1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Akşam Ezanı!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Akşam Ezanı!

A+A-

Değişen hayatın içinde birey tutum ve davranışları da önemli ölçüde değişmektedir. Bir zaman doğru kabul edilen bir şey, bir süre sonra yanlış kabul ediliyor, hatta önce doğru kabul edilip sonra yanlış kabul edilen şey, bir süre sonra tekrar doğru kabul ediliyor.
Böylesine karmaşık, belirsizliğin, hızlı bir değişimin olduğu günümüzde ebeveyn tutum ve davranışları da büyük ölçüde değişti, ya da değiştirildi. Eski alışkanlıklar terkedilmeye, unutulmaya çalışılırken yeni alışkanlıklar, yeni doğru ya da yanlış tutum ve davranışlar da kendine yer bulmakta ve kabul görmektedir.
En belirgin ve sarsıcı değişiklik ise aile yaşamı ve çocuk terbiyesi üzerine oldu. Eskiden anne-babalar, ne iletişim seminerleri, ne psikoloji eğitimleri ya da kitapları okudu ne de televizyonda böylesine uzmanları dinleme fırsatları vardı. Sınırlı imkânlar vardı, televizyon ve radyo yoktu, savaştan çıkmış bir milletin, darbeler ve vesayetler nedeniyle, toparlanamadığı uzun yıllardan bahsediyoruz.
Ne eskiye abartılı bir iltifat, ne de yeniliklere karşı olmak gibi bir tutum takınmak zorunda değiliz. Sadece eski ile yeniyi kendi şartlarında kıyaslamak ve fotoğrafını çekip, toplumsal değişim ve gelişmeleri anlamak gerekmektedir. Çünkü anlaşılmayan, belirsiz olan değişimler insanları tedirgin eder ve muhtemel sorunlara önleyici tedbirler alma gerekliliği vardır.
Ebeveynler, eskiden daha spontan ve öğrenme ve deneyime fırsat veren koruyucu da olmayan bir tutum sergilemekte idi. Çocuk, sabah, kahvaltısını yapınca ya okula gider, ya da sokağa çıkar, belki yemek vakitlerinde gelir eve, akşama kadar sokakta mahalle arkadaşları ile oynar, sosyalleşirdi. Mahallenin büyüklerinden delikanlılık üzerine nasihatler de mutlaka almış olur, varsa örnek aldığı birkaç kişi onlar gibi olmaya çalışırdı. Ne zamana kadardır sokağın vakti, akşam ezanına kadardır.
Akşam ezanı, geleneksel kültürümüzde önemli bir zaman dilimidir. Akşam ezanı, babanın işten geldiği, yemeğin hazır olduğu, havanın karardığı ve sokağın artık güvenilir olmadığının da bir habercisidir. Akşam gezenin ayağına bulaşan tavuk pisliğinden bir dizi öğüt ve tavsiye öğretici ve terbiye edici de olmaktadır. Kültürel alışkanlıklar hep yanlış gibi değerlendirilir, kategorik olarak karşı çıkmak ya da doğru kabul etmek yerine iyi alışkanlıkları devam ettirmek, yaşatmak ve zenginleştirmek gerekmektedir.
Günümüzde ise, anneler daha bilgili ve daha duyarlı olmaya çalıştıkça daha çok sorunla da karşılaşmakta ve sorunların üstesinden gelmekte güçlük yaşamaktadırlar. Bilgili ve gayretli olmaya yönelik çabalar çok olumlu ve desteklenmesi gerekirken, çocukları anlamaya yönelik aşırı çaba ve gayretler çocukların lehine değil de aleyhine olduğunu söylemek pekâlâ mümkün olabilmektedir.
Burası çok önemli bir husus aslında, çocukların ihtiyaçlarını karşılamak, anlamak için gösterilen aşırı gayret ve çabalar çocuklardaki özgüven ve girişimciliğe, özerkliğine zarar vermektedir. Çocuklara, yaşlarına uygun ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçebilecek kadar ihtiyaçlarını, ihtiyaç hissedecek zamanı tanımak gerekmektedir. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 357 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.