1. YAZARLAR

  2. Dilek Bülbül

  3. Akçe’nin Gizlenmediği Mescit: Taş Mescit
Dilek Bülbül

Dilek Bülbül

Yazarın Tüm Yazıları >

Akçe’nin Gizlenmediği Mescit: Taş Mescit

A+A-

Konya'da Aksine Mahallesinde inşa edilen mescit, Sahip Ata Külliyesi yakınındadır. Taş malzemeden inşa edilmesinden ve yaptıran kişinin isminden dolayı “Taş Mescit” ve “Hacı Ferruh” gibi isimlerle de anılmaktadır. Fakat bazı yayınlara da inşaatına ilişkin bir rivayet dolayısıyla “Akçe Gizlenmez Mescidi” olarak geçmiştir. İbrahim Hakkı Konyalı’nın rivayetine göre Hacı Ferruh Efendi’nin Kayserili Mimar Ramazan Bin Güneş’e: “Bana her tarafı taştan öyle bir cami ve mektep yapacaksın ki, taşların arasına akçe dahi gizlenemesin, taşlar birbirine o kadar intizamla yapıştırılmış ve kenetlenmiş olsun” demesi üzerine inşa edildiği düşünülüyor. Hakikaten de bugün yapıya bakıldığında Gödene taşı ile kaplanan duvarlarda düzgün ve pürüzsüz bir yüzey dikkati cezbetmektedir.

Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Akçe Gizlemez Mescidi tek kubbeli olup, Selçuklu kervansaraylarındaki taş işçiliğine benzeyen bir işçiliğe sahiptir. Giriş kapısı ve kenar süslemeleri, mihrap ve minberinde bulunan motifleri ile de dikkati çekmektedir.

Mescit giriş kapısı üzerindeki beş satırlık Arapça kitabesinden yapının 612 H. - 1215 M. yılında, Selçuklu Sultanı İzzeddin Keykâvüs devrinde Hacı Ferruh bin Abdullah tarafından yaptırıldığı belirtilmektedir. Mescidin bânisi (yaptıranı) olan Hacı Ferruh Efendi’nin mezarı ise mescidin bitişiğinde yer almaktadır.

 

Bu yazı toplam 598 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar