1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Alaboyun: "Yüzleri Güldüreceğiz"
Alaboyun: "Yüzleri Güldüreceğiz"

Alaboyun: "Yüzleri Güldüreceğiz"

Çok ortaklı şirketlerin yasal boşluk yüzünden çalışma alanında yaşadıkları sorun TBMM’de yeni çıkan yasa ile çözüme kavuşturuldu.

A+A-

Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı A. Rıza Alaboyun, “Yeni yasa sırtımızdaki yükü kaldırdı. Üretimin ve istihdamın önünü açan bu yasal düzenleme için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

BERA HOLDİNG YATIRIM ATAGINA GEÇECEK
Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı A. Rıza Alaboyun, Çok ortaklı şirketlerin yasal boşluk yüzünden çalışma alanında yaşadıkları sorunun TBMM’de yeni çıkan yasa ile çözüme kavuşturulduğunu ifade etti.
Konuyla ilgili dün yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Bera Otel de basın toplantısı düzenleyen Başkan Alaboyun, “Yeni yasa sırtımızdaki yükü kaldırdı. Üretimin ve istihdamın önünü açan bu yasal düzenleme için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz. Bera Holding Konya’nın değeridir. Kimsenin hisse değeri zayi olmayacaktır. Ayrıca yatırım yapacağımız firmaların ağırlığı da Konya da olacaktır” dedi.

Başkan Alaboyun, 2500’e yakın ortak tarafından açılan davalar yüzünden üretim yapamaz hale geldiklerine de dikkat çekti. Şimdi katma değeri yüksek yatırımlarla bize güvenerek hisse sahibi olan ortaklarımızın yüzünü güldürme zamanıdır diyen Alaboyun şunları söyledi.

“ TBMM de Borsaya açılan Holding faaliyetlerini sorunsuz devam ettirmeleri ve eski hisse senedi olanların borsaya kayıt yaptırmaları doğrultusunda 2005 yılında SPK tarafından ortak statüsüne alınan hissedarlar için aşağıdaki düzenlemeyi getirmiştir. SPK kanununun 13. Maddesinin 4. Fıkrasıyla getirilen düzenlemede ‘ Kurucu ortağın eski hisse senetlerini teslim etmelerini ve kaydileştirme yaptırmalarını zorunlu hale getirmiş ve yedi yıllık bir süre tanınmıştır. Kanun yazım tekniğinden kaynaklanan hata nedeniyle yeni mağduriyetler doğmuştur. Bu mağduriyetleri göz önüne alan Anayasa Mahkemesi  mülkiyet hakkını korumak için haklı bir gerekçe ile bu fıkranın bazı ifadelerini iptal yoluna gitmiştir. ‘Kayden izlenmeye başladığı tarihi izleyen yedi yılın sonuna kadar’ ifadesi yerine ‘Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi izleyen yedi yılın sonuna kadar” ifadesi olmuş olsa idi, hem eski yatırım fonu hissedarları için bir mağduriyet doğmayacak, hem de borsada işlem gören Anadolu Holdingleri için kaydileştirme ile ilgili hukuki süreç tamamlanmış olacak ve bugünkü sorunlar yaşanmayacaktır. Dolayısıyla AYM eski yatırım fonu senetlerinin doğrudan Yatırım Tazmin Fonuna devredilmesini sağlayan bu ifadeleri mülkiyet hakkının ihlali gibi haklı nedenle iptal etmiştir. AYM’nin iptal kararı sonrası Meclis 2015 yılında yapması gereken yasal düzenlemeyi dört yıl gecikme ile yaparak SPK olan çok ortaklı şirketlerin önünü açmıştır. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm siyasi parti temsilcilerimize ve Milletvekillerimize teşekkür ederiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.