1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Akrep İmparatorluğu
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Akrep İmparatorluğu

A+A-

Covid 19 nerde çıktı, kime yaradı, kimleri mahvetti?

Önce Dünyadaki devletlere/ülkelere değişik açılardan bir göz atalım:

A-   Dünya Ekonomi Sıralaması: 

1- Amerika Birleşik Devletleri

2 Çin Halk Cumhuriyeti

3 Japonya

4 Almanya

5 Birleşik Krallık

6 Fransa

7 Hindistan

8 İtalya

9 Brezilya

10 Güney Kore…

Türkiye 19.Sırada   

B-  Topraklarının Büyüklüğü Açısından Devletler:

Rusya, Kanada, Çin, ABD, Brezilya,

Avustralya Hindistan, Arjantin, Kazakistan, Sudan

Cezayir… Türkiye 37. Sırada.

C-    İhracat Sıralamasına Göre Devletler:   

1-ÇİN, ABD, ALMANYA, JAPONYA, GÜNEY KORE, FRANSA, HONKONG, HOLLANDA, İTALYA, İNGİLTERE, KANADA, MEKSİKA, SİNGAPUR, BAE… TÜRKİYE 28.Sırada

8 milyara yaklaşan nüfusu,  193 devleti ile dünyamızın birkaç konudaki sıralamaları (yaklaşık rakamlarla) yukarıda yazdığımız gibi.

DÜNYANIN UMUMİ MANZARASI

İnsanlık tarihi ile birlikte insanlar, devletler bazen barış, bazen savaş, bazen bolluk bazen yokluk, bazen adalet bazen zulüm ile karşılaştılar. Güç bazen Asya’da oldu, bazen Avrupa’da Amerika’da… Dünyaya bazen Müslümanlar hükmetti, bazen Hristiyanlar, bazen garip garip dinlere mensup milletler (mesela Moğollar,  Romalılar, Büyük İskender İmp. Atalarımız Hunlar) Son iki yüzyıldır da İngiltere ve ABD, dünyanın Jandarmalığını/ağalığını üstlenmiş durumdalar. İnsanlar/aileleri arasındaki güç dengesi nasıl biteviye el değiştiriyorsa dünyadaki hükümranlıkta öyle el değiştiriyor. Nerde o koca Roma, Büyük Osmanlı, namlı Selçuklu, haşin Moğol! Hepsi de gittiler tek tek gidenler gibi. Şimdi sıra kimde?  

CORONA’YI NASIL GÖRMELEYİZ?

Çin’de çıkan ve dünya devletlerinin önemli bir bölümünü etkisine alan Covid Virüsünün zarar vermediği ülke, devlet var mı? Yok. Fakirler de yıprandı zenginler de, Müslümanlar da yıprandı Hristiyanlar da, Ateistlerde,  Uzak Doğu Dinlerine Mensup (Çin, Hindistan, Japonya) insanlarda. Sıcak Bölgelerde perişan oldu, soğuk iklimlerde. Nasıl oldu da gözle görülmeyen bir virüs bu kadar etkiledi tüm dünyayı? Nasıl dize getirdi Çin’i, Amerika’yı, Almanya’yı?   

SAVAŞ DEVLETLERLE KÜRESELCİLER ARASINDA

Tüm devletlere ve tekmil milletlere zarar veren bu virüsten kimler yararlandı? Hem derin/Analitik düşünme hazinesinden mahrum olduğumdan, hem de güçlü bir hafızaya ve düşünme kabiliyetine malik bulunmadığımdan dolayı, komplo teorilerine pek inanmaz ve bu gibi düşüncelere hep mesafeli davranırdım. Korona hadisesi bu konudaki pozisyonumun devinmesine sebep oldu. Çünkü Virüsün zarar vermediği ülke, devlet, millet, kıta, yok. Din, mezhep, etnik yapı yok. “Çok iyi oldu, bu iş bize yaradı/yarayacak” diyen de yok. Geriye ne kalıyor? Şu kalıyor: “Dünyadaki kavgalar, mücadeleler, savaşlar (ekonomik, biyolojik, stratejik, ideolojik)artık devletler,  kıtalar, milletler, dinle arasında değil! Ya kimler arasında?  Devletler, milletler ve dinler bir tarafta, ‘dünyayı biz yöneteceğiz, devletler de kim? Milletlerin, dinlerin, ırkların ne önemi var’ diyen ve “Küreselciler ” diye adlandırılan kişi, kurum ve aileler arasında.

HAYAL DEĞİL HAKİKAT

Son yıllarda bu ve buna benzer yaklaşımlar, düşünceler bana hayal gibi gelirdi. Lakin son virüs olayının cereyan ediş tarzı ve etkisi, gidişatın bir komplo değil hakikat olduğunu gösteriyor. Dünyadaki tüm devletler, tekmil milletler zarar gördü. 8 milyar insanın yaşadığı dünyada Virüsten ölenlerin sayısı 350 bin civarında iken bunu abartılı bir şekilde lanse edip insanlığı adeta esir etmek… Sayı ile etki arasındaki uçurumu görünce son teoriyi bende kabulleniyor ve şöyle düşünüyorum: Artık dünyada savaşlar devletler, dinler, arasında değil;  devletlerle,  (kendilerini dünyanın efendisi olarak gören sayıları az, etkileri çok)  bir grubun arasında olacak. Kısaca savaş ( yazmaya başladığım kitabın adından mülhem)  ‘Akrep İmparatorluğu” ile Dünya devletleri arsında olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum