1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. AKŞEHİR GEZİSİ;
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

AKŞEHİR GEZİSİ;

A+A-

ÇUMRA CUMA GURUBU olarak 8 Temmuz 2017 Cumartesi sabahı saat altıda Dr. Ömer Başkanın bürosunda buluşarak Konya Anıttaki buluşma noktasına ulaştık.

Saat 8:15’de Konya Aydınlar Ocağı ve Hikmet İlim ve Sanat Derneği üyelerinin dahil olduğu üç araba olarak Konya’dan hareket ettik.

Saat 10 sularında da Akşehir’e ulaştık.

Bu programı ve daha başka programı organize eden UC BEYİMİZ MUZAFFER TULUKÇU’NUN bu 5—10 Temmuz 58. Uluslar arası Nasrettin Hoca Şenlikleri içine alacak şekilde ayarlaması başka güzellik oldu. Burada Muzaffer Tulukçuya ayrıca teşekkür ediyoruz.

Çumra dahil yaklaşık 170 kilometre sonrasında buram buram Selçuklu kokan Akşehir’e ulaştık. Akşehir merkezde eski Konya Köy hizmetleri İl Müdürü şimdi Akşehir Belediye Başkanı SALİH AKKAYA, Başkan Yardımcısı Yahya Yıldız, Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel ve Çumra DSİ den tanığımız vefalı dost Hasan AKBABA karşıladılar.

Akşehir’e özgü yemekleri ile haklı şöhret olan “Yemek Dünyası Lokantasında meşhur Tandır Çorbasının tadına baktık.

Mihmandarımız Ramazan Ölçüm’ün programına uyarak önce BATI CEPHESİ KARARGAHI MÜZESİ, ULU CAMİ, ETNOGRAFYA MÜZESİ gezdikten sonra NASREDDİN HOCA TÜRBESİ, Akşehir Ulamasından Hoca Mustafa Efendini kabrini, İplikci Camii ünlü ve Hıdırlık mesire yerini gezdik.

Sonrasında Akşehir Belediye Başkanımız Salih Akkaya Takkesizler Konağında bizlere Akşehir meşhur kendine has tadı olan Tandır Baklavası ikram etti.

Takkesizler Konağında HİSDER ve Konya Aydınlar Ocağının Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya şilt, kitap takdiminde yaptığı konuşmada;

“”-Kurtuluş Savaşı döneminde Büyük Taarruzun Akşehir’den yapıldığını hatırlatan Başkan Akkaya, 24 Ağustos günü sabah namazına müteakip Nasreddin Hoca türbesini ziyaretten sonra buradan Afyon’a doğru hareket edildiğini söyledi. Akşehir’de 2 bin civarında tarihi ev ve konak bulunduğunu da ifade eden Akkaya, “Bu özgün mimariyi kent kültürüyle önemli bir kriter diye düşünüyoruz. Sekiz folklor ekibimiz var. Folklor Şampiyonasında Türkiye 2.’siyiz. Akşehir’e özgü 16 tane türküsü var. Şehrimizin meşhur Peynir Baklavasının patentini almak büyük çaba sarfediyoruz. Konya Fırın Kebabından daha farklı Tandır Kebabımız var. Akşehir folkloruyla, yemek kültürü, tarihi ve turistik yapılarıyla, kirazıyla, tabiat güzellikleriyle hakikaten kent kültürü kazanmış bir yer. Nasreddin Hocamız manevi mimarımız. Onunla birlikte şehrimizde 24 tane evliyaullahtan zat var. Akşehir’e böylesine güzel bir seyahat düzenlemeniz bize onur verdi” diye konuştu.”

Konuşmadan sonra HİSDER adına üzerinde “Nasreddin Hoca Şenliklerini manasına uygun yapmanız anısına” yazılı teşekkür plaketini Başkan Yardımcısı Mustafa Dündar, Akşehir Belediye Başkanı’na takdim etti. Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Güçlü de, başkan Salih Akkaya’ya “Büyük Selçuklu Mirası” adlı 4 ciltlik kitabı hediye etti. Dündar ve Güçlü, Akşehir’de dünyanın ortasına yolculuk yapmaktan ve burada ağırlanmaktan dolayı son derece memnun kaldıklarını belirterek başkan Salih Akkaya’ya, Akşehir’e yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ettiler.

Akşamüzeri Muallim Konukevinde Hasan Akbaba tarafından çiğköfte ikramında bulunuldu. Burada özellikle Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’ya müteşekkiriz. Şehrine gelen misafir ancak, bu kadar ağırlanır. Kadirşinaslığı, vefalı olması, işbilirliği ile kendisini himmetle, şükranla anacağız. Cenabı Allah başarılarını daim etsin.

Rahmetli anamın duasında ifade ettiği gibi; Allah ayağınıza taş değdirmesin. Toprak diye avuçladığın sarı altın olsun!

Biz; Muzaffer Tulukçu, Dr. Mustafa Güçlü,Ali Altuntaş, Prof. Dr. Mikail Bayram, Mustafa Dündar, Dr. Ömer Yıldırım, Mehmet Yetişen, Ramazan Kılınç, Av. Recep Candan, Ahmet Gündüz, Ahmet Yıldız, Av. Mustafa Tuğlu,Mustafa Çoştu, Muarrem Camcı, Kürşat Şendal, Mehmet Çelik, Mustafa Yetiş, Mustafa Balkan, Mustafa Çağlayan, Mehmet Çağlayan, Nevzat Güçlü, Mehmet Altundaş’tan oluşan Cuma Gurubu olarak eksik arkadaşlarımıza tatlı unutulmaz hatıralar götürüyoruz.

 

 

HİSDER, Konya Aydınlar Ocağı ve Çumra Cuma Gurubu olarak düzenlenen Akşehir gezimizden memnun olarak Konya’ya şehrimize döndük.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.