1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Albert Einstein
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Albert Einstein

A+A-

Bugün hafta başı. Seçim için artık çoktan geri sayım başladı. Partiler ve liderler son kozlarını paylaşarak haftayı tamamlayacak ve önümüzdeki Pazar günü vatandaş sandığa gidecek.
Enseyi fazla karıştırmayalım ve seçim yasaklarını falan ihlal ederiz diye de korkuyorum. Size bugün Albert Einstein’i sözlerini ve bu dahiyi anlatmak istiyorum.
Albert Einstein çoğu insan tarafından dahi olarak görülür. Şu ana kadar yaşamış en etkili bilim insanı olmanın yanında teorik fizikçi, filozof ve yazardı. Bilime birçok katkı sağlamış Einstein’ın başarı sırlarını merak ediyor musunuz?

Benim özel bir yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım."merakınızın peşinden gidin.Sizin merakınızı çeken nedir? Neyi en çok merak ediyorsunuz? Benim merak ettiğim neden bazı insanların başarılı olup bazılarının olamadığıdır. Bu yüzden yıllarca başarı üzerine çalıştım. Merakınızın peşinden giderseniz başarıya ulaşırsınız.
"çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum."
Azim paha biçilmezdir.
Belirlediğiniz yolun sonuna ulaşacak kadar sabırlı mısınız? Posta pullarının gideceği yere varasıya kadar mektuba yapışıp kalmasından ötürü çok değerli olduğu söylenir. Posta pulu gibi olun ve başladığınız işi bitirin.
" Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi, öpücüğe hak ettiği dikkati vermiyor demektir."
Bugüne odaklanın.
İki atı aynı anda süremezsiniz. Bir şeyler yapabilirsiniz ama her şeyi yapamazsınız. Şimdiye odaklanın ve bütün enerjinizi şu anda yaptığınız işe verin.
"Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir."
Hayal gücü güç verir.
Hayal gücünüz geleceğinizi belirler. Einstein şöyle der: ‘‘zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil’’. Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin.
"Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir."
Hata yapın.Hata yapmaktan korkmayın. Eğer nasıl okuyacağınızı bilirseniz hatalar sizi daha iyi bir konuma getirebilir. Başarılı olmak istiyorsanız yaptığınız hataları üçe katlayın."Ben geleceği hiç düşünmem, ne de olsa gelecektir."
Anı yaşayın.
Geleceği ayarlamanın tek yolu olabildiğiniz kadar şimdide olmaktır. Şu anda dünü ya da yarını değiştiremezsiniz. Önemli olan tek an şimdidir.

" Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın."
Değer yaratın.Zamanınızı başarılı olmak için harcamayın, değerler yaratın. Eğer değerli olursanız başarı kendiliğinden gelecektir.
"Delilik: aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek."
Farklı sonuçlar beklemeyin.Hergün aynı rutinde yaşayarak farklı görünmeyi bekleyemezsiniz. Hayatınızın değişmesini istiyorsanız kendinizi değiştirmelisiniz.
" Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimleşmektir."
Bilgi deneyimden gelir.Bir konuyu tartışabilirsiniz ama bu size sadece felsefi bir anlayış kazandırır. Bir konuyu bilmek istiyorsanız onu
deneyimlemelisiniz. oyunun kurallarını öğrenmek zorundasınız. Böylece herkesten iyi oynayabilirsiniz."Kuralları öğrenin, daha iyi oynayın.
Yapmanız gereken iki şey var. Birincisi oynadığınız oyunun kurallarını öğrenmek. İkincisi ise oyunu herkesten iyi oynamayı istemek. Bu iki şeyi yaparsanız başarı sizinle olur!
Bilme güne uyar mı ve bazı şeyler anlatabildim mi ?


 

Bu yazı toplam 155 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.