1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. AKRANDAN ÖKSÜZ, TEKNOLOJİDEN IRAK  
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

AKRANDAN ÖKSÜZ, TEKNOLOJİDEN IRAK  

A+A-

Herkes gibi bende, aklımın erdiği ilk yıllardan itibaren, karşılaştığım hadislerin, yaşadığım olayların, içinde bulunduğum ortamların ve her geçen gün artarak devam eden müthiş değişikliklerin tesiri ile ve bunlarla birlikte gelişen yeni hayat tarzına yeni iletişim araçlarına yeni insani ve toplumsal ilişkilere ayak uydurmakta güçlük çekiyorum. Halbuki ki ben akranlarımın çoğuna göre yenilikleri takip etme konusunda bayağı ileri biriyim. Ama buna rağmen yeni dönemin getirdiği sosyal ve toplumsal algıları anlamakta zorlanıyorum.  Teknoloji ve iletişimdeki yeni gelişmeler o kadar hızlı kadar farklı ki, bizim gibi dünyaya geldiğinde en ileri teknolojik alet olarak bataryalı radyoyu gören kuşak, küçük bir aletin(akıllı telefon)  içinde telefon, radyo, tv, kamera, teyp … Gibi birçok iletişim aracını içinde barındıran bir aletle karşı karşıya.
Sadece bunlar mı yenilikler? Hayır. Günümüz insanı o küçücük cep telefonu ile ticaret yapabiliyor, bankacılık işlemlerini geçekleştiriyor, bankasındaki parasını bir bankacı gibi istediği şekilde yönetiyor. Gençler ise “maazallah” bağımlı olup onunla hem oyun oynuyor hemde sürekli birileri ile mesajlaşıyor.  Şu manzaraları bir hatırlayın: Eskiden insanlar maaş almak için elinde banka cüzdanı ile banka önlerinde sabah erkenden kuyruğa girip maaş için sıra beklerlerdi. Askerdeki oğluna mektup yazar bu mektup birkaç hafta içinde oğluna ulaşır cevabı da yine aynı sürede geri gelirdi, tabi kaybolmadıysa. Gurbetteki, askerdeki, sıladaki insanlar birbirlerine fotoğraf falan göndermezdi. Çünkü bunun için çarşıya gideceksin, poz vereceksin, sonra Fotoğrafçı sana bir gün belirleyecek o gün o resmi alıp postaya verip göndereceksin… Çocukluğu gençliği böyle yaşamış bir insana şimdi, “ bak Ali amca askerdeki torunun Mehmet’le, canlı olarak onu görerek konuşturayım mı dersen ve bunu da yaparsan… Bu hal o insana neler düşündürür. Onun ruh hali nasıl bir değişime uğrar.  
Evin tüm su ihtiyacını 100 metre ilerideki çeşmeden getirip karşılayan bir insan, şimdi evinin içinde tuvalette, banyoda, mutfakta suyu istediği anda açıp kullanabiliyorsa, evini ısıtmak için her odaya soba kuran, aydınlatmak için gaz lambası yakan, şehre gitmek için ya yaya, ya at eşekle, veya kamyon üzerinde seyahat eden biri, (yani bizim kuşak)  bu gün kalorifer ile ısıtıyorsa evini, doğal gaz ile pişiriyorsa yemeğini, avizelerle aydınlatıyorsa odalarını… Bu devasa değişim onları nasıl etkiler?  Gelişmiş ulaşım araçlarından (uçak hızlı tren)   faydalanırken neler düşünür? Daha dün sayılacak bir dönemde,  köye gelen kamyonu görünce canavar görmüş gibi dağlara kaçan insanlar, bu gün modelli arabalarla otobanlarda seyahat ediyorsa,  dün radyoyu dinlerken ;”bunun içinde adam var ” diyen bir insan,  bu gün elindeki akıllı telefonla tüm dünya ile iletişim kurup, radyo dinleyip tv seyredip, istediği anda fotoğraf,  video çekip,  istediği kişilere anında ulaştırıyorsa…  Çok büyük bir değişim olmuş demektir.  
Tüm bunları yaşayan bizim jenerasyondan bazılarımız bu yeni duruma ayak uydurdu çoğumuz ise bigâne kaldı. Bunlar aslında faydalı gelişmeler. Lakin bu gelişmeler beraberinde bazı tehlikeleri de getirdi; gençlerdeki hareketsizlik, her alanda işlerin makineler ile yapılması sonucu ( bankamatikler binlerce memurun yapacağı işi yapıyor)  meydana gelen işsizlik ve her şeyi çok hızla yapabilen insanların ruhlarında oluşan acelecilik,  sabırsızlık;  sosyal medya vasıtası ile yayılan/yapılan iftiralar, dedikodular… Ve bu günahların oluşturduğu kirli ve bereketsiz bir manevi hayat.
Bizler akrandan öksüz, teknolojik gelişmelerden bizar bir nesiliz. Rabbım encamımızı hayreylesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.