1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “AKIL BİLGİYE ULAŞMADA BİR GÜÇTÜR”
“AKIL BİLGİYE ULAŞMADA BİR GÜÇTÜR”

“AKIL BİLGİYE ULAŞMADA BİR GÜÇTÜR”

Konya Aydınlar Ocağı’nda, İmam Mâturîdî’yi  Kur’an ve akıl kaynağında ele alarak anlatan Prof. Dr. Ramazan Altıntaş: “Maturidî, akıl bilgiye ulaşmada bir güçtür. Akıllı adam ‘Allah ile bağ kuran adam’ demektir” diyor.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı’nda, İmam Mâturîdî’yi  Kur’an ve akıl kaynağında ele alarak anlatan Prof. Dr. Ramazan Altıntaş: “Maturidî, akıl bilgiye ulaşmada bir güçtür. Akıllı adam ‘Allah ile bağ kuran adam’ demektir” diyor.
Konya Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen sohbette, Ebu Mansur el-Mâturîdî’yi anlatmadan önce “ehli sünnet vel cemaat” hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, bunun mezhepler üstü bir çatı anlamına geldiğini ve mezheplerin bu çatının altında toplandığını belirterek “Ehli sünnet vel cemaat dediğimiz şey bir mezhep değildir. Yâni mezhepler üstü olan bir üst çatı anlamına gelir ki, aslında mezhepler bu çatının altında yer alır. Ehli sünnet vel cemaatin iki reisi vardır. Bunlardan birisi İmam Maturidi, diğeri de Ebul Hasan el-Eşarî’dir” dedi. “İmam Maturidi Özbekistan sınırları içerisinde bulunan Semerkant ilinin Maturid köyünde miladi olarak 854 yılında dünyaya geliyor ve 944’de ölüyor. Yaşadığı dönem ise Abbasi Devleti’nin parçalanmaya başladığı ve yeni beyliklerin kurulduğu bir dönemdir’dedi

İLİMLERİN ALTIN ÇAĞINI YAŞADIĞI YER…
Semerkant’ı “Dini akımlar ile felsefî gurupların çok olduğu ve İslâmî ilimlerin altın çağını yaşadığı bir yer” olarak ifade eden Altıntaş, bu ilimler içerisinde tefsir, fıkıh, hadis, kelâm ile tıp, uzay bilimleri astronominin de olduğunu söyledi. 

AKIL BİLGİYE ULAŞMADA BİR GÜÇTÜR
“Kitâbü’t- Tevhid’de Maturidî, taklide dayalı bir dindarlığın çok fazla yararlı olmadığını da ifade ediyor. Değerli olan bilgi vasıtaları üçtür diyor. Bunlardan ilki beş duyu organıdır. Göz, kulak ve akıl sayılarak buna bilgi kovası deniliyor. Göz ile kulak bilgiyi alır, akıl da sentez eder diyor. İkincisi ise akıl. Akılın kelime anlamı bağ kurmak demektir. Akıl yanlış bir iş yapmaya engel olan demek.  Kâfirler ve Allahsızlarla ilgili olarak Maturidî, onlara dahî adam, zeki adam, IQ’sü yüksek adam diyebilirsiniz. Ama akıllı adam diyemezsiniz diyor. Niye? Çünkü, “Akıllı adam ‘Allah ile bağ kuran adam’ demektir” diyor. M. NURİ KEKLİK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.