1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Akşehir Belediyesi Engelli Vatandaşları Sevindirdi
Akşehir Belediyesi Engelli Vatandaşları Sevindirdi

Akşehir Belediyesi Engelli Vatandaşları Sevindirdi

Konya’nın Akşehir İlçe Belediyesi tarafından “Engelsiz Hayat Projesi” kapsamında engelsiz yaşam için ilçe genelinde belirlenen ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara akülü engelli aracı ile tekerlekli sandalye dağıtımı yapıldı.Akşehir...

A+A-

Konya’nın Akşehir İlçe Belediyesi tarafından “Engelsiz Hayat Projesi” kapsamında engelsiz yaşam için ilçe genelinde belirlenen ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara akülü engelli aracı ile tekerlekli sandalye dağıtımı yapıldı.
Akşehir Belediyesi, Hayırsever işadamı Ali İhsan Ünal ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla temin edilen araçların dağıtımı ile Ahilik heykelinin açılış töreni Nasreddin Hoca Meydanı’nda gerçekleştirildi. Törene, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, AK Parti İlçe Başkanı Abdullah Bahadır Örs, ilçe protokolü, Belediye Meclis Üyeleri, engelli araçlarını alacak vatandaşlar ve aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Törende açılış konuşmasını yapan Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Faruk Başoğlu bir milleti millet yapan ögelerin başında inançları, ahlakı ve değerleri geldiğini belirterek, "Değerleri kuvvetli olan milletler saldırılar karşısında sarsılmaz dimdik ayakta durur. İş ahlakı da milletçe bizim sağlam değerlerimizden bir tanesidir” diyerek ahilik kavramının önemini anlattı.
"BUGÜNE KADAR 250 ARAÇ DAĞITMIŞ OLACAĞIZ"
Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, belediye olarak Milletvekili Mustafa Baloğlu’nun belediye başkanlığı döneminden başlayarak bugüne kadar birçok kez engelli aracı dağıtımı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bugün altıncısını yapacağımız engelli kardeşlerimize akülü araç ve tekerlekli araç dağıtım geleneğini, bizlerde sürdürmeye devam ediyoruz. Bugün dağıtılacak araçlarla birlikte bugüne kadar yaklaşık 250 araç dağıtımı gerçekleştirmiş olacağız. Bugün 23 kardeşimize akülü araç, 3 engelli kardeşimize de tekerlekli sandalye vereceğiz. Bu araçların servis hizmetleri ve aküleriyle ilgili servislerini vermeye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz. Bir ülkenin, bir toplumun gelişmesi bütün bireylerinin üretime katılmaları ile olur. Engelli kardeşlerimizin üretime katılmaları, kabiliyetlerini ortaya koymaları, onlarında ülkemizin yücelmesi için katkı sağlamaları anlamında esas onlara engel olan engellerin ortadan kaldırılması gerekir. Bugün dağıttığımız araçlarla ulaşım alanındaki engelleri bir anlamda kaldırmış olacağız. Akşehir Belediyesi olarak gerek yol ve kaldırım düzenlemelerinde gerekse engelli aracı konusunda hassasiyetle bu kardeşlerimize hizmetlerimizi devam ettiriyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde engelli taksi uygulamamızda hizmete başlayacak. Şu anda aracımızın alım işlemleri devam ediyor, engelli taksi uygulaması ile engelli kardeşlerimizin günübirlik ihtiyaçları için onları ulaşımda rahatlatacağız. Ayrıca ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’ adını koyduğumuz binamızı önümüzdeki günlerde engelli kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. İnşallah orada engelli kardeşlerimiz sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere imkan bularak günlerini en güzel şekilde değerlendirme imkanı bulacaklar” diye konuştu.
Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin, Akşehir’de iki güzel ve hayırlı iş için bu törende buluşulduğunu belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti. Kaymakam Sezgin, “Türkiye’de engellilerimize dönük, engelleri kaldırmaya dönük çalışmalar uzun zamandan beri devam ediyor. Bu alanda çok mesafe kat edildi. Her şeyden önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurulmasıyla birlikte başlayan bir süreç bu işin miladıdır. Çıkan yasalarla, yapılan düzenlemelerle, yönetmelik ve ilgili mevzuatla ve bununla birlikte sahada başta belediyelerimiz olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı çalışmalarla engellilerimizin önünki engeller kaldırıldı” dedi. Kaymakam Sezgin konuşmasında Ahilik kültürünün öneminden de söz etti.
"BU GÖREVLER HEPİMİZE EMANET"
AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, yapılan bu güzel hizmet ve çalışmalar için emeği geçen herkese teşekkür etti. Baloğlu, “İster atanarak, ister seçilerek gelmiş olalım bu görevler hepimize emanet. Önemli olan bu görevleri ifa ederken, güzel işler yapabilmek. Burada iki güzel hizmetin karşılığını hep birlikte görüyoruz. Öncelikle Ticaret ve Sanayi Odamızdan başlamak istiyorum. Burada görülen sadece bir Ahilik anıtı. Ahilik, Akşehir’in köklü bir geleneği. Ahi Evran’a ve Nasreddin Hoca’ya dayanan, o günden bugüne gelmiş, Arastasıyla, Ahi Celal Mahallesi’yle, şehrin her köşesine dokunmuş Ahilik geleneğini Akşehir’de görebiliyorsunuz. Ticaret ve sanayi odamız bunun bir simgesi olarak böyle bir hizmeti bugün burada sunuyor. Özellikle Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Erdal Çiftçi ve değerli yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Erdal bey ve ekibi göreve geldiğinde 2009 yılında organize sanayi bölgemizde bir tane aktif bir tanede yapılmış ama içi boş bir fabrika vardı. Bugün Organize Sanayi Bölgemizde şu anda 23 tane aktif çalışan fabrikamız var. Bunların en büyüklerinden bir tanesi İzi Süt. Şu anda deneme üretimine başladı ki bu fabrika faaliyete geçtiği zaman 500 kişiyi istihdam edebilecek bir fabrika. Bunlar; rutin işlerin dışına çıkmak, şehre değer katmak ve şehrin istihdamına geleceğine çok büyük bir katkı demek. Ben özellikle Ticaret Odası Başkanımız ve ekibini kutlama istiyorum, kendilerine teşekkür ediyorum. Sırada bekleyen 63 tane parsel var inşallah onların hepsi de fabrikaya dönecek ve Akşehirlilerin hizmetine katkıda bulunacak" dedi.
Baloğlu bugün ikinci bir hizmetin de engelli araçlarının dağıtılması olduğunu dile getirerek, "Belediyenin engelli aracı dağıtması gibi bir vazifesi yok. Bu da sayın belediye başkanımızın ve önceki belediye ekiplerinin, özveriyle, dişiyle tırnağıyla, yurt dışındaki arkadaşlarımızla, kardeşlerimizle irtibat kurarak, hayırseverlerden bir bir topladıkları, binlerce kilometre öteden, binlerce emekle buraya kadar getirdikleri ve sizlerle buluşturdukları bir akülü araç hizmeti. Bugün Akşehir’imizde altıncı dağıtımı yapıyoruz. Bunlar içinde başta belediye başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
AHİLİK ANITI TÖRENLE AÇILDI
İlçe Müftüsü Ahmet Kardaş’ın ettiği duanın ardından Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yaptırılan Ahilik Anıtı, törene katılan protokol tarafından açıldı. Anıtın açılmasının ardından 23 adet akülü araç ile 4 tekerlekli sandalye daha önceden belirlenen engelli vatandaşlara tek tek isimleri okunarak törene katılan protokol tarafından teslim edildi. Dağıtıma koltuk değnekleri, manuel araçları ya da ailelerinin kucaklarında gelen engelli vatandaşların akülü araçlarına ve tekerlekli sandalyelerine kavuştuklarında duydukları sevinç görülmeye değerdi. Yetkililer tarafından teslim edilen araçların nasıl kullanılacağı vatandaşlara anlatılarak deneme sürüşleri yaptırıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.