1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Akyürek Ve Konya !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Akyürek Ve Konya !..

A+A-

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek 3. Dönem çalışmalarına yüksek oranda aldığı oy ile başladı.
Tabi ki, bu çalışma temposuna Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile çiçeği burnunda Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’da katkı yapacak ve Konya’nın gerek alt yapısı, gerekse üst yapısı, sosyal ve kültürel eksiklerini giderecekler.
Geçmişte Konya’da bir slogan vardı. Neydi bu slogan?
“Konya içinde yeşil değil, yeşil içinde Konya !”
Bu slogan ne kadar gerçekleşti bilemiyorum ama, daha önceleri de yazmıştım. Konya belediyeleri çevre düzenlemesi, park ve bahçe yapımları ile ve hatırı sayılır bir aşama kaydettiler.
Bakınız İlkbahar aylarını ve günlerini yaşıyoruz. Konya’da hava ne kadar sakin, mülayim ve hoş bir durumda.
Çevrenize bakınız.
Adeta her taraf yemyeşil, park ve bahçeler gül bahçesi gibi. Parklar da bugünlerde bir renk cümbüşü var. Çeşitli renklerde laleler Konya’nın, Konyalının gözünü gönlünü yeniliyor. Alâeddin tepesi öylesine harika ki, insanlar uzağa gitmeden sere serpe piknik yapıyor. Çocukları gönüllerince oynayıp, yuvarlanıyorlar.
Öyle ki, çoğu günler ve saatlerde nerede ise iğneyi yere atsan düşmeyecek şekilde insanlar burada dinleniyor, güneşleniyor, ya kendilerinin getirdikleri yiyecekleri yiyip, çaylarını yudumlamakta, ya da çevrede irili ufaklı çay ocaklarından, bahçe işletmelerinden ihtiyaçlarını gideriyorlar. Bunun yanı sıra araçlarını da gerek aşağıda, gerekse yukarıda park edebiliyorlar. Beklemekteyim ve umut ediyorum ki, burası 2. Kılıçaslan köşkünün düzenlemesi ve Orduevi’nin düzenlenmesiyle daha da güzelleşecek. Yalnız bir şey ilave etmek istiyorum. Vatandaşlarımız böylesi güzel yerde eğlenip, dinlenirken, şehrin merkezinde piknik yaparken, buraları daha temiz tutar, poşet, pet ve çekirdek kabuklarını temizlemeliler. Çiçekler de kopartılmamalıdır.
Yine İstanbul yolu adeta bir tünelden geçercesine çeşitli parklarla bezenmiştir. Çevre ve o yerlerdeki konutlarda oturanlar hem yeşil alan, hem ulaşım noktasında bence şanslılar. Bakınız ilk defa gittim. Japon parkında bir yolunuz düşerse bir çay içiniz. Biraz soluklanınız. Cidden Konya’da böylesi yer var mıymış diye kendi kendinize soracaksınız. Çocuklarınız oynayacak, sizin hem gözünüz, hem ruhunuz dinlenecek.
Başkan Akyürek ile geçtiğimiz günlerde burada bir kahvaltı yaptık. Çok beğendim. Mesela İstanbul’da birçoğunuzun gördüğü Emirgan parkından, Gülhane parkından daha düzenli, temiz ve güzel göreceksiniz. Dediğim gibi belediyeler bunları yapıyorsa bizlerinde koruması gerekir.
Başkan’ın hedefleri içinde şehir daha da güzelleştirilecek. Mesela yapımı devam eden Ecdat parkını Tahir Akyürek ballandıra ballandıra anlattı. Bizde sabırsızlıkla bu parkın bitişini beklemekteyiz.
Konya’da 5 milyon lale fidanı bulunmaktadır. Dikili ağacım yok demeyin. Konya’da dikili ağaç sayısı 80 milyona ulaştırılacak. Yine Mahallelerde tatlı su çeşmeleri de 2 bine vardırılacak.
Haaa unutuyordum.
Konya kent merkezinde tarihi yerlerin restorasyonu için çok seviniyorum ve huzur buluyorum. Tarihi severim. Kolay beğenen birisi değilim ama, öncelikle sebep olanlara, buraların restorasyonuna katkı yapanlara ve Tahir Akyürek’e teşekkür ediyorum. Buralar bizim tarihimizdir, övünç noktamızdır. Geçmişten geleceğe köprümüzdür. Bizde onları gelecek kuşaklara bırakacağız.
Konya’dan 14 büyük medeniyet gelip geçmiştir. Konya’da 2 bin 900 civarında binanın restorasyonu yapılmıştır. Konya Anadolu çadırının orta direğidir. Haçlılar burada ecdadımız Selçuklular tarafından durdurulmuştur. Anadolu’nun yaşadığı Moğol istilası Konya’da etkisizleştirilmiştir. Osmanlı’nın temeli Konya’da atılmış, Celali isyanı Konya’da bastırılmış, Kurtuluş Savaşı Konya ve Akşehir’de fitillenmiştir.
Siyasileri başkanları severiz yada sevmeyiz. Ancak önce onların icraatına bakmak lazım. Konya Belediye Başkanları itibariyle hep şanslı bir kentimiz ve ben Konya aşığı birisiyim. Bu ülkeye, Konya’mıza kim lehinde bir çivi çakıyorsa onlara teşekkür ediyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.