1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Akılcılık Ve Kadercilik
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Akılcılık Ve Kadercilik

A+A-

Önce şunu bilelim.Aklını kullanamayanların felaketlere uğraması kaçınılmazdır.
Adını ne koyarsanız koyun,
İster facia deyin,
İster kaza deyin,
İster ihmal var deyin,
İster İhmal yok deyin.
İster kadercilik deyin.
Bence bu faciadır ve 300 den fazla can telef olmuş, insanlar ekmek kavgasında, şehit olmuşlardır.
Yine bizde adettir.
Faci, kaza veya benzeri şeyler yaşadığımızda yanarız, tutuşuruz. Yüreklerimiz dağlanır. Yöneticiler biraz hamaset yapar. İktidar “Yaralar sarılacak “ der.
Sonra da hamasi nutuklar, iç siyaset malzemesi yapılacak sözler ve yangın söndü mü herkes, her şeyi unutur.
Hani bizde bir söz vardır:
“Ateş düştüğü yeri yakar !”
Bence bu ateş düştüğü yerlerden çok farklı yürekleri de yaktı. Allah bize, Milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.
Şöyle yazılana, çizilene ve beyanatlara, TV’deki proğramlara,her doğal afet sonrasında olduğu gibi Manisa Soma'daki maden kazasında da uyutma ve uyuşturma operasyonu sürdürülmektedir.Kimi göstermelik üzüntüde, kimi çarpıtmada, kimi olayı soğutma çabasında, kimi din istismarında, kimi toplumu germekte, kimi toplumun gazını alma ve yumuşatmada.
Yüzyıllar boyu insanlar gerek kendileri gerekse yaşadıkları içiçe oldukları doğayla sağlıklı yaşama arayışı içinde olmuşlardır.
Öğrenmeye, anlamaya, düşünmeye, sorgulamaya dayalı akılcı yaklaşımlarla, beş duyu ile deney ve gözlemlerle gerçeği ortaya çıkarma, çözüm bulma çabaları ile bilim dalları gelişir.
Akılcı düşünme ve pozitivist bakışa dayalı tecrübe birikimi ile doğayla uyumlu yaşam ortamı geliştirmişlerdir.
Aklı ve bilimden yoksun yüzyıllar öncesinin hurafelerine göre düşünen kesim için ise en güçlü uyuşturucu, tüm pislikleri örtbas etmek için gereken en mükemmel yatıştırıcı olarak din’i kullanmaya çabalamışlar ve çabalamaya da devam etmektedirler.
Tedbir denen bir şey var. Tedbir takdiri bozar diye bir söz var. Eğer din ise, İslam dini Yüce Allah’ın en son dinidir ve Türk Milleti de bu dine inanmış bir topluluktur. Avrupa’da yaklaşık 50 yıldır maden kazası yoktur. Onlar da inanıyor ama, Hırıstiyanlığa…Onların başına neden böylesi felekat gelmiyor. Kimse saptırmasın. Hıristiyanlık iyi falan demiyorum. Tövbe haşaaaa…
Benin anlatmak istediğim şey başka…
Ne yazık ki din; doğa olaylarına karşı teslimiyetçi öngörüler içermemesine rağmen din istismarcıları dini kullanmaktan çekinmemişlerdir.
Eğitimsiz, bilgisiz, çaresiz, sıradan insanları kontrol etmek için mükemmel bir araç olan din yine istismar aracıdır.Ateş, duman ve zehir ortamında insanlar acılarıyla yaşlarken; bazıları bunlar olağan şeyler diyor, ölüm ve kaza bu işin fıtratında var diyebiliyor, 1800′lü yıllardan örnekler verebiliyor. Sene 2014 efendiler. Sene 2014…
Söyleyecekseniz başka şeyler anlatın. Yüreğimiz yanıyor.
Onlar; maden işletmeciliğinde; çağdaş dünya’da ne gibi bilimsel çalışmalar yapıldığını, önlemler alındığını, konuşmuyorlar yazmıyorlar, tartışmıyorlar.
İslam ülkelerine bakın, katliamlar, hırsızlıkları, yolsuzluklar, doğal felaketler var. Ne yapıyorlar, takdiri ilahi diyip şeytani yöntemlerle üstünü kapatıp, uyumaya bırakıyorlar. Mesela Suriye’de, Mesela Irak’ta , Mesela Mısır’daki olaylara da o zaman “Kader” mi diyelim ?
İslam ülkelerindeki her felaket; bilimsel araştırma konusu edilmiyor.
İslamiyet’in kutsal kitabı Kuran’da; akıl etmiyor musunuz, düşünmüyor musunuz, ders almıyor musunuz ayetleri varken, din allemeleri, din’i teslimiyetçiliğe ve e kaderciliğe mahkûm etmişlerdir.
Onlar ki; nedeni, niçin araştırmayan sorgulamayan insanların beyinleri kilitlemişlerdir.Onlar ki; her felaketin ardından kitleleri uyuşturmaya, devam ediyorlar. Bu dünyada ve öte dünyada da karşılığını göreceklerdir.İş kazaları; iş güvenliğinin yeterli olmadığı, meslek bilgisizliğin, ihmalkârlığın, ilgisizliğin, suiistimallerin olduğu iş yerlerinde olağandır.Günümüz teknolojisinde bu gibi iş kazalarına mesleki facia, mesleki katliam denir.
İş sağlığı ve iş güvenliğin çok iyi olduğu iş yerlerinde; bu boyutlarda iş kazaları meydana gelmez. İhmal olmasa, denetimler düzgün yapılsa, işçinin hayatı sudan ucuz olmasa bu felaket yaşanmaz.
Yeni teknolojiler; dikkatli planlamalar, felaketleri azaltmıştır. Dünya’da iş kazaları oranları süratle düşmektedir.
İnsanlar bu çağda eceliyle ölmeyi bile başaramıyorlar.
 

Bu yazı toplam 189 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.