmene ne hacet!
Şunu bilmekte yarar var. Siyasi parti üst tabakalarında yaygın bir hastalık olarak emir komuta zincirinin tatbik edilmesine onay vermekle birlikte baskın liderlik yeteneğini kullananlara karşı negatif bir yaklaşık her zaman vardır. İstedikleri her ne olursa olsun emre sınırsız itaat ve hazır ol vaziyetinde bir başkanla muhatap olmaktır.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu konuda nasıl bir uygulamada bulunacak şimdiden bilemeyiz. Ama partinin genel yapısı bakımından pek fazla bir değişiklik olacağı kanısında değilim.
Yeni dönem için seçilecek başkanda aranacak vasıflardan biri de geniş kesimlere hitap edebilecek eleştirel yaklaşımlar karşısında küsüp darılmayacak, tavır koymayacak ve gerçek bir siyasetçi hüviyetiyle tüm eleştiriler karşısında dimdik ayakta durabilecek birisi olması beklenecektir.
Ahmet Sorgun Beyefendi ve önceki il başkanlarının dönemlerinde açıkçası siyaseten yoğun tempo gerektiren bir çalışmaya ihtiyaç duyulmadığını Recep Tayyip Erdoğan’ın karizmatik kişilik yapısından biliyoruz. Tüm Türkiye’de biliyor ki AK Parti’nin zayıflatılması için öncelikle Erdoğan faktörünün sesinin kesilmesi gerekiyordu. Tüm çabalarına rağmen bunda başarılı olamadılar. Ama önümüzde ki yıl yapılacak genel seçimlerde bu durum biraz daha farklı seyredecek. Çünkü halkın vitrinde göreceği isim muhtemelen Ahmet Davutoğlu olacaktır. İşte bu ara dönemde Davutoğlu yaptığı çalışmalarla ve partinin tüm tabakalarına hâkimiyetiyle alakalı zor bir süreç ve sınavdan geçecektir. Bu dönemde kendini halka kabul ettirebildiğine ya da ettiremediğine hep birlikte şahit olacağız. Ama buradan şunu ifade etmeliyim. Sayın Başbakan, özellikle hitaplarında biraz daha rahat olmalı ve sloganik konuşmalardan kaçınmalıdır. Halkı coşkuya getirecek sloganik söylemler Sayın Erdoğan’a ziyadesiyle oturuyordu. Ama Sayın Davutoğlu’nda bu biraz eğreti duruyor. Samimiyetinden ve azminden şüphemiz elbette yok. Ama bilirsiniz, siyasette doğrular her zaman dile getirilmez. Getirenler anında harcanma riskiyle karşı karşıya kalırlar.
İşte böylesi müşevveş bir dönemde Konya’ya seçilecek il başkanının ince elenip sık dokunarak tespit edilmesi zaruri bir hal almaktadır. 12 yıllık AK Parti iktidarı dönemince oluşmayan alternatif halen yoktur. Alternatifin olmadığı bu dönemde AK Parti’nin kan kaybetmesinin müsebbibi her zaman Sayın Davutoğlu olarak görülecektir. Hele birde mevcut oy oranının bir kısmını mecliste ya da dışında ki mevcut partilere kaymasının söz konusu olması durumunda bunun anlamı halkın AK Parti iktidarına olan inancını kaybetmeye başladığına ve yeni arayışlara girdiğine işaret edecektir.
Az önce ifade etmiş olduğum gibi Konya’ya il başkanı olacak isim, benim gözümde şu an itibariyle halen tespit edilememiştir. İsmi geçenler de dediğim gibi genellikle alıngan ve etrafındakilerin etkisi altına girecek ve hür iradesiyle parti idare edemeyecek isimlerdir.
Eğer bu isimlerden birisi olursa onunda anlamı genel merkez karşısında muhatap olarak uysal koyun misali bir başkan beklentisini gerçekleştirmiş olacaktır.
 

Bu yazı toplam 225 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.