1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Alaboyun, açıklamalarda holdingimiz töhmet altında tutulmaya çalışılmıştır
Alaboyun, açıklamalarda holdingimiz töhmet altında tutulmaya çalışılmıştır

Alaboyun, açıklamalarda holdingimiz töhmet altında tutulmaya çalışılmıştır

BERA Holding yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Alaboyun yazılı bir açıklama yaptı Alaboyun ‘Bu kapsamda yapılan açıklamalarda holdingimiz töhmet altında tutulmaya çalışılmıştır’dedi 

A+A-

Alaboyun konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada ‘Bazı basın yayın organlarında Kombassan mağdurlarının Sn. Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti şeklinde haberler çıkmış, bu kapsamda yapılan açıklamalarda holdingimiz töhmet altında tutulmaya çalışılmıştır.  Sayın Kılıçdaroğlu’ nu ziyaretin amacı, bahse konu dernek ve avukatların, basın ve siyaset kurumu üzerinden oluşturdukları mağduriyet algısı ile bugüne kadar sağladıkları kazançlarını sürdürme çabasıdır. Yurt içinde ve yurt dışında açılan davalar nedeni ile sadece Kombassan Holding tarafından bugüne kadar, faizi, cezası ve mahkeme masrafları ile birlikte 550 Milyon TL’ye yakın ödeme yapılmış ve 155 Milyon TL de icraya rehin olarak bırakılmıştır. Yapılan 550 Milyon TL’lik ödemenin yaklaşık 120 - 150 milyon TL’sinin, bu dernek ile bu avukatlara gittiği tahmin edilmektedir.  Dernek ve bahse konu avukatların diğer holding davalarından da yüklü miktarda kazanç sağladıkları dikkate alındığında, elde edilen rantın büyüklüğü kendiliğinden ortaya çıkmaktadır ’cümlelerine yer verdi.

Alaboyun yazılı açıklamasını Avrupa Türkleri Dayanışma Derneği’nin Kombassan ortaklarına gönderdiği mektupta, ortaklardan dosya başına 400 Euro para talep ettiği, ayrıca açılan dava tutarının da %5.4 ’ünün harç bedeli olarak dernek tarafından peşin istenildiği görülmektedir. Aynı mektupta avukatlık ücreti olarak tahsil edilecek rakamın %15’i müvekkilden alınacak denilmektedir. Holdingler hem siyasal hem de rant kıskacı içerisinde organize bir hareketin kurbanı haline gelmişler ve mağdur olanlar yine ortaklar olmuştur. Öte yandan Holding mağdurlarını savunduklarını iddia edenler geçmişte Holdingleri, ’İslami Holding’, ‘Yeşil Sermaye’ diye hedef tahtasına koyanlardır. 28 Şubat döneminde 72.000 kurucu ortağın mal varlığının %85’ inin erimesine neden olanlar bu kafa yapısındaki kişilerdir. Bu dernek ve avukatları tarafından açılan davalar sonucu konulan tedbirler ve icralar nedeni ile YİMPAŞ Holding çalışamaz hale gelmiş, 110.000 civarındaki ortağın mal varlığı erimiştir. Aynı şeyi Kombassan Holding için de yapmayı planlamışlar, fakat Kombassan Holding üreterek kazandığını, davalara ve avukatlara ödemek zorunda kalarak ağır bir bedel ödemiş ve yasanın çıkması ile bu kıskaçtan kurtulmuştur.

Bu davalara yapılan ödemeler nedeni ile yeni yatırımlar yapılamamış ve ortaklara kar payı dağıtılamamıştır. Davalar için yapılan yüklü ödemelere rağmen, iyi bir yönetim tarzı ile mal varlığı %15’ e düşmüş olan holdingin mal varlığı bugün itibariyle %55-60’lar seviyesine yükseltilmiştir. Eğer bu davalar için ödemeler yapılmamış olsa idi 20 yıl önceki mal varlığının tamamını bir, iki yılda yeniden kazanmak mümkün olabilecekti. Holdingimizdeki olumlu gelişmeler ve iyileşmeler hisselerimizin değerine de yansımış ve BIST 100’de işlem gören hisselerimiz son üç yılda yaklaşık 7 kata yakın değer kazanmıştır.

Çıkan yasa, holdinge karşı dava açmış veya açmamış olsun, tüm hissedarların ortaklıklarını ve hisselerini devlet güvencesi altına almaktadır. Yasa ile 100.000 civarındaki ortağın ve 10.000 civarındaki çalışanın hakkı korunmuştur. Dava açan ortakların avukatları karşısında zor duruma düşmemeleri için ilgili kanun gereği, maktu vekâlet ücreti holdingimiz tarafından üstlenilecektir. Yürürlüğe giren yasa kapsamında holdingimiz tarafından bu avukatlara ödenecek maktu ücretlerin tutarı 10 Milyon TL civarında olması beklenmektedir. Kısacası her hâlükârda kazananlar ATDD Derneği ve avukatları olmuştur’ cümleleriyle sonlandırdı. ZAFER SAMANCI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.