1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. AKŞENER NE YAPABİLİR?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

AKŞENER NE YAPABİLİR?

A+A-

Eski DYP ve MHP’li Meral Akşener’i takdir edenlerden birisiyim.
Birçok erkeğin yüreğinden daha büyük yüreğinin olduğunu, bugün için bazı bildiğim AK partili ve  CHP’li kimselerden dinledim.
Yine geçmişte TBMM başkan vekilliği yaptığı zamanlarda, yönetim biçimini beğeniyor, hatta diğer başkan vekillerinden daha otoriter olduğunu da zaman zaman izledim.
DYP’de içişleri İç işleri bakanlığı döneminde de bence otoriter ve yeterli bir kişilikti. Bizde ciddi şekilde bilinmeyenleriyle MHP’ye geçti ve burada da etkindi. 
Ne oldu ise son genel seçimler öncesinde aday gösterilmedi ve MHP içinde Devlet Bahçeli ve yönetimine bayrak açtı. Bu hareketi parti içinden ve dışından taraftarda topladı. Sonra diğer muhaliflerle birlikte hareket etti. MHP’yi olağanüstü genel kurula götürmek istedi ama, Devlet Bahçeli ve ekibi bunu çeşitli şekilde engelledi. Arkasından Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi ve  Akşener ve diğerlerini saf dışı etti. MHP’den ihraç edildi. FETO’cu denildi.
İddialar benim gibi bir çok insanın kafasını karıştırdı. Bence aslı var mı, yok mu çok somut olmamasına karşın FETO’cu yaftası yapıştırıldı. Bazı kanıtlar ortaya konuldu ama, Meral Akşener  FETO’cu ise ve somut yada soyut kanıtlar varsa neden kendisine bir işlem yapılmadığını da anlamış değilim.
Şimdi gelelim bugüne…
Hayli ilginç bir süreç yaşıyor Meral Akşener.
Kısa bir süre öncesine değin MHP’nin Genel Başkanı seçilmesine kesin gözle bakılıyordu.
Eğer ki;
O dönemde, MHP’de kongre olabilseydi, o anki konjonktüre göre, MHP’nin başına geçmesi muhtemeldi.
Şüphe yok ki;
Akşener’li bir MHP, Türk iç siyasetini de etkileyebilirdi.
Şimdi ise durum çok farklı.
Haklı veya haksız, partisinden ihraç edildikten sonra MHP ile gönül bağının dışında bir şeyi kalmadı Akşener’in.Şu da bir gerçek ki, peşinde umut  insanlar  var.Bazı MHP’lilerden tutun da, eski ANAP ve DYP’lilere değin, Akşener’i umut olarak görüyorlar.

Ne var ki;
Meral Akşener ve diğer muhaliflerin ihracını, Mahkemede onayladı.
Geçmişte DYP ve ANAP’ta aktif siyaset yapan kadınlı erkekli kişiler de izliyorlar Akşener’i.Görebildiğimiz kadarıyla; Akşener, halkı gözlemleme turunda.
Kendisine yönelik bir destek var mı, yok mu ona bakıyor.
Ancak ,Bazı şehir ve ilçelerde ise  sık sık atılan “Ülkücü hareket engellenemez” sloganları, MHP geleneğinden gelmeyenleri ürkütebilir.
Keza;
“Beni MHP’den atabilirler ama gönlümden, ruhumdan atamazlar” sözleri de kafalarda bir başka soru işareti yaratabilir.Oysa; İlk çıkışında yeni bir şeyler söylemesi, izleyeceği rotaya dair mesajlar ve umutlar vermesi gerekirdi.
Akşener oldukça doğal bir siyasetçi, MHP’liler kendisine “abla” diyecek kadar yakın buluyorlar kendisini ama, geleceğini somutlaştırmaya çalışması gerekiyor.
Yoksa, FETÖ’sünden, dolarına, hukukundan, başkanlık sistemine, yapılamayan MHP kongresine, 15 Temmuz gecesine dair anlattıkları zaten herkesin bildiği şeyler.
Yazımı Üstad N. Fazıl Kısakürek’in bir sözü ile bitirmek istiyorum.
Yo la çıktıklarını, yolda bulduklarına değişirsen, hem yolunu kaybedersin, hem dostunu.

Bu yazı toplam 276 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.