1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Alacaklıların hakkı korunmalı
Alacaklıların hakkı korunmalı

Alacaklıların hakkı korunmalı

Türkiye’de son dönemde iflas erteleme başvurularının sayısı rekor düzeye ulaştı.

A+A-
ASKON Konya Şube Başkan vekili Ali Umur, iflas ertelemeler ile yaptığı basın açıklamasında, “Borçluların kadar alacaklı işadamlarımızın da hakları korunmalıdır” dedi

 Mali sıkıntıya giren, tekstilden, inşaata, gıdadan, demir çeliğe bir dizi sektörden firmalar iflas erteleme istedi. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği(ASKON) Konya Şube Başkan Vekili Ali Umur, artan iflas erteleme olayları ile ilgili açıklamada bulundu. Umur, “İcra ve İflas Kanunu’nda genişletilmiş bir iflas erteleme hükmü getirmek ve düzenlemek amacıyla değişiklikler yapılmıştı. Ancak kanunda yapılan değişiklikle bazı firmalar iyi niyetle borçlarını ötelemek ve kontrol altına almak için bazı firmalar ise tamamen kötü niyetle 1-2 gün içinde şirketi boşaltıp başka bir isim altında faaliyete geçmek adına iflas erteleme kararı aldırdı. Maalesef bu kanunla birlikte alacaklıların haklarında ve normal borçlu-alacaklı ilişkilerinde tehlikeli bozulmalara yol açtığını gözlemliyoruz. Kanunda değişiklikle uygulamaya sokulduğu günden bu yana yaygın bir şekilde kötüye kullanıldığını ve alacaklıların mağdur olduğunu görüyor ve yaşıyoruz. 2016 yılının ilk çeyreğinde iflas ertelemeler bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 63 artarak 184. Şirketler, haciz baskısı olmadan bütün varlıklarını koruyarak faaliyetlerini devam ettirmek için bu yola başvuruyor. Ancak bu süreç alacaklılar tarafında sıkıntılara neden oluyor. Sistemin borçlular kadar alacaklıların da haklarını koruması gerektiği biz iş adamları olarak talep ediyoruz” dedi.

İFLAS ERTELEME REKOR SAYIYA ULAŞTI

Alacaklının haklarının zayi edilmemesi gerektiğini savunan Ali Umur, “2016 yılında şimdiye kadar 246 iflas ertelemesi gerçekleşti. 2015 yılının tamamında bu rakam ise 492 olmuştu. Sektörlere göre dağılım ise inşaat sektöründe 45 firma, Sanayi 36 firma, Tekstil 31 firma, Emtia 29 firma, Gıda içecek 25 firma, Toptan Perakende 23 firma, Ulaşım 10 firma, Turizm 9 firma, Diğer 38 olarak iflas ertelemeye başvurmuştur. Bu arada İflas erteleme sadece ticari alacaklıların sorunu değil, bankacılık sektörünü de etkilemekte. Alacaklının hakkı zayi edilmemeli.  Devletin hukuk sisteminde bunu gözetmesi lazım geçen akşam Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ile iftarda bir araya gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin ‘İflas ertelemeler ile ilgili suiistimal var. Dramatik bir şekilde hukuku da yıpratan bir yapı var. Örneğin Ankara’da bir firma gidip ilgisiz bir şehrin mahkemesinden iflas erteleme alıyor. İyi niyetli bir şekilde ortaya konulmuş olan; Türkiye’de sanayiyi, reel sektörü, ticari hayatı dalgalanmalardan, fırtınalardan korumak için devreye alınan bir yapı suiistimal ediliyor şu anda. Bu yapı tamamen ortadan kalkmamalı ama yeniden ele alınmalı’ sözleri ise biz sanayicileri umutlandırdı. Bu kanun şirketlerin yaşamaları için bir fırsat veriyor. Ancak iyi niyetli olanları da var olmayanları da. Önemli olan bu yetkinin kötüye kullanılmaya açık olması. İflas ertelemede kötü niyetli girişimcilerin yasal boşluklardan faydalanmalarını önlemek için yeni düzenlenme gerekir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.