1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Aksu; “Konya Stratejik Öneme Sahip”
Aksu; “Konya Stratejik Öneme Sahip”

Aksu; “Konya Stratejik Öneme Sahip”

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce Tarla Günü Programı düzenlendi. Programda konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, ülke tarımı için Konya’nın stratejik öneme sahip olduğunu söyledi.

A+A-

Düzenlenen programa Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik katıldı.
Özdemir, “Islah çalışmalarımız devam ediyor”
Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürü Dr. Fatih Özdemir, geliştirilen "Taner" isimli buğdayım yüzde 15 verim artışı ve yüksek kalitesiyle rekolteye katkı sağlayacağını söyledi. Kuraklığa dayanıklı, verimli ve kaliteli buğday geliştirdiklerini söyledi. Özdemir, “Merkezde kuraklıkla ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Buğday, arpa, yulaf ve mısır gibi farklı bitkilerde ıslah çalışmaları yaptırıyoruz. Kuraklığa dayanıklı geliştirdiğimiz buğday çeşitlerinin tescilini yaptırdık. Kuraklığa dayanıklı buğday geliştirdik. Orta Anadolu ve geçit bölgelerinde 3,4 milyon hektar alanı doğrudan ilgilendiren bir buluş ve tescil. Bu çeşidimize, 'Taner' ismini verdik. Dekarda 350 kilogram verim ve 261 alveograf değeriyle yüksek kaliteli. Şu anda tescili yapıldı. Mevcut çeşitlerin yerine geçtiği takdirde yüzde 15 daha fazla verim, kalitede ise yüzde 200'den fazla artış sağlayacak” dedi. 
Aksu, “Tarım sadece iktisadi bir faaliyet değildir”
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, Anadolu toprakları tarımın ana vatanı olduğunu ifade etti. Aksu, “Tarımsal üretimin doğduğu yer olarak kabul edilen bereketli hilal bu coğrafyayı da içine almaktadır. Günümüzde en temel besin olarak kabul edilen buğdayın dahi kültüre alınmasının bereketli hilalde gerçekleştiği kabul edilmektedir. Ancak arkeolojik araştırmalar Çatalhöyük’ün yani Konya’nın bu süreçte önemli bir rolü olduğunu da ortaya çıkarmaktadır. Bugün biz, tarımı sadece iktisadi bir faaliyet olarak değil, bir bilgi, teknoloji, kültür ve medeniyet alanı olarak da telakki ediyoruz. Biliyoruz ki; Türkiye bilgi üretmeden teknoloji, teknoloji üretmeden kültür, kültür üretemeden medeniyet üretemez. Gelecek yüzyıla damgamızı vuracaksak her alanda bilgi üretmeli, teknoloji üretmeli, kültür üretmeli ve medeniyet üretmeliyiz” şeklinde konuştu.
Avrupa’da 1 Dünya’da 7.’yiz. 
Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik yaptığı konuşmada Konya’nın tarımın kalbi olduğunu söyledi. Çevik, “Türkiye genelinde bakıldığı zaman buğday mısır arpa yüzde 20’si Konya’da üretiliyor. 18 milyar tarımsal gelirimiz var. Tarımsal üretimde Türkiye lideriyiz. Birde bu işlerin endüstriyel ayağı var. Konya un sanayisinde 45 fabrika ile 2,5 milyon ton buğday kırıyor. Ham maddenin iyiliği dünya da rekabet etmemiz için önemli olan tohumdur. Tohum çeşitliliğimiz gün geçtikçe artıyor. Bahri Dağdaş Enstitüsü Ar-Ge için oldukça önemli işler yapıyorlar. Dünya’da 7 Avrupa’da 1. sıradayız. Katma değeri yüksek ürünler üretiyoruz. Bizler borsa olarak satım tarafındayız. Pazar derinliği sağlamaya çalışıyoruz. Dengeyi serbest piyasa koşullarında sağlıyoruz. Maddi ve Manevi destekler veriyoruz. Tarım paydaşları olarak Birlikte Konya’yız diyoruz” açıklamalarını yaptı. 
Türk tarımını geliştirmek için çalışıyoruz 
Tarım sektörü Türkiye’de son yüzyılda önemli mesafeler kat ettiğini söyleyen Aksu, “Bakanlığımıza ve Ar-Ge’cilere çok büyük görevler düşmektedir. Bakanlığımız Türkiye’nin en büyük Ar-Ge organizasyonuna sahiptir.  Bugün Bakanlığımız, Türkiye’nin yaklaşık 45 vilayetinde bulunan, TAGEM’e bağlı 48 Araştırma Enstitüsü ve araştırma yetkisi verilmiş kuruluşu ile Ar-Ge yapmaktadır. Bazı enstitülerimiz Osmanlı döneminde kurulmuştur. Yani 100 yıllık bir birikime sahip olan kurumsal bir kapasiteye sahibiz. Bakanlık olarak Türkiye’de tarımın kalkınması için her türlü şeyi yapıyoruz. Bakanlığımız çiftçimizin, üreticimizin her zaman yanında olup üreticilerimizin ihtiyaç duyduğu her türlü bilgiyi, desteği ve hibeyi vermektedir, yani devletin tüm imkânları seferber edilmektedir. 2007’den bu yana da AR-GE’ye verilen destek ile günümüz ihtiyaçlarına ve şartlarına uygun çeşitler ve üretim modelleri ile Türk tarımını bir adım ileriye taşımak için gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu.(HALİL YILMAZER)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.