1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Akşehir'de dün ile bugünü aynı anda yaşıyoruz!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Akşehir'de dün ile bugünü aynı anda yaşıyoruz!

A+A-

21, 22 Temmuz 2018 Cumartesi, Pazar günü gayın biraderim Muhammed Altunyaldız’ın kızının düğünü vesilesiyle Akşehir’de idik.
Akşehir ilçemiz adıyla örtüşen ayrı şehir havası var. Her nere gitsen muhakkak tarih kokuyor. Tabi genellikle Selçuklu eserleri çoğunlukta olduğunu görülmektedir. Karaman Oğulları sonrasında az da olsa Osmanlı eserleri bulunmaktadır.
Eski Akşehir’de bulunan tarihi değer taşıyan Cami, mescit, köprüler, hanlar, hamam, türbe, evler, konaklar aslına uygun olarak onarımı bakımı yapılmakta olduğunu görülmektedir., 
Akşehir İlçemizde daha önce Nasrettin Hoca Şenlikleri vesilesiyle gittiğimde Belediye Başkanı Salih Akkaya’nın verdiği bilgiye göre 2014 yılından önce 54 adet evin 2014 bugüne kadar 160 adet Tarihi Akşehir evinin dış cephe restoresi yapılmıştır. 147 adet evin çalışması devam ediyor.
Bunun yanında diğer Tarihi eserlerin restorasyon çalışmaları devam ediyor. 
Gayınbiraderin evinin yakınında bulunan Tarihi Hasan Paşa İmaret Camiinde ise restorasyonuna 2015 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünce başlanmış cami imam hatibi Muhammed Emin Şenol’dan aldığım bilgiye göre yüzde 85 tamamlanmış 2018 yılı içerisinde tamamlanacağı tahmin ediliyor. Başka deyişle bu şekilde planlanmış.
İnşallah bir an önce biter de tekrar ibadete açılır. Tarihi misyonu ve Akşehirin musallası olan bu camide tekrar namaz kılmak nasip olur…
Daha önceki yıllar içinde Hasan Paşa İmaret Camiinde kıldığım öğle ve ikindi namazlarından sonra cenaze namazları kılmıştım. Cenaze tabudunun yan tarafında iki adet yeşil kavak dalı ve dallarda kumaş bağlı olması dikkatimi çekmişti. O zaman cemaata sormuştum;
Bu kavak dalları ve bağlı olan kumaşlar ne oluyor? Demiştim.
Bu kavak dallarındaki kumaşlar kadın ve erkek elbisesi dikilebilmesi içindir. İhtiyacı olan kalender ihtiyacı olanlar alırlar. Demişlerdi.
Şimdi Hasan Paşa İmaret Camiinde restorasyon çalışması yani yenilenme olduğu için namaz kılınmamaktadır. 
Akşehir İlçemiz her tarafı buram buram tarih kokmaktadır. Bir nevi açık hava müzesi görünümündedir.
Yukarda ifade ettiğim üzere düğün vesilesiyle gittiğim Akşehir İlçemizden güzel intibalarla ayrıldık. Böylesi tarihi yapıların yenilenmesi ve bizden sonraki nesillere aktarılması noktasında emeği geçen başta Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’a şahsında herkese selam olsun. Allah razı olsun. Diyerek yazımı bitiriyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.