1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Akşehir İİBF’nin Yeni Binası Törenle Açıldı
Akşehir İİBF’nin Yeni Binası Törenle Açıldı

Akşehir İİBF’nin Yeni Binası Törenle Açıldı

Selçuk Üniversitesi Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin yeni binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

A+A-

Açılış törenine Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut ve Prof. Dr. Hüseyin Kara, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Öğe, hayırsever iş adamı Mehmet Kıyıcı, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Tören, Akşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın konseriyle başladı. Fakültenin yaptırılmasında katkıları bulunan iş adamı Mehmet Kıyıcı, konuşmasında yeni İİBF binasının yapılmasıyla bir hayalinin gerçekleştiğini ifade etti. Kendisine birçok alanda hayır yapma konusunda teklif geldiğini belirten Kıyıcı, yüksek öğrenime verdiği önemden dolayı yeni İİBF binasını Akşehir’e kazandırdığını aktardı.

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Serdar Öğe, yaklaşık 6 bin metrekare kapalı alana sahip yeni binanın yapımına Mayıs 2014’te başlandığını söyledi. Fakülte binasının 2 bloktan oluştuğunu, içerisinde 175 kişilik amfi, 11 adet derslik, 3 adet bilgisayar laboratuarı ve kütüphanenin bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Öğe, binanın yapımında başta hayırsever iş adamı Mehmet Kıyıcı olmak üzere katkıları bulunanlara teşekkür etti.

“BİLGİYİ ÜRETMELİYİZ, GELİŞTİRMELİYİZ”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini ifade etti. Millet olarak bu zorlukların üstünden gelmeye devam edileceğini dile getiren Prof. Dr. Şahin, “Eğer bir olursak, iri olursak, diri olursak Allah’ın izniyle bin yıldır var olmaya devam ettiğimiz bu coğrafyada, nice bin yılları geçireceğiz. Türk milletini ve İslam’ı bu coğrafyadan, bu topraklardan uzaklaştırmak için İstanbul’un fethinden sonra uzun yıllardır uğraşmaktadırlar ve bir fırsat kollamaktadırlar. 15 Temmuz’daki darbe girişimi de en azından bu amaca dönük bir girişimdi. Devletimizin birliği ve bütünlüğü, gelişmişliği noktasında üniversitelerimize büyük görevler düşmektedir. Selçuk Üniversitesi, Selçuklu Medeniyeti’nin payitahtında kurulmuş olarak oradan aldığı güç ve bilinçle ülkesine hizmet edecek insanlar yetiştirmektedir. Bunun ötesinde yapmamız gereken başka işler de var. Bilgiyi üretmeliyiz, geliştirmeliyiz. Ürüne dönüştürmeliyiz ve bunu yaymalıyız.” diye konuştu.

“AKŞEHİR VİZYONU VE UFKU OLAN BİR İLÇEMİZ”

Prof. Dr. Şahin, Akşehir’in vizyonu, ufku olan, yatırıma açık, bağımsız hareket edebilecek bilgi, görgü ve potansiyele sahip bir ilçe olduğunu kaydederek, “Bu nedenle eğer biz Akşehir’in bu hedeflerinde okullar açarak, yeni fakülteler, yeni bölümler açarak katkıda bulunabilirsek kendimizi mutlu sayacağız. Konya ve Ereğli’den sonra sanayisi en gelişmiş ilçelerden birisi Akşehir. O zaman sanayiye, gelişmeye dönük bir fakülte; mühendislik ve mimarlık fakültesi benim teklifimdir. Biz inşallah bu dosyamızla ilgili hazırlıklara başladık, başkanımız bütün altyapıyla ilgili verileri bize teslim etti. Biz YÖK’e uygun bir formatta dosyamızı hazırlayıp, Senatomuzdan geçirip sunacağız.” dedi.

Fakülte binasının inşasında başta iş adamı Mehmet Kıyıcı olmak üzere katkı ve destekleri bulunanlara teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Şahin, konuşmasının ardından fakülte yönetimi kararıyla fahri akademisyen ilan edilen Kıyıcı’ya plaket takdim etti ve cübbesini giydirdi.

Protokol konuşmalarının ardından, Akşehir Gökkuşağı Derneği Halk Oyunları ekibi gösteri gerçekleştirdi. Sonrasında, yeni İİBF binası, dua ve kurdele kesimiyle hizmete açıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.