1. HABERLER

  2. SPOR

  3. AKŞEHİR 4. xc open türkiye yamaç paraşütü mesafe şampiyonası 12 ağustosta başlıyor
AKŞEHİR 4. xc open türkiye yamaç paraşütü mesafe şampiyonası 12 ağustosta başlıyor

AKŞEHİR 4. xc open türkiye yamaç paraşütü mesafe şampiyonası 12 ağustosta başlıyor

Konya’nın Akşehir İlçe Kaymakamlığı, Akşehir Belediyesi, Uluslararası Hava Sporları Federasyonu (FAI) ve THK Akşehir Sportif Havacılık Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği Akşehir XC Open Türkiye Yamaç Paraşütü Mesafe Şampiyonası ve Eğitim Yarışması 12-14 Ağu

A+A-

Akşehir’de yapılacak bu yarışmaya Türkiye’nin birçok ilindeki havacılık kulüpleri, üniversitelerin havacılık toplulukları ile ferdi yarışmacılardan oluşan toplam 120 yarışmacının katılması bekleniyor. 2013 yılından bu yana Akşehir’de geleneksel hale gelen organizasyon uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından kategori 2 (cat 2) onayı ile belgelendirilip uluslararası bir boyut kazandı. Akşehir’deki yarışma belirli bir seviyeye gelmiş pilotlara hem yarışma ortamı hem eğitim ortamı hem de puanlama ve sertifika yükseltme olanağı sağlıyor. Akşehir de konaklama, ulaşım ve sağlık imkanlarının çok iyi olması, şehrin geniş bir ovaya sahip olması, Akşehir’i yamaç paraşütü sporu için elverişli kılıyor.

THK Akşehir Sportif Havacılık Kulübü Başkanı Hüdaverdi Bozdağ, “Akşehir Gölü’nün Sultan Dağlarımızın kuzeyinde yer alması ve önünde hiçbir doğal engel bulunmaması nedeniyle sürekli rüzgarın olmasını sağlıyor. Dağlarımızın da sıradağ olması uçuşu kolaylaştırıyor. Ovalarımızın genişliği ve arazi yapısının uygun olması dolayısıyla Akşehir’de yapılan bu yarışmalar katılacak pilotlar içinde cazip hale geliyor. 12 Ağustos’ta başlayacak organizasyonda ilk gün antrenman uçuşları gerçekleştirilirken 13 ve 14 Ağustos’ta yarışma uçuşları yapılacak” dedi.
Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir’in tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra doğal şartları ile de birçok spor dalına uygun olduğunun altını çizerek “Akşehir’imiz; dağcılık sporları olan tırmanış ve yürüyüş (treeking) sporlarının yanı sıra avcılık sporu ve son yıllarda bu spora uygun şartları sağladığı için yamaç paraşütü sporu içinde en uygun yerlerden birisi haline gelmiştir. Sultan Dağlarımız Yamaç Paraşütü için oldukça elverişli bir konumdadır. Bu amaçla gerek THK gerekse çeşitli üniversitelerimizin dağcılık kulüpleri zaman zaman şehrimizi ziyaret ederek, dağlarımızın bu elverişli konumundan yararlanmaktadır. Bu potansiyelin ülkemizde ve uluslararası boyutta tanıtılarak değerlendirilmesi şehrimiz için büyük önem taşımaktadır. Belediye olarak şehrimizin bu potansiyelinin tanınması amacıyla katkı sağladığımız Akşehir XC Open Türkiye Yamaç Paraşütü Mesafe Şampiyonası ve Eğitim Yarışması’nda yarışacak tüm sporcularımıza şehrimize hoş geldiniz diyerek şimdiden başarı diliyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.