1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Aklınızda Olsun!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Aklınızda Olsun!

A+A-

Geçen günlerde bir ziyarette birkaç emekli büyüğümüz ile aynı havayı teneffüs edip sohbet etme fırsatı buldum. Temmuz maaş zamları dönemine de denk gelince torun torbadan sonra konuşacak bir mevzu kalmayınca gündem emekli maaşları ve üzerine gelen zam oranları oldu.

Neticede kimin ne kadar maaş aldığından tutun da orada olmayan birkaç emeklinin de gıyaplarında aldıkları maaşlardan yola çıkılarak gelen zam oranı konusunda uzun müzakereler sonucunda bir antlaşmaya vardık! Yanlarında en genç de ben olduğum için söylenen sayıları ve rakamları hesap makinesi yardımıyla hesaplayıp sonuçlandırmak bu fakire düştü. Emekli maaşlarını da hallettikten sonra sıra hükümeti kurup meclisi açmaya geldi. Hemen hemen herkes benzer görüşlere sahip olduğu için hükümeti de kurmakta güçlük yaşanmadı. Allah’tan detaylarda farklı düşüncelere sahip olunsa da mutabık kalınan konu çok olduğu için hükümeti kurup güvenoyu oylaması yapılıp göreve başlatıldı!

Aklınızda olsun, biraz mürekkep yalamış iseniz çevrenizdeki emeklilerden maaş zammı hesaplanması talepleri gelebilir. Bu nedenle haberleri takip etmeye ve zam hesaplaması yapmayı öğreniniz. Çünkü sizden istenen hesaplamaları yapamadığınızda ki ben herkesin yapabileceğini düşünmekle birlikte bir hatırlatmada bulunmaktan da geri duramayacağım. Çünkü kem küm ederseniz bulunduğunuz ortamdaki şüpheli şüpheli bakan yüzlerle göz göze gelebilirsiniz! Sonra allame-i cihan olsanız da kar etmiyor!

Uzun yıllar çalışmış şimdi dinlenme modunda olan yorgun bedenlerin daha sonraki gündem maddeleri ileriye dönük olmaktan daha çok geçmişe dönüktür. Genç iken geleceğe dair hedeflerini konuşan insanoğlu ilerleyen yıllarda da geçmişin ihtişamını ve gücünü hatırlayıp, hatırlatıp yâd etmektedir. Tabii onların sayısı çok olduğu için ben de onlara uydum. Bu zamanda aramızdan ayrılıp gitmiş olanları da unutmadık! Onlara da yüce Allah’tan bir rahmet dinledikten sonra yaşanmış acı tatlı hatıraları konuştular ben de dinledim. Aslında anlatılanları defalarca konuşmuş olduklarına da eminim ama hem kendilerine hem de bize hatırlatıp unutulup gidilmesine gönüllerinin razı olmadığını düşünüyorum.

Siz siz olun çevrenizdeki büyükleri ve yaşlıları daha sık ziyaret etmeye çalışınız. Çünkü geçmişe dair hafızalarımızda büyüklerimizin yaşadıklarını ve hatıralarını öğrenip dersler çıkarmak gerekir. Çünkü herkesin yaptığı hataları yapacak kadar ne zamanımız ne de lüksümüz oluyor. Benim de dikkatimi çeken bir konu var ki büyüklerinin, anne babalarının yaşadığı olayları küçümseyip eleştirenlerin aynı hadiselerle sınandığını düşünüyorum. Çünkü başkalarının özellikle yakınlarımızın yaşadığı olaylarda geliştirdiği tutumların, başımıza geldiğinde daha iyisini yapabileceğimiz konusunda tereddüt içerisindeyim. Bu nedenle insanlar hakkında bir kanaate varırken onların içinde bulundukları koşulları ve referans çerçevelerini dikkate alalım. Selam ve dua ile...

Bu yazı toplam 501 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.