1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Algılama Sorunu !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Algılama Sorunu !

A+A-

Yaratılanlar içinde en kutsal varlık insandır. Ama ne var ki, Dünyada en zor şey bence insan olarak kalabilmektir.
İnsan; bilginin sınırsız dolaşımı, teknolojinin yaşamla iç içe geçmesi gerçeği ile yaşamaktadır.
Bakıyorsunuz toplumda algı sorunu yaşanıyor. Ya da sorunu kendimiz çıkartıyoruz.
Hak, hukuk, adalet, düzen, ilişkilerde buna göre değişim geçirmektedir. Ancak Hak, hukuk, adalet herkes için aynı düzeyde geçerli olmalıdır. İmtiyaz bunların değerlerini yerle bir edebilir. Adaletle, hukuk düzeni ile fazla oynamamak gerekir. Bunların normları vardır. Bugün Hammurabi Kanunlarını incelerseniz çok şey bugünkü kadar geçerliliğini korumaktadır.
Çağdaş suç ve ceza anlayışı; insanlığın acı deneyimleriyle belli ilkelerle tanımlanmıştır.
Evrensel insanlık değerler bütünüyle, hukuk normları oluşturuldu. Böylece din, dil, ırk, renk, cins ayrımı gözetmeksizin herkesin hukuk önünde eşit olduğu gerçeği kabul edildi.Ne varki yöneticiler bunu bazı zamanlar kendilerine uygun hale getirmeye çalıştılar.Din’ler, ideolojiler; kendi suç ve ceza anlayışı ile, ben ve öteki ayrımcılığı ile hukuku işletmek ister.
Din’ler ve ideolojiler çatışmasından hukukun evrensel ilkelerine geçişle, din ve mezhep çatışmasını bıraktı. Ama emperyalizmin sömürme yöntemleri değişti. Terör örgütleri kurup ülkeleri karıştırmak yolu tercih edildi. Buna en yatkın alan da ne yazık ki İslam ülkeleridir.İslam dünyası; çatışma, katliam, yıkım, yağma alanı. Bir Müslüman diğerini beğenmiyor. Birinin hak, hukuk, adalet anlayışı diğeri ile uyuşmuyor.
Halk mı ahlaksızlaştı yoksa aklı mı tutuldu?
Evet ne oldu? Yoksulluğun, yolsuzluğun, soygunun, talanın ayyuka çıktığı, zenginleşen bir avuç kesimin şatafat içinde yaşadığı yığınların işsiz, gelir düzeyi düşük olmasına rağmen böylesine bir tercih için bir neden olmalı.
Ahlaksızlar, yalancılar, dolandırıcılar, teröristler, katiller, işbirlikçiler; benimseniyor, seviliyor, tercih ediliyor. Peki ama neden?
İnsanları robot olarak kullanabilmek için düşüncelerini okumaya veya bilgisayardaki gibi hafızalarını silip yerine başka bilgiler doldurma yeteneğine sahip makinelere gerek de yok. Çünkü günümüzde de tarih bilincini, kimlik bilincini, beynindeki inanç haritasını değiştirdikleri insanları robot olarak kullanabiliyorlar.
İşte bugün; operasyonunu, insanların algılamasını değiştirmekle görevli, bilim adamları, yazarlar, gazeteciler ve televizyoncular yapıyor. Kısacası, devletlere, milletlere hâkim olmak isteyenler, bunu insanları ikna etmek suretiyle ve medya vasıtasıyla başarıyor!
Esasen, insanları medya manyağı, müzik manyağı, spor manyağı haline getirmek, derin güçlerin kullandığı yöntemlerdir.Bununla beyinler yıkanmakta, insanlar yozlaştırılmakta ve uyutulmaktadır.
İspanya kralına soruyorlar?
-Ülkeyi nasıl bu kadar uzun süre problemsiz yönettin ?
- 3 F formülü ile.
-Nedir bu 3 F formülü,
Festival,
Fadimo,
Futbol.
İşte dünyada ve ülkemizdeki tablo bu…
İnsan; bilinçaltı, gürültü, ritim ve saldırgan sesleri, renk bakımından zenginleştirilmiş hipno-renk etkilerini, bir sanatla karşılaştırma yapılamayacak kadar büyük bir hızla benimser. Bu tahriklerle manevi zeka körelir, bilinçaltı ve tanımayı sağlayan genetik program bozulur.
Toplumun genetiği değişmiş durumdadır. Toplumu bu kabustan kim, nasıl uyandıracak?
Uyuşturulmuş sürü psikolojisine sokulmuş düşünme sorgulama yeteneğini kaybetmiş insan, insan olmak erdemliliğini, gerçekleri, kimin kim olduğunu anlayabilmelidir.
Yazımı Prof. Dr. Merhum Necmettin Erbakan’ın bir sözü ile bitireyim:
Merhum Erbakan bir konuşmasında diyor ki,
“Yanlışın en tehlikelisi doğruya en yakın olan yanlıştır. Çünkü doğru ile karıştırılması ve insanların daha kolay aldatılması ihtimali taşımaktadır.” 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.