1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Akademik Başarıda Psikolojik Yardımın Önemi
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Akademik Başarıda Psikolojik Yardımın Önemi

A+A-

Kişisel başarı, gelişim ve büyüme için, akademik başarıyı yakalamak yetmese de, günümüzde okul başarısının bireyin birçok konuda başarıyı yakalamasına yardımcı olduğunu hepimiz biliyoruz.
Başarı deyince, sadece bütün derslerden pekiyi almak değil de, sosyal ve kişisel becerilerde de yeterlilik kazanmayı hedeflemek gerekmektedir. Her şeyden önce, öğrencilerimizin başarıya ulaşmasında kendileriyle birlikte okul ve ailenin çocuğu desteklemesi ve yüreklendirmesi şarttır. Çocuğun motive edilmesi, zihinsel ve psikolojik açıdan başarı için yeterli bir birey olduğuna inanması gerekmektedir. Başarılı olacağına inandırılırsa bir öğrenci, başarılı olacaktır.
Bununla birlikte, kişisel sosyal becerilerden yoksun, yeterlilik kazanmamış çocuklar ne kadar yüreklendirilirse yüreklendirilsin, ders çalışırsa çalışsın başarıya ulaşmakta güçlük yaşayacaklar ve başarıya ulaşamayacaklardır. Çünkü dışarıdan taşıma suyla değirmen dönmeyeceği gibi, başarıda da, bireyin kendi varlığından kaynaklanan özgüven ve inancı eksikse başarılı olması mümkün olmayacaktır.
Bu nedenle, çocuğun psikolojik açıdan kendini güvende, huzurlu ve mutlu hissetmesi gerekmektedir. Elbette her şey her zaman mükemmel değildir, olmayacaktır da, fakat çocuğun psikolojik destek alarak kendini engelleyen engellenmişlik duygusundan kurtulması gerekmektedir. Çocuk her adım attığında bazı engeller çocuğu engelliyorsa, anne-babalar istediği kadar çırpınsın, öğretmen çırpınsın, çocuk çabalasın yine de istenilen sonuç elde edilemeyecektir.
Çünkü çok çalışsa da onu engelleyen sorunlar vardır. Bu sorunlar yüzündeki ben, sivilceler, başarılı olamayacağına olan inancı ve suçluluk duygusu, utangaçlık, yalnızlık duyguları, bir yakınını kaybetmenin getirdiği üzüntü, gelecek kaygısı, maddi sorunlar, özgüven eksikliği, sevilmediğini düşünme, değerli birisi olmadığına dair inançlar, sınavlarda aşırı heyecanlanma ve benzeri birçok problem çocuğu frenleyen kişisel, psikososyal sorunlardır.
Okul başarısında bireyi engelleyen takıntı, zaaflar ve sosyal yetersizlikler, öz saygı ve kendini ifade edebilme becerilerine yönelik yetersizlikler çocukların akademik başarısını olumsuz etkilemektedir. Yaşanılan sorunlar bireyin öğrenmeye yönelik açık bir tutum sergilemesine engel olmakta, potansiyelini tam olarak yansıtamamaktadır. Bu engellere karşılık ailelerin, öğretmenlerin tavsiyelerinin önemli olduğunu düşünsek de, bireyde kalıcı bir değişim ve gelişim yaşanmasına yeterli olmayacağını, olamayacağı aşikârdır.
Böylesi bireyi değiştiren ve geliştiren yaşantılar ancak ve ancak psikolojik bir yardımla, profesyonel bir el tarafından mümkün olabilmektedir. Psikolojik danışma, bireyin çok yönlü kendini tanımasına ve keşfetmesine, kendini anlamada, problemlerini çözebilme ve uyum sağlama gücünü artıran eşsiz, farklı ve özel bir yardımdır.
Profesyonel bir yardımla sorunlar buhar olup uçmayacak, mucizevî bir iyileşme olmayacak ama çocuğun kişisel farkındalığı artacak, sorunlarla yüzleşmeyi, kendini olduğu gibi kabul etmeye, güçlü ve zayıf yönlerini tanımaya yardımcı olacağı için, sorunları, kısa bir süre bir kenara bırakıp an’a, derse odaklanmaya fırsat verecektir. Çünkü ders derste öğrenilmektedir.
Bugün okullarımızda bu hizmeti veren psikolojik danışman/rehber öğretmen olarak görev yapan meslektaşlarımız bu hizmetleri yapmaktadırlar. Profesyonel bir çalışma alanı olan psikolojik danışma, tek taraflı değil, bireyin de değişime hazır ve istekli olması gerekmektedir. Bunun yanında aile de bu süreçte öğretmeni ve okul psikolojik danışmanı ile iletişim içinde olmalıdır. Hoşça kalın.
 

Bu yazı toplam 183 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.