1. HABERLER

  2. BURDUR

  3. Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Terörü Lanetledi
Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Terörü Lanetledi

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Terörü Lanetledi

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği, düzenledikleri ortak basın toplantısında Ankara’da ve Diyarbakır’da yaşanan saldırıların ardından terörü lanetledi. Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt...

A+A-

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği, düzenledikleri ortak basın toplantısında Ankara’da ve Diyarbakır’da yaşanan saldırıların ardından terörü lanetledi. Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, terörün hizmet edeceği yayınlardan uzaklaşılması gerektiğini söyledi.
Akdeniz Gazeteciler Federasyonu çatısı altında bulunan 10 Gazeteciler Cemiyeti ve Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı Ahmet Duran Yenigün’ün imzasıyla hazırlanan ortak açıklamayı Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni yaptı.
Türkiye’de yaşanan terör olaylarını kınadıklarını ve lanetlediklerini açıklayan Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, "Dün akşam Ankara’da tam da kalbimize yine bir terör saldırısı gerçekleşti. Bu sabah yine Diyarbakır’da terör saldırısı gerçekleşti. Son günlerde ülkemizin bölünmez bütünlüğüne yönelik terör saldırıları arttı. Bizler gazeteciler olarak, gazeteciler cemiyetleri olarak, duyarlı olmak zorundayız. Bugün Isparta, Burdur, Antalya ve yine merkezi Antalya olan Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanıyla birlikte ortak bir kınama, bir açıklama yapmak istedik. Bir kere şunun bilinmesini istiyoruz, terör bir insanlık suçudur, terör her nereyi hedef alırsa alsın, adres tanımamaktadır, çoluk, çocuk kadın ve masum inşaları, devletleri, milletleri katletmektedir. Dolayısıyla bizim ülkemizde de zor bir dönemden geçiyoruz. Her tarafımız ateş çemberine alınmış vaziyetteyiz, böyle bir zamanda ülkenin aydınlarıyla, gazetecileriyle yine ülkenin işadamlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, siyasetçileriyle herkesin bu meseleyi bir milli mesele olarak görmesi ve kenetlenmesi gerekiyor. Birlik ve beraberlik içinde olursak, terörün amacı gerçekleşmemiş olur" dedi.
BASIN KURULUŞLARINA SAĞDUYU ÇAĞRISI
Türkiye’de görev yapan basın kuruluşlarına ve gazetecilere sağduyu çağrısında bulunan Genel Başkan Yeni, "Bizler gazetecileriz, yayıncılarız, teröre hizmet edecek, terörün istediği yayınlardan uzaklaşmamız gerekiyor. Bunun basın özgürlüğü ile hiç alakası yoktur. Bugün bakıyoruz bazı yayın organlarında Ankara’daki hain saldırı, hiç görmezden gelinerek, başka bir mecra, başka yayınlar yapılmaktadır. Gazeteciler olarak bizi böyle bir dönemde son derece üzmektedir. O bakımdan bizler terörü lanetliyoruz, terörü kınıyoruz. Akdeniz Gazeteciler federasyonundaki tüm cemiyetler, hepsi bu açıklamamıza imza atıyor, 10 cemiyetimizin başkanı, temsilen de burada bölgemizdeki Burdur ve Isparta Gazeteciler Cemiyeti başkanlarımız buradalar. Gazeteciler daha da duyarlı olması gerekiyor. O anlamda biz terörün her türlüsünü şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin, silahlı kuvvetlerimizin, gece gündüz demeden milletimizin güvenliği için çalışan güvenlik kuvvetlerimizin yanındayız ve kesinlikle bu saldırıların son bulmasını istiyoruz. Devletimizin bu konuda ne yapması gerekiyorsa, arkasında durmak istiyoruz ve Ankara’daki saldırının faillerinin ipuçlarının yakalandığı ve bir takım bilgilere ulaşıldığını duymakta açıkçası bir tesellidir. Böylesine üzücü bir dönemde bir an önce bu canilerin, alçakların yakalanarak, adalete teslim edilmesi ve bu tür saldırılara karşı da herkesin duyarlı olmasını istiyoruz ve davet ediyoruz. Ortak açıklamamızı birlik ve beraberlik mesajı olarak değerlendiriyoruz. Bu ülkenin fertleri olarak, insanları olarak, ülkemizin bu tür manevi değerlerine yönelik saldırılara sadece haberci gözüyle bakmanın artık reel yaklaşımlar olmadığına inanıyoruz. O bakımdan bu tür açıklamaları, yurdun her köşesinde herkesin demokratik hakkını kullanarak, duyarlılık içinde yapmasının, teröre karşı ortak bir ses olacağı kanaatindeyim. Her gün şehit haberleri alıyoruz, artık bu şehit haberleri vermeyi bir alışkanlık haline getirmekten, insanları buna alıştırmaktan da imtina etmemiz gerekiyor" dedi.
"TBMM’DE TERÖRÜ DESTELEYEN YAPI, ORTADAN KALDIRILMALIDIR"
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AK Parti, CHP ve MHP Gruplarının imzasının yer aldığı ortak deklarasyona, HDP Grubunun imza atmamasına dikkat çeken Genel Başkan Mevlüt Yeni, TBMM’de terörü destekleyen unsurların veya yapıların temizlenmesi gerektiğini vurguladı.
Genel Başkan Yeni şöyle konuştu, "Bir ya da beş hiç fark etmez, bizim insanlarımız şehit olan, terörden kaybettiğimiz şehidimiz bizim insanımız, burada ülkenin ekonomisi, iç siyaseti, bağımsızlığı, Misak-ı Milli sınırlarımız hedef alınıyor. Bütün bunların artık siyaset kurumlarının da Ankara’da çözüm üretmek üzere TBMM’ye seçtiğimiz siyasetçilerin de artık siyasi kimliklerini, siyasi egolarını bir kenara bırakıp, memleket meselesi olarak görüp, teröre karşı en azından bir ortak şemsiye oluşturup, hep birlikte haykırmalıyız, hep birlikte hangi düşüncelere, hangi siyasi fikir olursa olsun, birlik olmak zorundayız. Bugün TBMM ortak bir deklarasyon imzaladı. Bir parti buna imza koymadı. Bir partinin bu terörü kınayan bildiriye imza koymaması demek, terörü desteklemesi demek. O zaman Ankara’daki saldırının arkasında kimlerin olduğunu da görmüş oluyoruz. Bizim kanımıza dokunuyor, vatandaş olarak da dokunuyor. Yani ülkenin bizim vergilerimizden, bizim ödediğimiz kuruş kuruş vergilerden maaşlarını alan TBMM’deki ve doğuda birçok vatandaşın elektrik ve su parasını ödemediğini biliyoruz. Bunlar bizlerin ceplerinden, bizlerin vergilerinden ödenecek hem sonra bizim canımıza kast ederek, milletimizi, vatandaşımızı katledeceksiniz sonra geleceksiniz devletin kasasından maaşlar alacaksınız, paralar alacaksınız. Burada bir tezat var, burada bir yanlışlık var, yani terörü Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında savunan milletvekilleri var, neyi bekliyor Türkiye, kimi bekliyor, daha kaç insanımızın ölmesi gerekiyor. ’Artık yeter’ demek lazım, onun için gazeteciler olarak, biz habercileriz, evrensel gazeteciliğin kuralları var ama biz de insanız, bizim de yaşama hakkımız var. Bizler birer sivil toplum örgütleriyiz. Türkiye’nin önemli gazetecilerinin, yazarlarının, çizerlerinin yer aldığı kurumları temsil eden dernekleriz, onun için bunlar gazeteci örgütü, sizde gazeteciliği yapın demek, yok artık böyle şeyler, o bakımdan yurdun her köşesindeki sivil toplum kuruluşları artık duyarlı olmak zorundadır, bugüne kadar duyarlı davranmıştır da, onu da altını çizmek istiyoruz ama bundan sonra sesimizi daha çok gür çıkarmak durumundayız diye düşünüyorum. Terörün kesinlikle adresi yok. Terör Ankara’da, en sıkıntılı dönemimizde, en kritik yerde can evimizden vurdu bizi. Onun için artık klasik saldırı halinden çıkarak, devletin tüm gücüyle, var gücüyle bütün her şeyi ortaya koyması gerekiyor. Her nerede taviz veriliyorsa da teröre karşı bunların önünün kesilmesi gerekiyor. Buna önce Meclis’ten başlamaları gerekiyor, Meclis’te teröre her gün dokunulmazlık zırhı altında destek veren, terörü hortlatan ve terörü Ankara’ya, başkente davet eden unsurları, yapıyı, ortadan tamamen kaldırmak gerekiyor"
Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği’nin düzenlediği ortak basın toplantısına Akdeniz Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı Ahmet Duran Yenigün, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Tortop ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.