1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Alaaddin Ve Sultanlar
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Alaaddin Ve Sultanlar

A+A-

Konya’nın tarihi binlerce yıl geriye gider.
Çevresi de tarih kokar.
Hemen bütün medeniyetlerin, dinlerin kesişme noktasıdır.
Çatalhöyük, Sille, Kilistra ve benzeri yerler buram buram Tarih ve mistik hava kokar.
Konya’nın en bilinen noktası ise yerlisiyle, yabancısıyla Alâeddin Tepesidir. Burada da Tahir son çalışmalarla su yüzüne çıkacaktır. Yine burada birde Selçuklular döneminden kalma, inançlı insanların içine girdiği zaman huzur bulduğu Cami vardır.
Konya Cumhuriyet dönemi ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli bir kent olmuştur. Tarım ve tarih kentidir. Hububat ambarıdır.
Selçuklular döneminde ise yaklaşık 300 yıl bu devletin başkentliğini yapmış, ulu bir şehir. Alâeddin’de son dönemde yapılan düzenlemeler ile buraya bir düzen ve güzellik getirilmiş, zaman zaman burası tam anlamıyla bir gül bahçesi halini almaktadır.
Burada Belediyeyi tebrik edip, teşekkür etmeliyiz. Sanırım Yukarıda bulunan Ordu evi de yıkılır, burası düzenlenin, Tarihi Alaeddin Cami ve kazı çalışmaları ile birlikte Selçuklu sultanı II. Kılıçaslan köşkü de restore edilerek ortaya çıkartılırsa buranın daha da güzelleşeceğini düşünmekteyim.
Yalnız özellikle bahar ve yaz aylarında bir mesire yeri halini alan, çimenlerin üstünde sere serpe piknik yapan insanlarımızın buranın kıymetini bilmesi lazım. Burayı maalesef birçok yerde gördüğümüz piknik çöplüğü haline getirmemek gerekir. Otokontrol ile duyarlı vatandaşlar bu tür davranışlara izin vermemelidir.
Yeni düzenlemeler ve yenileme ile birlikte inanıyor ve bekliyorum ki, Alâeddin Cami bitişiğindeki Selçuklu Sultanlarının sandukaları da halkın ziyaretine yapılan düzenleme ile açılır. Ecdadımızın sembolikte olsa mezarlarını insanlar görüp, Fatiha okuyup, ziyaret ederler.
Alaeddin Cami bitişiğinde Selçuklu Sultanları 1. Sultan Mesut, II, Kılıçarslan, II, Rüknettin Süleyman Bey, I. Gıyaseddin Keyhusrev, I. Alaeddin Keykubat, II. Gıyaseddin Keyhusrev, IV. Kılıçarslan, III. Gıyaseddin Keyhusrev meftundur.
Bunlardan başka Kılıçarslan I. Oğlu Şehinşah’ın, Kılıçarslan II nin, II. İzzeddin Keykavus’un türbede kripto’da yattığı kayıtlıdır.
İbrahim Hakkı Konyalının “Konya Tarihi” adlı kitabına baktığımızda Konya’da aradığımız kültürel, tarihi her şeyi bulup, görüp bilgimizi artırır, ziyaret edebiliriz.
Konya’mızın tarihini, kültürünü ve manevi havasını her kare toprağında bulabiliriz. Konya’yı en çok yakıp, yıkan ise tarihi kaynaklara baktığımızda Moğollar olduğunu görmekteyiz. Allah bizlere bir daha işgal göstermesin.

Bu yazı toplam 256 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.